ROBOTY – „Śrubek i tajemnice Maszynerii” J. Bliźniak; ADAMADA

ROBOTY – „Śrubek i tajemnice Maszynerii” J. Bliźniak; ADAMADA

Roboty

Historie opowiadane przez roboty znane są w literaturze, choćby dzięki Stanisławowi Lemowi i jego baśniowo-groteskowym opowiadaniom zatytułowanym „Bajki robotów”. Opowieści, których akcja rozgrywa się w świecie futurystycznym, działają na wyobraźnię współczesnego młodego, ale i dorosłego czytelnika. Zabierają odbiorcę w podroż do przyszłości i ukazują mu jeden ze światów możliwych, który mógłby zaistnieć kiedyś naprawdę… Książki rozbudzają w ten sposób wyobraźnię i pozwalają na pierwsze próby wyciągania ciekawych wniosków.

„Śrubek i tajemnice Maszynerii”

Całkiem niedawno, bo w maju 2020 roku Wydawnictwo ADAMADA wydało niezwykle ciekawą, a przy tym właśnie wzbudzającą głębszą refleksję u czytelnika książkę Jana Bliźniaka pt. „Śrubek i tajemnice Maszynerii” z ilustracjami Grażyny Rigall. Książka skierowana jest do dzieci w wieku 8+  i uważam, iż jest głęboko filozoficzna, a przy tym bardzo przystępna. Tylko od dojrzałości czytelnika zależy więc, czy odczyta ją on na wszystkich poziomach rozumienia… Jakkolwiek będzie, sama historia Śrubka już na podstawowym poziomie odbioru każdemu wyda się z pewnością bardzo interesująca!

Historie robotów i tajemniczy wirus

„Śrubek i tajemnice Maszynerii”, to historia Robotów, które żyją w futurystycznym, technologicznym świeci! Młody Robot Śrubek przechodzi ciężki okres w swoim życiu. Jego ojciec został zamknięty w Warsztacie z powodu tajemniczego wirusa… Warsztat jest ściśle chroniony przed resztą społeczeństwa i do końca nie wiadomo, co właściwie się w nim dzieje. Zamykane są tam roboty, u których „uaktywnił się” wirus, a ich „dziwne” zachowanie, noszące znamiona „kreatywności”,  jest trudne do wytłumaczenia przez pozostałą część społeczeństwa!  Według ustaleń wirus uruchamia się w robotach niespodziewanie, a rządzący twierdzą, iż jest niebezpieczny i zaraźliwy! Nie każdy się z tym zgadza, trudno jednak udowodnić swoje racje, nie mając dowodów… Każda próba dociekań, jest tłumiona przez poliboty, które wykonują rozkazy odgórne.

„non omnis moriar

Śrubek jest jednak niezwykle dociekliwym robotem i wraz ze swoimi młodymi przyjaciółmi; Miedzią, Scaloną, Wkrętkiem zdają się być typami buntowników. Śrubek pragnie dowiedzieć się czegoś więcej na temat wirusa, włamuje się więc w różne zakazane miejsca, a od znajomego wynalazcy, pana Blaszki słyszy o profesorze Obwodniku, który być może zna pewną ważną tajemnicę… Wraz z poznaniem starego robota rozpoczyna się podróż przyjaciół rzeką ku otwartym wodom! Ich celem jest spotkanie CZŁOWIEKA- PROGRAMISTY, który pomógłby zrozumieć wirusa i z nim wygrać. Odpowiedź jaką znajdzie Śrubek jest jednak trudna do przekazania mieszkańcom Maszynerii! Równocześnie przynosi ona głęboką nadzieję na to, że CZŁOWIEK będzie istniał nadal… Słowa Horacego, rzymskiego poety, brzmiące „non omnis moriar” staną się dla Śrubka niezwykle istotne w walce o PRAWDĘ!

ilustracja z książki "Śrubek..."

Zanim jednak Śrubek pozna i uwierzy w PRAWDĘ, młodych czeka mnóstwo przygód! Zostaną oni bowiem zamknięci w więzieniu, Śrubek spotka się z Robotepem, czyli władcą Maszynerii, a miasto Robotów odwiedzi potwór Stefan, który wcale nie jest taki straszny, na jakiego wygląda!!!

CZYTAMY

„Śrubek i tajemnice Maszynerii” Jana Bliźniaka to naprawdę ciekawa propozycja na rynku wydawniczym. Jest ambitna, a równocześnie bardzo interesująca z perspektywy młodego czytelnika, który dopiero buduje swój światopogląd. Historia Śrubka jest głęboko przemyślana przez Autora, który potrafi zainteresować czytelnika i mistrzowsko dozuje napięcie!  Myśl o przyszłości, spojrzenie na świat z nieco innej perspektywy, z pewnością przyniesie wiele korzyści młodemu odbiorcy. Pozwoli na zrozumienie: wielowymiarowej rzeczywistości oraz czasem nieco skomplikowanych procesów, które występują w świecie. Tym samym zaprosi go do świata filozoficznych dociekań…

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska

 3 thoughts on “ROBOTY – „Śrubek i tajemnice Maszynerii” J. Bliźniak; ADAMADA”

  • Jedno sprostowanie: królem Maszynerii jest Wolfram, Robotep jest najwyższym władcą Maszynerii – określany jest mianem Maszynencji.

  • Wydawnictwo poleca książkę dzieciom w wieku 8+. Za wydawnictwem pewnie biblioteki (przynajmniej lubelskie) umieszczają ją w poziomie II. Według mnie to nieporozumienie. Problemy, jakie Autor porusza, nie są przeznaczone dla tak młodego czytelnika. Jednym z argumentów jest także i to, że bohaterowie: Śrubek, Wkrętek, Scalona i Miedzia mają po 14 lat (wiemy o tym z rozmowy Śrubka z ostatnim człowiekiem).

  • Też myślę, że bardziej przemówi do 10 latków i starszych, choć z drugiej strony 14 latkowie czytają już konkretniejsze powieści. To jest wyjątkowa książka i nie dla każdego. Może okazać się nieco ciężka dla młodszego np. (8letniego) czytelnika. Dlatego jak dla mnie 10 latek, ale taki już bardziej świadomy, to ten odbiorca odpowiedni. Ale sama książka jest genialna! Pozdrawiam 🙂