„Brygada Brawurowych Kur” Adam Skrodzki; Akapit Press

„Brygada Brawurowych Kur” Adam Skrodzki; Akapit Press

„Brygada Brawurowych Kur”

(ADNOTACJA WSTĘPNA: Podczas sesji zdjęciowej żadnej kurze nie stała się krzywda, co więcej za ścisłą współpracę zostały nagrodzone ziarnem z najwyższej półki!  Koguta Wojciecha przepraszamy za notoryczne pożyczanie jego żon w celach oswajania… Jesteśmy pewne, że nie powodujemy tym żadnych strat moralnych i uszczerbków na jego psychice ;))

Są na rynku wydawniczym książki dla dzieci o: wędrujących skarpetkach, guzikach różnego koloru, kotkach, pieskach, paluszkach, robaczkach, misiach itd.itp. Tym razem bohaterkami przezabawnej historii są kury! Ale kury nie byle jakie!!! Kury bohaterskie, zdeterminowane, sprytne, pewne siebie i odważne! To właśnie dzięki m.in. kurom będzie to niezwykle humorystyczna historia (zakochanego po uszy w pewnej Sylwii) Daniela oraz brygady, która w końcu zrobi  porządek w mieście!

„Brygada Brawurowych Kur” napisana została przez Adama Skrodzkiego (i jest to debiut pisarski), zilustrowana przez cudowną Kasię Cerazy, a wydana oczywiście przez jedno z najbardziej przeze mnie cenionych wydawnictw dla dzieci i młodzieży, a mianowicie Wydawnictwo Akapit Press! Nie dziwi mnie więc fakt, że ta stosunkowo nie tak długa historia, wzbudzi gromki śmiech zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, ale i podda pod refleksję kilka ważnych tematów!

 

Rodzinne czytanie wskazane!

Daniel Słowiński, dziesięcioletni chłopak, nie przepada za odrabianiem lekcji, woli spotkania z kolegami, czy też z pewną wyjątkowa koleżanką z III C… Pewnego dnia po szkole spotyka kury, które nie dość, że mówią ludzkim głosem, to jeszcze od jakiegoś czasu chłopaka OBSERWUJĄ! Kury, jak to kury, piszą dosłownie i w przenośni „jak kura pazurem”, potrzebują więc pomocy chłopca, gdyż ich celem jest uzyskanie dowodów osobistych!!! Daniel oczywiście pomoże brygadzie (bez jaj!), której członkowie otrzymają dowody od burmistrza i to za „pozwoleniem” samego prezydenta! A kiedy im się to uda, nie dość, że wynajmą dom, to jeszcze znajdą pracą… Wtedy dopiero zacznie się prawdziwa zabawa! Kury nauczą mieszkańców sprzątania po sobie, parkowania w wyznaczonych do tego miejscach, a nawet oduczą niektórych picia piwka na rynku… Mają na to swoje sposoby – wrzucają dżdżownice do butelek, na przednich szybach samochodów zostawiają niespodzianki…

Czy jednak mieszkańcy nie zaczną się buntować???

BBK kontra UM PAPA

„Brygada Brawurowych Kur” to dopiero pierwsza część (a zaplanowane są jeszcze dwie) Adama Skrodzkiego, który zna się na żartach, ma dystans do siebie i świata, jest świetnym obserwatorem rzeczywistości, ale i posiada bujną wyobraźnię! Kury, które noszą medale, potrafią skakać na spadochronie, zakładają własną firmę, a do tego są świetnymi logistykami i nieprzejednanymi strażnikami prawa, to genialna mieszanka! Zmienią miasteczko, ale napytają sobie niezłych kłopotów… Wróg nie śpi… Nowa formacja UM PAPA potrafi niestety postawić na swoim!

Ilustracje

Książce uroku dodają oczywiście wesołe ilustracje Kasi Cerazy, znanej z serii o Panu Pierdziołce, czy też ostatnio wydanej również w wydawnictwie Zysk i S-ka „Różdżka z Ferhshey” Marcina Hybla książce! Z pewnością rozbawią dzieciaki i dorosłych, mają w sobie bowiem „coś”, co sprawia, że nasz uśmiech staje się coraz szerszy i szerszy!!! Brawurowe kury na okładce skradną serce czytelnika przy pierwszym spojrzeniu, a pozostali bohaterowie, uwiecznieni przez ilustratorkę, z pewnością także wzbudzą zachwyt/śmiech/konsternację (np. Pan Bernard Wata ;)…

DO BOJU!

Historia o kurach, których celem nie jest tylko znoszenie jaj, wychowywanie piskląt, mieszkanie w kurniku i dziobanie trawy, to świetna zabawa dla całej rodziny! Rodzinne czytanie jest jak najbardziej wskazane w tym przypadku, każdy w książce znajdzie bowiem coś dla siebie! „Poważniejsze” tematy z pewnością zostaną przy okazji (przez zwłaszcza tych młodych czytelników) rozwinięte … 😉

 

No i oczywiście nie będzie innej możliwości – każdy będzie po prostu musiał narysować swoją własną kurę, która mogłaby należeć do BBK!!!

Bardzo polecamy!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc