Tajemnice przyrody – „Rozumiemy się bez słów” K. Radziwiłł; Muchomor

Tajemnice przyrody – „Rozumiemy się bez słów” K. Radziwiłł; Muchomor

KOMUNIKACJA W PRZYRODZIE

„Rozumiemy się bez słów”

Ta książka odkryje przed dziećmi pewne interesujące fakty z życia zwierząt i roślin!!! Bo kto by pomyślał, że akacja potrafi poinformować drzewo rosnące obok, że właśnie dobiera się do niej żyrafa?! Że koniecznie jej zielona siostra powinna uważać i podjąć szybkie działanie w celu zniechęcania zwierzęcia do podgryzania również jej liści???!!! Niebywałe, prawda???

Wydawnictwo Muchomor oddało w ręce młodego czytelnika książkę pt. „Rozumiemy się bez słów” autorstwa Katarzyny Radziwiłł z ilustracjami Joanny Gębali. I jest to książka naprawdę niezwykła!  Choć opowiada ona o pozornie całkiem oczywistych zachowaniach zwierząt i pewnych reakcjach roślin, to równocześnie uświadamia czytelnikowi, że wyjaśnienie tych zachowań jest niezwykle interesujące i często także zaskakujące! I takie niezupełnie oczywiste na „pierwszy rzut oka”!

Komunikacja!!!

W kontaktach międzyludzkich posługujemy się głównie mową! A co z roślinami? Katarzyna Radziwiłł w „Rozumiemy się bez słów” przytacza kilka przykładów, w jaki sposób rośliny przekazują sobie pewne informacje. Z książki dowiemy się jak komunikują się nie tylko wspomniane akcje, ale i drzewa w lesie, czy choćby kukurydza… Niektóre rośliny wydzielają zapachy, inne komunikują się poprzez system korzeniowy, reagują na wibracje czy też drżenie powietrza! Pasjonująca podróż do świata przyrody zaczyna się już od pierwszych, dodatkowo pięknie ilustrowanych, stron!

Niektórzy już wiedzą, że owady, a wśród nich np. pszczoły, za pomocą tańca, dotykając się czółkami, przekazują sobie cenne informacje! Podobnie słabo widzące mrówki, pozostawiają za sobą tzw. „słodki ślad” i również dotykają się czółkami, żeby przekazać sobie ważne wiadomości! Są to głównie informacje na temat pożywienia, zadań albo czyhających w okolicach mrowiska niebezpieczeństw! W książce Radziwiłł  jest jeszcze mowa o świerszczach, których cykanie wszyscy dobrze znają, ale czy… rozumieją???! I właśnie po to jest ta ilustrowana niezwykła pozycja książkowa!!! Po to, by zrozumieć tajemnicę natury!!!

Drzewa, gady, płazy, ssaki itd.

Katarzyna Radziwłł w podobnym tonie opisuje zwyczaje żab, kumkających i gimnastykujących się również w pewnym celu, czy  jaszczurek, udających żuki  (koniecznie muszę dodać, że pewien gatunek  lubi współpracę z np. konikiem polnym…!!!). A wszystko to opatrzone charakterystycznymi ilustracjami Joanny Gębali!

Autorka „Rozumiemy się bez słów” pisze również o kaczkach, sikorkach, papugach, pawiach, czy głuptakach przylądkowych oraz o ich sposobach na porozumiewanie się z kolegami i koleżankami. Wraz z kontrastowymi ilustracjami całość tych opowieści zapada głęboko w pamięci młodego czytelnika!!! Katarzyna Radziwiłł nie zostawia bez komentarza także zwyczajów i sposobów komunikacji wśród innych zwierząt takich, jak choćby słonie, wieloryby, wilki czy konie!!!

ZASKAKUJĄCE ROZMOWY NATURY

Są takie zjawiska w naturze, które obserwujemy od urodzenia, niekoniecznie jednak głębiej się nad nimi zastawiamy. Zjawiska te bywają konsekwencją KOMUNIKACJI, a ta w naturze wygląda nieco inaczej niż w świecie ludzi! Książka pt. „Rozumiemy się bez słów” zdecydowanie stanie się cenną propozycją dla młodych. Rozbudzi ciekawość świata, zabierze ich w podróż, gdzie króluje zapach, dźwięk, ruch, barwa… Pokaże naturalne piękno, pełne harmonii, gdzie zwierzęta i rośliny tworzą swój tajemniczy świat! Być może zainspiruje ona do własnych badać i obserwacji, rozbudzając w dziecku ducha prawdziwego, zapalonego ODKRYWCY!!!

Polecamy!!!!

 

Joanna Kietlińska- Tam, gdzie matka mówi dobranoc