Recenzja – „Tola na biwaku” Anna Włodarkiewicz; Zielona Sowa

Recenzja – „Tola na biwaku” Anna Włodarkiewicz; Zielona Sowa

DZIEWCZYNKI – BOHATERKI KSIĄŻEK

Na rynku wydawniczym można znaleźć całą masę książek dla dzieci, które opowiadają o bohaterkach dziewczynkach. Jest wśród nich m.in. Martynka, która przeżywa różne przygody wraz ze swoim młodszym braciszkiem i z pieskiem. Jest też Misia, która leczy chore zwierzęta, tak jak jej dziadek weterynarz. Poza tym ciekawą i lubianą przez rzesze dzieci  bohaterką jest również mała Basia, wesoła i przekorna dziewczynka z książek Zofii Stanieckiej. Jakiś czas temu, do zacnego grona, dołączyła  Tola!!!

SERIA KSIĄŻEK O TOLI

Tolę, dziewczynkę, która chodzi do przedszkola i wraz z rodzicami przeżywa przygody, wymyśliła sobie Anna Włodarkiewicz, z wykształcenia italianistka. Prawdziwą pasją autorki kolorowej serii o Toli są właśnie książki dla dzieci, ale również podróże! Cykl o Toli zawiera już kilka tytułów, wśród których znajdziemy m.in.  „ Tola na wsi”, „Tola w przedszkolu”, „Wiosna Toli”, „Zima Toli” czy „Jesień Toli”. Wszystkie pozycje są pięknie ilustrowane, mają  twarde okładki, a przede wszystkim skierowane są do dzieci w wieku od 5 lat, czyli takich w podobnym wieku jak mała bohaterka.

„TOLA NA BIWAKU”

„Tola na biwaku” to najnowsza część serii, wydana przez Wydawnictwo Zielona Sowa.  A o czym opowiada???

Tym razem dziewczynka wybiera się na biwak wraz ze swoimi rodzicami. Jest to dla niej niesamowicie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszy raz będzie spała pod namiotem i jest tą nową sytuacją niezwykle podekscytowana! Spakowana, wyrusza wraz z rodzicami w drogę! Na miejscu mają czekać na nich przyjaciele rodziców, oczywiście ze swoimi dziećmi, czyli kolegami oraz koleżankami Toli! Wszystko jest nowe i pasjonujące! Tola nie chce, żeby ominęło ją ani rozkładanie namiotu, ani dmuchanie materacy… Niestety, jak to i w prawdziwym życiu, nie obejdzie się bez łez… Tola przeżywa każdy moment pobytu na biwaku całą sobą, na szczęście nie tylko rodzice Toli mają materace do napompowania!

Podczas biwaku jest czas na wspólne zabawy, rozmowy, ale i na kąpiel w jeziorze. Małe sprzeczki, ale przede wszystkim współpraca, bardzo  zajmują dzieci. Dzień mija szybko. Wieczorem Tola nie może jednak zasnąć i jest pobudzona, tyle się przecież działo podczas pierwszego dnia pobytu… Tata pomaga dziewczynce się wyciszyć, choć nawet mała wycieczka do toalety jest dla Toli ekscytująca!

Ognisko, niebo pełne gwiazd, spływ kajakowy i wymarzone miejsce na letniskowy domek, to wszystko pozostanie w pamięci Toli na długo! Wspaniałym wspomnieniem okaże się również zupa błotna (choć powstaje ona w nieco stresujących warunkach i podczas małej kłótni…)… Atmosferę oczyści letni deszczyk i taniec szczęśliwych dzieci na mokrej trawie! Pyszny posiłek ze zdrowych warzyw, Tola zapamięta na długo.

CZYTAMY

Ciekawy tekst, ale również ilustracje sprawiają, że młody czytelnik z chęcią posłucha o przygodach dziewczynki! Ola Krznowska, która wykonała ilustracje do książki, z pewnością przeżyła niejedną noc na biwaku. Kolorowe ilustracje są naprawdę interesujące dla dzieci,  które kochają podczas czytania zaglądać rodzicom zza ramienia lub wraz z nimi śledzą dokładnie każdą stronę!  „Tola na biwaku” to zdecydowanie doskonała lektura dla dzieci, które bądź wybierają się na biwak, bądź na tym biwaku już były! Z pewnością wzbudzi  w czytelnikach  pragnienie wyjazdu  lub po prostu chęć spędzenia nocy pod namiotem. Może także obudzić wspomnienia u tych, którzy mają już za sobą nocowanie na łonie natury.

„Tola na biwaku” Anny Włodarkiewicz to bardzo przyjemna książeczka! Sprawi małym czytelnikom wiele radości! Wspólne czytanie nawet w te czekające nas już niedługo  jesienne wieczory,  obudzi sporo pozytywnych emocji.

 

Bardzo polecam całą serię książek o Toli!!!

 

Joanna Kietlińska -Tam, gdzie matka mówi dobrtanoc