MY KOBIETY – „Mejle na miotle” Agnieszka Tyszka; Wydawnictwo Akapit Press

MY KOBIETY – „Mejle na miotle” Agnieszka Tyszka; Wydawnictwo Akapit Press

bomba, która wybuchnie

Nie żyje się łatwo w domu, w którym ojciec wydziela pieniądze na wszelkie potrzeby, a matka myśli wyłącznie o tym, by być piękną… Ale pozory mogą mylić! Bo czy rozwiązywanie krzyżówek, przyjęcia w towarzystwie męża i dbanie o siebie, to tak naprawdę jedyna ambicja kobiety? Jedno jest pewne! Ojciec Amandy jest tyranem, a matka nie potrafi mu się przeciwstawić… Cierpi na tym nie tylko dziewczyna, ale skrycie również i jej mama… W zasadzie zagrożenie oceną niedostateczną z historii, uruchomia zapalnik bomby, która pewnego dnia musiała w końcu wybuchnąć w domu Drabińskich. I choć jedynka na koniec roku, to nie jest powód do dumy i jakaś kara powiedzmy, oczywiście się należy, to jedno jest pewne, ojciec jest po prostu DESPOTĄ!

PRACA Z HISTORII 

Zakazy i nakazy bywają w wieku Amandy bolesne. A jednak  dziewczyna nie przejmuje się  zbytnio sytuacją, choć chyba powinna… Wciąż ma szansę poprawić ocenę i zaskoczyć swojego profesora od historii! Mimo wakacji podręczniki i książki z historii czekają na dziewczynę… Amanda, po prostu MUSI wziąć się do pracy! Maile, które rzekomo ma pisać Kornelia, brzmią zupełnie inaczej niż do tej pory… Czy tak pomaga jej w pisaniu pracy przyjaciółka??? Masa dziwnych sytuacji, w tym spotkanie  z „damą w bieli” z obrazu… Wszystkie te szczegóły wydają się być jednym wielkim absurdem! Do tego imię ciotki, u której Amanda spędzi wakacje, brzmi zupełnie tak samo, jak kobiety, którą kilkaset lat wcześniej uznano za czarownicę i spalono na stosie… A to o niej przecież Amanda będzie pisać pracę! Czy to nie powody do niepokoju??? Ach… Jest jeszcze Ernest…

 

Mejle na miotle

Książka pt. „Mejle na miotle” autorstwa Agnieszki Tyszki, wydana w Wydawnictwie Akapit Press, to pozycja obowiązkowa dla czytelniczek w wieku 15+! Nie jest to powieść dla dzieci, ale dla samodzielnie już myślących młodych kobiet, które potrafią zrozumieć nieco trudniejsze tematy! Tyszka wybiera na bohaterkę dziewczynę, która dojrzewa do bycia kobietą i zaczyna samodzielnie wysuwać wnioski, oraz oceniać wybory innych. Choć jeszcze jest młodziutka, to jednak powoli, krok po kroku, stara się poukładać w swojej głowie rzeczy ważne i mniej istotne!

Amanda, dzięki obserwacji małej społeczności, gdzie spotka kobiety oddane tradycji, ale – i jak ciotka Sydonia – wyzwolone „zielarki”, zacznie snuć różne refleksje! Czy więc efektem poszukiwań informacji na temat Sydonii von Borc, będzie tylko praca pisemna z historii??? Może Amanda zyska coś jeszcze, coś więcej???

CZYTAMY!

Książka Agnieszki Tyszki pozwoli młodej czytelniczce spojrzeć na siebie i na kobiety z nieco innej perspektywy. Wzbudzi empatię, solidarność względem innych kobiet a i rozśmieszy nieco!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc