JAK? – „Jak wychować chłopca” Michael C. Reichert; Mamania

JAK? – „Jak wychować chłopca” Michael C. Reichert; Mamania

Tytuł: „Jak wychować chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi.”

Autor: Michael C. Reichert;

Wydawnictwo: Mamania

ilość stron: 368

SZCZĘŚCIE

Po tej lekturze zdecydowanie po raz kolejny dochodzę do wniosku, że w życiu chodzi o to, by starać się być po prostu szczęśliwym! Bez względu na to, czy jest się chłopcem, dziewczynką, kobietą czy mężczyzną, młodym, czy starym,  szukając wokół siebie dobrych ludzi i nawiązując dobre relacje, możemy osiągnąć cel… Każdy człowiek potrzebuje ciepła, szacunku, zrozumienia, a przewodnik Michaela C. Reicherta zdaje się stawać w obronie praw do miłości tych  wszystkich chłopców, którzy boją się okazywać swoje uczucia innym…

„Jak wychować chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi”

Michael C. Reichert w książce „Jak wychować chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi” wydanej przez Wydawnictwo Mamania skupia się na temacie tych relacji, które pomiędzy młodymi chłopcami a rówieśnikami, rodzicami, opiekunami, nauczycielami, bywają bardzo różne… Przewodnik, który został napisany przez dr Michaela C. Reicherta opiera się na wiedzy i informacjach opartych na współczesnej  medycynie, w tym również i przede wszystkim na psychologii.

Okazuje się, że stereotypy, które dosięgają każdego, są żywe również w relacjach pomiędzy dziećmi, a rodzicami czy opiekunami. Autor książki, poruszając również ten temat, stara się przede wszystkim zmienić spojrzenie społeczeństwa na potrzeby chłopców i uzmysłowić negatywny wpływ stereotypów. Chłopcy bowiem, według autora, często od najmłodszych lat zostają przez środowisko ukierunkowani w stronę „bycia prawdziwymi mężczyznami”, co tłumi ich naturalne potrzeby i sprawia, że ukrywają oni swoje uczucia…

ZDROWA RELACJA

Michael Reichert pracując wiele lat w różnych środowiskach dzieci i młodzieży zdobył naprawdę bogate doświadczenie. Ten poradnik,  to w moim odczuciu, wołanie do dorosłych, którzy często w sposób bezmyślny i bezrefleksyjny niszczą młody umysł, nastawiony na poznawanie i radość. Tym samym kształtują mężczyzn często egoistycznych i równocześnie zagubionych w świecie uczuć. Jest to bardzo głęboka, miejscami również refleksyjna książka. Co ważne, autor opisał w niej autentyczne sytuacje, które na swojej nauczycielskiej drodze doświadczył. Relacja, która powinna być budowana na fundamencie zrozumienia, empatii i przede wszystkim miłości, dla wielu opiekunów jest niemożliwa do utrzymania. Lęk, który odczuwają rodzice czy opiekunowie chłopców sprawia, że odsuwają oni od siebie dziecko czy już młodego mężczyznę, obawiając się jego „zepsucia”. Autor „Jak wychować chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi” bardzo często zdaje się powtarzać ten ważny wniosek. Zachęcając nauczycieli, opiekunów, bliskich do budowania relacji, bycia z chłopcem w przyjaźni, mądrej współpracy, pragnie wskazać im nową drogę wychowywania poprzez pozytywne wzorce.

DOŚWIADCZENIA SKARBNICĄ WIEDZY

Choć przewodnik jest napisany głównie na podstawie badań i doświadczeń autora, który pracował z dziećmi i młodzieżą amerykańską, to liczne wnioski, czy propozycje strategii można z pewnością wykorzystać w naszych realiach. Mowa tu choćby o  uzależnieniach, które  są często wynikiem  zaniedbań, których dorośli względem dzieci się dopuszczają. Licznymi problemami, które na swojej drodze spotykają chłopcy, z pewnością zająć się można z perspektywy doświadczeń autora książki „Jak wychować chłopca”. Wyciągnąć naukę

WSPIERAJĄC ROZWÓJ CHŁOPCÓW

Poradnik czy przewodnik – bo książka jest naprawdę wszechstronna, wzbudzi w dojrzałym czytelniku głęboką refleksję. Wskaże pewne możliwości, podpowie rozwiązania, a przede wszystkim pozwoli się otworzyć na drugiego człowieka – tutaj własnie chłopca. Wspierając rozwój młodych mężczyzn autor przede wszystkim pragnie wskazać głębokie potrzeby uczuć, które w środowisku naturalnym mogą być doskonałym początkiem budowania głębokich relacji, a przy tym kształtować dobrych ludzi, tak jak mówi sam podtytuł książki!

Bardzo polecam wszystkim, pracującym z młodzieżą dorosłym!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc