SZACUNEK – „Rasizm i nietolerancja. Nie!” Florence Dutheil; Wyd. Muchomor

SZACUNEK – „Rasizm i nietolerancja. Nie!” Florence Dutheil; Wyd. Muchomor

Rasizm i nietolerancja

Rasizm i nietolerancja to terminy, które współcześnie są niestety wciąż bardzo żywe. Dyskusja o tym, jak z szacunkiem traktować drugiego człowieka, nie ustaje! Czasem trudno wytłumaczyć pojęcia te dzieciom, zwłaszcza, że dzieci przeważnie „różnic” pomiędzy ludźmi, jeśli nie zostali tego wcześniej nauczeni, nie traktują w sposób wartościujący. Przyjmują naturalnie odmienność i często nie mają z tym żadnego problemu, po prostu ją akceptują.

A jednak, na pewnym etapie ich życia, pojawia się wątpliwość na temat inności. Może ona przybrać formę pytania: Dlaczego Janek, czy Basia tak „dziwnie” przezywają kolegę??? Na takie sytuacje warto reagować od razu i do tego mądrze! Przy okazji takiej rozmowy dobrze jest sięgnąć po książkę, która pomoże wytłumaczyć problem. Jeśli bowiem od najmłodszych lat będziemy głośno mówić o tym, że rasizm jest zły, i że nie akceptujemy zachowań nietolerancyjnych, to życie wielu ludzi będzie mniej skomplikowane!

„Rasizm i nietolerancja. Nie!”

„Rasizm i nietolerancja. Nie!” autorstwa Florence Dutheila z ilustracjami Henriego Fellnera wydana przez Wydawnictwo Muchomor, to propozycja dla dzieci, rodziców, ale i dla nauczycieli, którzy czasem mają problem ze zrozumieniem, a ci ostatni, z wyjaśnieniem tych terminów. Książka zdecydowanie porusza bardzo ważny temat i robi to w sposób niezwykle obrazowy, dopasowany do potrzeb dziecka!!! Ilustracje są bardzo czytelne i przy tym wymowne, co pozwala małemu odbiorcy lepiej zrozumieć to, co naprawdę w stosunkach międzyludzkich jest ważne!

Florence Dutheil oraz Henri Fellner  przede wszystkim ostro naświetlają problem, a przy tym starają się pokazać, skąd w ogóle powstaje sama myśl na temat „inności” i jej negatywnej oceny. Autor książki „Rasizm i nietolerancja. Nie!” korzysta przy tym z doskonałej metody, bowiem w bardzo jasny dla odbiorcy sposób rysuje dziecku świat, w którym wszyscy ludzie byliby identyczni… Pokazując następnie różnice i tłumacząc, że niepowtarzalność jest pozytywną cechą, autor naprawdę w punkt trafia do młodego czytelnika!

SZEROKA PERSPEKTYWA

Aby jednak jeszcze głębiej wejść w temat tych skomplikowanych nawet dla dorosłego zagadnień, autor nie poprzestanie na samym wyjaśnianiu! W książce młody czytelnik odnajdzie również sugestie, jak reagować w sytuacjach trudnych. Z ogromną delikatnością, ale też bardzo świadomie Florence Dutheil  podda dziecku kilka rad, jak powinno zachować się, gdy coś je: zadziwi, gdy poczuje  się zakłopotane, jak ma reagować na agresję, ignorancję, nieufność czy nienawiść w powiązaniu z niejasnym poczuciem, że ma do czynienia z rasizmem czy nietolerancją… Tłumacząc te sytuacje autor za pomocą niedługich wersów, a i poprzez ilustracje Henriego Fellnera, dociera do serca młodego czytelnika, podając mu narzędzia do bycia mądrym człowiekiem – ciekawość, otwartość i tolerancję!

 

POLECAMY!

Ta książka zaskoczy, zaskoczy swoją prostotą! Jednocześnie tym, jak trudne tematy mogą zostać doskonale wyjaśnione za pomocą obrazu i  rzetelnej treści! Dodatkowo kilka ważnych haseł, które dziecko zapamięta sprawi, że przesłanie tej publikacji pozostanie w jego umyśle na stałe!

Bardzo polecamy!!!