KLUB OPIEKUNEK – The Baby-Sitters Club – Ann M. Martin; MAMANIA

KLUB OPIEKUNEK – The Baby-Sitters Club – Ann M. Martin; MAMANIA

KLUB OPIEKUNEK

Wydawnictwo Mamania od 10 lat wydaje książki z myślą o rodzicach i opiekunach, którzy cenią bliskość i pragną wychowywać dzieci świadomie. Również książki (Wydawnictwo Mamania, Grupa Wydawnicza Relacja) skierowane do dzieci – mają za zadanie uświadamiać, skłaniać do refleksji, uczyć ale również bawić i dawać czystą przyjemność z obcowania z literaturą już od najmłodszych lat. Magia książek Mamani polega na tym, że czyta się je jednym tchem.

I tak właśnie jest również z serią zatytułowaną The Baby Sitters Club – czyli Klub Opiekunek autorstwa Ann M. Martin w tłumaczeniu Małgorzaty Masełko-Swędrak! Mamania wydała do tej pory 4 tomy, póki co zaostrzając apetyt młodym odbiorcom! Dodatkowo Netflix wypuścił niedawno pierwszy sezon serialu, który spodoba się już od pierwszego odcinka (potwierdzona informacja 😉 )!!! The Baby-Sitters Club – tytuł oryginalny – to niezwykle popularna amerykańska seria, 43 tomy napisała Ann M. Martin, pozostałe (a jest ich naprawdę sporo) inni autorzy.

Seria dla nastolatek 

Klub Opiekunek skierowany jest do nastolatek, a rozpoczyna go tom zatytułowany  „Świetny pomysł Kristy”, kolejny tom to: „Tajemnica Stacey”, trzeci tom natomiast nosi tytuł: „Claudia i tajemnicze telefony”, czwarty  który z pewnością jest równie interesujący, nosi tytuł „Mary Anne na ratunek!”.

Książki opowiadają o perypetiach kilku przyjaciółek, które postanawiają pewnego dnia założyć Klub! Pomysłodawczynią jest Kristy Thomas a dołączają do niej Mary Anne, Claudia Kishi oraz Stacy McGill (w kolejnych tomach pojawiają się również inne bohaterki).

Okazuje się, że opieka nad dziećmi  nie jest wcale taką prostą sprawą, a jednak dziewczęta są stworzone do tej pracy, do tego traktują ją niezwykle odpowiedzialnie! „Świetny pomysł Kristy” to historia powstania Klubu i pierwszych zleceń! Dodatkowo Kristy opowiada o swoich osobistych kłopotach, nie do końca potrafi dogadać się z przyjacielem swojej mamy… Autorka w pierwszym tomie porusza kilka ważnych problemów, takich jak choćby rozwód rodziców i jego wpływ na dzieci. Ponadto jednak stara się skłonić czytelnika do przemyśleń i nakierowuje go na wniosek, że warto dawać innym ludziom szansę! Poza tym oczywiście jest tu sporo śmiechu, kłopotów z dzieciakami, kilka poważnych rozmów, ale i pewna tajemnica… Ta odnajdzie swoje bardziej szczegółowe wytłumaczenie w kolejnym tomie, a mianowicie w „Tajemnicy Stacy”.

Stacy przyjeżdża do Stoneybrook w stanie Connecticut (tam rozgrywa się główna akcja) z Nowego Jorku. Nie jest do końca szczera ze swoimi nowymi przyjaciółkami, pozwala im myśleć, że dba o swoją figurę i dlatego jest na ciągłej diecie. Koleżanki przyłapują ją jednak na kłamstwie…. Stacy lgnie jednak do przyjaciółek i niezwykle zależy jej na nowych znajomościach. Okazuje się, że dziewczyna choruje na cukrzycę, a emocje, które towarzyszą jej codziennym zmaganiom, nie zawsze są jasne nawet dla niej samej. Problemy, które napotyka, stara się na swój własny sposób rozwiązywać, a jednak nie zawsze jej to wychodzi. Ma nadopiekuńczych rodziców, czasem odczuwa brak zrozumienia ze strony rówieśników, ale równocześnie wie, czym jest radość z posiadania prawdziwych przyjaciółek, które są wyrozumiałe i zawsze pomocne! To rekompensuje jej wcześniejsze rozterki! Autorka z wielkim zaangażowaniem stara się pokazać, jak dziewczynka chora na cukrzycę, może czuć się w świecie, w którym brakuje świadomości dotyczącej występowania tej choroby. Warto dodać, że w tym tomie autorka również porusza temat niezdrowej rywalizacji! Na rynku pojawiła się bowiem Agencja Opiekunek, która zagraża Klubowi Opiekunek! Starsze dziewczyny, choć powinny być mądrzejsze, nie starają się niestety angażować w opiekę nad dziećmi i stwarzają liczne zagrożenia! Klub Opiekunek – do boju!!!

W trzecim tomie zatytułowanym „Claudia i tajemnicze telefony” Ann M. Martin postanowiła poruszyć wątek kryminalny! Claudia oraz jej przyjaciółki są przerażone wiadomościami o włamywaczu, który okrada domy z biżuterii. I choć w ich mieście nie doszło jeszcze do kradzieży, to dziewczynkom wydaje się, że jest to tylko kwestią czasu… Kiedy więc podczas opieki nad dziećmi, z zewnątrz dobiegają dziwne, niezidentyfikowane odgłosy, a do tego jeszcze słychać dzwonek telefonu – opiekunki zaczynają panikować… Włamywacz dzwoni bowiem najpierw do miejsc, które chce okraść, a po chwili odkłada słuchawkę! Wyobraźnia dziewczyn szaleje, starają się one ułożyć plan na wypadek zagrożenia! I choć będzie niebezpiecznie, to jednak opowiadanie Claudii nie raz wywoła uśmiech na twarzy młodych czytelników!

czytamy

Ann M. Martin w ciekawą fabułą i wartką akcją wplątuje niezwykle istotne tematy i problemy, które pojawiają w życiu dorastających dziewczyn! Seria Klub Opiekunek to cenne treści, młodzi odbiorcy z pewnością niejeden raz będą identyfikować się z bohaterkami. Ich postawy często wzbudzać będą podziw, ale również skłonią do przemyśleń. Opiekunki starają się być odpowiedzialne, wyrozumiałe, pomocne i uczą się nowych rzeczy! Jest tutaj również miejsce na pierwsze zauroczenia, pasje, mniejsze i większe kłopoty związane z codziennością! Przy tym jest także sporo śmiechu i dobrej zabawy!

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc