KOBIETY – „Historia kobiet” K. Radziwiłł; Wyd. Muchomor

KOBIETY – „Historia kobiet” K. Radziwiłł; Wyd. Muchomor

KOBIETY

Jaki tam „puch marny”, jakie tam „wietrzne istoty”???!!! Kobiety zawsze były silne, często niezależne, czasem tylko pomiędzy szaleństwem epok usuwały się w cień faktycznie przymuszone do tego! Tak naprawdę historia kobiet, to historia ludzkości, tyle że „zapomniano” o niej napisać w „mądrych księgach”! A przecież wiemy, że zdarzyła się naprawdę!

„Historia kobiet” autorstwa Katarzyny Radziwiłł z ilustracjami Joanny Czaplewskiej wydana w Wydawnictwie Muchomor, to pozycja obowiązkowa na półce współczesnego dziecka, skierowana zarówno do dziewczynek, jak i do chłopców! Pięknie ilustrowana, przeznaczona dla młodego czytelnika, zainspiruje i zachwyci! Do tego skłoni do przemyśleń nad tematami  skupiającymi się nad rolą, jaką kobiety odgrywały w dziejach ludzkości! Lektura, w sposób bardzo szeroki, analizuje dzieje kobiet,  przekrojowo opisując miejsca i  historię tych miejsc, sytuując tam kobietę, która miała w opisywanych przez autorkę czasach, konkretne możliwości.

Ta książka to kawał naprawdę dobrej historii kobiet i choćby dlatego warto po nią sięgnąć!

ROLA KOBIET W DZIEJACH LUDZKOŚCI

Autorka  wraz z ilustratorką poprowadzi czytelnika przez kolejne stulecia, skupiając się na roli, jaką odgrywały kobiety w konkretnych momentach dziejowych. Świadomie, zaczynając od czasów, kiedy to pierwsi ludzie żyli wspólnie w niedużych gromadach, Katarzyna Radziwiłł pokaże, czym zajmowała się kobieta i jak była traktowana. Pierwszy rozdział, opisujący umownie lata 30000-10000 p.n.e. skupi się na  kobietach oraz mężczyznach, którzy wspólnie w gromadzie, wspierając się nawzajem i  broniąc się przed  niebezpieczeństwem, zajmowali się głównie łowiectwem i wychowywaniem potomstwa. Będzie to historia ludzi, którzy zdobywali coraz większe życiowe doświadczenie, aby w końcu osiedlić się w jednym miejscu i wybudować swój „dom”(Rozdział pt. „10000-5000 lat p.n.e”). Katarzyna Radziwiłł opisze młodemu odbiorcy, jakie zadania czekały na kobiety i  jak ważne były ich role społeczne! Autorka „Historii kobiet” zajmie się również sytuacją kobiet w Starożytnym Egipcie, gdzie przecież kobieta mogła zostać nawet faraonem!!! Przedstawi  przy tym m.in. także i zawody, które wykonywały Egipcjanki, ale i wiele innych ciekawych informacji…  Joanna Czaplewska wspaniale odda to ilustracją, skupiając się nie tylko na głównych zagadnieniach, ale i na szczegółach. Trzymając się takiego schematu, w sposób jasny i klarowny, czytelnik będzie mógł uzyskać liczne informacje o kobietach i ich historii!

 

LITERACKA PODRÓŻ

Literacka podróż poprzez charakterystyczne miejsca oraz epoki – gdyż po Starożytnym Egipcie, przyjdzie czas na Starożytną Grecję, Starożytny Rzym, Średniowiecze, a następnie kolejne epoki aż do współczesności – pozwoli spojrzeć na, jakże często odmienne traktowanie kobiet w różnych częściach świata. Książka opisze wiele ważnych historycznie przeobrażeń, które wpłynęły na same kobiety i ich świadomość. Będą wśród nich np. pierwsze próby walki o prawa kobiet w XIX wieku, ich geneza, a także opisy tych przełomowych dla kobiet momentów. Wśród nich wymienić można choćby wywalczenie prawa do wykonywaniu zawodów typowo męskich przez kobiety!

 

Katarzyna Radziwiłł poczęstuje czytelnika wieloma anegdotami, ale i ciekawostkami. W książce czytelnik znajdzie naprawdę wartościowe treści, które dodatkowo Joanna Czaplewska  doskonale poprze ilustracjami. Te, są nieco humorystyczne i niewątpliwie ta zaleta pozwoli  młodemu czytelnikowi na przyjemną, ale i uważną lekturę, która wbrew pozorom, nie jest łatwa.

BARDZO POLECAMY

Katarzyna Radziwiłł bardzo obrazowo ujawniła liczne stereotypy, przy czym na kartach lektury się z nimi w pewnym sensie rozprawiła! Jestem pewna, że książka pomoże zrozumieć, że jeśli się chce, wiele rzeczy jest możliwych bez względu na to, jakiej jest się płci. Jednocześnie wskaże ona kierunek, w którym kobiety powinny podążać, aby nie powtórzyć historii, której wynikiem byłaby ignorancja wobec ich potrzeb.

Bardzo polecam z córkami!!!