Wisienka – „Księga Hektora” J. Chamblain; Wydawnictwo Egmont

Wisienka – „Księga Hektora” J. Chamblain; Wydawnictwo Egmont

CIEKAWOŚĆ ŚWIATA I LUDZI

Wisienka ma w sobie sporą ciekawość świata! Ta cecha sprawia, że kiedy dziewczynka zauważa coś „innego” od razu chciałaby dziwne zjawisko wyjaśnić… Wisienka ma 11 lat, ale jak na swój wiek jest dojrzała i świadoma. Lubi zagadki, potrafi też współodczuwać, do tego jest wrażliwa i inteligentna!

Pamiętniki Wisienki autorstwa Jorisa Chamblaina z ilustracjami Aurelie Neyret wydane przez Wydawnictwo Egmont, to seria komiksowych pozycji, pięknie wydanych i zilustrowanych zatytułowana „Pamiętniki Wisienki”. Po raz pierwszy ukazały się one we Francji w 2012 roku i odniosły ogromny sukces! W Polsce pierwsza część wydana została w tym roku, do księgarni trafiła w styczniu („Skamieniałe ZOO”), natomiast tom drugi zatytułowany „Księga Hektora” miał swoją premierę pod koniec kwietnia!

„KSIĘGA HEKTORA”

Cała seria opowiada o dziewczynce, której marzeniem jest zostać prawdziwą PISARKĄ. Wisienka zdecydowanie ma do tego predyspozycje, ponieważ z ogromnym zaangażowaniem obserwuje wszystko to, co dzieje się obok niej! Patrzy uważnie na świat  dookoła, ale przede wszystkim obserwuje ludzi! Drugi tom serii to kolejna przygoda Wisienki, tym razem dziewczynka stara się poznać tajemnicę pewnej starszej Pani…

Wisienka ma dwie bliskie koleżanki, Linę i nieco marudną i „czepialską” Erikę. Ta ostatnia często ma pretensje do swojej przyjaciółki, że zajmuje się nie swoimi sprawami i zaniedbuje przez to ich przyjaźń. I choć jest w tym trochę prawdy,  gdyż Wisience rzeczywiście trudno oprzeć się wszelkim tajemnicom, to dziewczynki od dzieciństwa bardzo się lubią! Mimo chwilowych zawirowań i nieporozumień, zawsze mogą na siebie liczyć!

W 2 tomie „Pamiętników Wisienki” główna bohaterka pewnego dnia  spotyka starszą, smutną panią. Pani Ronsin raz w tygodniu jeździ do pobliskiej biblioteki i zawsze wychodzi z niej z tą samą książką… Smutne oczy starszej kobiety sprawiają, że dziewczynka jest zaintrygowana i postanawia odkryć dokładny powód wizyt w bibliotece i tajemnicę lektury, którą w dłoniach zawsze trzyma kobieta… Wkrótce Wisienka wpada na trop! Okazuje się, iż kiążka napisana została przez Hektora Bertelona,  zmarłego męża Pani Ronsin. Mężczyzna pracował kiedyś właśnie w bibliotece, jednak nigdy nie mówił swojej żonie otwarcie o uczuciach… Pani Ronsin była zawsze cierpliwa i wyrozumiała, pogodziła się z tą sytuacją, niestety po śmierci męża to, co jej zostało, to właśnie tylko ta tajemnicza książka… Wisienka jest inteligentną dziewczynką, postara się odkryć tajemnicę, a kiedy już jej się to uda… Czytelnik będzie niezwykle wzruszony…

KOMIKS

Komiks jest zdecydowanie jednym z ciekawszych sposobów na dotarcie do współczesnego młodego czytelnika, który nie zawsze ma ochotę  sięgać po klasyczną książkę. Jestem pewna, że „Pamiętniki Wisienki” dzięki ilustracjom, ale i odpowiedniej dawce tekstu, zainteresują niejednego, stroniącego od literatury, odbiorcę. „Księga Hektora” nie jest nieprzemyślaną lekturę, nie! Ma bardzo rozbudowaną fabułę, a do tego niesie ze sobą ciekawą naukę. Jest tutaj bowiem sporo o przyjaźni, wybaczaniu sobie, wyrozumiałości i cierpliwości, a także o relacjach pomiędzy matką a córką… Ale również o tym, czym jest kłamstwo, jaki wpływ na młodego człowieka (ale i na dorosłego), może mieć ukrywanie swoich prawdziwych uczuć! Często zwykła rozmowa, chwila refleksji i działanie, może zmienić bardzo wiele. Czasem wystarczy szczera rozmowa, przyznanie się do błędu i… miła kolacja!

Seria warta uwagi! Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc