MRÓWKI „Wspaniała mądrość mrówek” Philip Bunting; Zysk i S-ka Wydawnictwo

MRÓWKI „Wspaniała mądrość mrówek” Philip Bunting; Zysk i S-ka Wydawnictwo

MĄDROŚĆ MRÓWEK

Mrówki, tak jak zresztą pszczoły i inne owady, fascynują człowieka! Podziw a jednocześnie poczucie, że ma się do czynienia z czymś doskonałym, pojawia się chyba u każdej osoby, która choć raz pochyliła się nad nimi! Fascynuje nas najbardziej chyba fakt tworzenia złożonych społeczności i ich hierarchiczna struktura! Mrówki bowiem doskonale wykonują swoje obowiązki, każda odgrywa przypisaną jej rolę w kolonii w sposób niezwykle pieczołowity… To pewnego rodzaju tajemnica natury, którą możemy, choć w części, zgłębiać dzięki obserwacji, posiłkując się literaturą dla dzieci! „Wspaniała mądrość mrówek” wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo, to kolejna przetłumaczona na język polski  fenomenalna pozycja dla najmłodszych Philipa Buntinga, która przybliża tym razem tytułową „mądrość mrówek”! (o książce „Jak się tu znaleźliśmy” Philipa Buntinga pisałam TUTAJ)

„Wspaniała mądrość mrówek” Philip Bunting

Autor i równocześnie ilustrator książki „Wspaniała mądrość mrówek” w sposób niezwykle prosty podszedł do sposobu opisania i zilustrowania życia mrówek! Przede wszystkim wprowadził młodego czytelnika pomału do ich niezwykłego świata! Za pomocą kontrastowych ilustracji i korzystając z prostych obrazów przedstawił podstawowe informacje, dotyczące tych niesamowitych owadów! Czytelnik dowiaduje się więc: Ile mrówek jest na świecie? Jaki jest  ciężar wszystkich, żyjących na kuli ziemskiej, tych konkretnych owadów? (odpowiedź może zadziwić!). Kolejne pytania i odpowiedzi doskonale wpisywać się będą w tor myślenia najmłodszych, zafascynowanych światem i naturą, dzieci! Dziecko zadaje bowiem często proste pytania np. Co mrówki kochają, a czego nie lubią…??? – I tym tropem wędruje Philip Bunting, który udziela równie prostych odpowiedzi, posiłkując się ilustracjami!

 

kolonie mrówek

Po takim, można rzec wstępie, autor decyduje się, aby przedstawić bardziej szczegółowe informacje (co ważne, wciąż jednak ma na uwadze wiek czytelnika!) Przekrojowe ilustracje nadal doskonale trafiać będą do odbiorcy, który dowie się kolejno: Jak w ogóle powstaje kolonia mrówek i jak wygląda mrowisko! Autor bardzo ciekawie przedstawia podział obowiązków, zaznaczając:  „Ale w przeciwieństwie do naszych społeczności, wszystkie mrówki w kolonii są jedną wielką rodziną” – jest to kolejny punkt wyjścia do opisywania ról, jakie mrówki pełnią, jak się odżywiają, jak pracują, jak współpracują!

Zaznacza, co istotne, że my ludzie powinniśmy brać z nich przykład!!!

uczmy się od mrówek

Zachęta, żeby dobrze przyjrzeć się pracowitym mrówkom i korzystać z ich doświadczenia, z pewnością dzieciom zapadnie w sercu! Od momentu przyswojenia lektury jestem pewna, że każde dziecko spojrzy na mrówki w nieco inny sposób niż dotychczas! Świetna lektura, piękne ilustracje, bardzo dobrze przetłumaczona przez Jacka Spólnego książka!

 

Polecamy z dziewczynkami!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc