NO FUTURE? – „Cyberpunk Girls” ANTOLOGIA; Wydawnictwo Uroboros

NO FUTURE? – „Cyberpunk Girls” ANTOLOGIA; Wydawnictwo Uroboros

KOBIECA SIŁA

Wydawnictwo Uroboros docenia kobiecą siłę i nie po raz pierwszy proponuje swoim czytelnikom książki, w których głównymi bohaterkami są właśnie kobiety! A ten fakt warto docenić, tym bardziej, że zwykle to mężczyźni królują w powieściach science-fiction, przynajmniej w większości!

Cyberpunk Girls – niezwykłe, waleczne, inteligentne, lecz niestety często zmuszane do pewnych decyzji, z którymi niekoniecznie się zgadzają… Wszystkie one zostały przez autorki opowiadań ze szczegółami dopracowane! Cyberpunk Girls noszą maski, mają zmodyfikowane ciała, ale i umysły, jak nikt inny znają się na tym, jak zhakować nawet najbardziej zabezpieczone systemy komputerowe i wykraść cenne informacje! Bywają przebiegłe, ale stają się także ofiarami… Jedne należą do wyższych sfer, inne muszą walczyć o siebie i bliskich niemal każdego dnia. Świat, w którym przyszło im żyć rządzi się innymi niż nasz współczesny prawami! Władza stara się podporządkować i górować nad obywatelem, a próby wyjścia poza system wydają się niemożliwe…

Czas na cyberpunk opowieści!!!

Cyberpunk Girls to zbiór opowiadań, których autorkami są  znane, zdobywające często nagrody za swoją twórczość, kobiety. Martyna Raduchowska, Magdalena Kucenty, Jagna Rolska, Krystyna Chodorowska wraz  Gabrielą Paniką, czy Agata Suchocka, wszystkie zainteresowane głównie fantastyką i science fiction, ale nie tylko! Wybrane opowiadania tych pisarek znalazły się w  tomie Cyberpunk Girls i przenoszą czytelnika w przyszłość, do wyobrażonych, ale nie zawsze tak odległych od naszego, światów…

Wśród głównych bohaterek spotkamy: Keirę, Tyanę, Ritę, Rubble i Amber, Klaudię oraz Annikę…  Wszystkie młode i   „żyjące” „na krawędzi”…

„Heartbyte” – Keire żyje w świecie padnemicznym, gdzie wciąż trwa walka z wirusem… Bohaterka opowiadania Martyny Raduchowskiej mierzy się z życiem każdego dnia, z przeszczepionym sercem, które może się zatrzymać na zawsze… Dziewczyna stara się zachować człowieczeństwo, mimo ciężkich momentów… Czy mimo nowych, często przykrych i wręcz traumatycznych doświadczeń wewnętrznie się zmieni??? Szybka akcja, ciekawa fabuła i naprawdę interesująca historia!

Magdalena Kucenty z kolei w opowiadaniu „Dziewczyna, której nie było” przedstawia nam Tyanę, młodą dziewczynę, żyjącą w świecie, w którym wszyscy noszą maski połączone z interfejsem… Tyana to kurierka, milutki Króliczek, do czasu… Niestety w pewnym nieodpowiednim momencie jest zbyt dociekliwa… Historia Tyany i świat, w którym żyje, to idealny materiał na większą powieść.

„Spandau” Jagny Roslkiej to zawikłana historia Johanna Malufa/Grega Ingelsona oraz Anniki i Klaudii… Który świat jest rzeczywisty??? Umysł może się zagubić w wirtualnej rzeczywistości… Czy bohater odnajdzie drogę do domu???

Opowiadanie Krystyny Chodorowskiej i Gabrieli Paniki  pt. „Dotknąć ciemność”, to chyba najbardziej skomplikowana i wymagająca skupienia historia. Rita McGee jest inteligentna, ma świetną intuicję, potrafi też być podstępna… Jest to historia, która w zasadzie czeka na dalszy ciąg!!! Według mnie, zaczyna robić się naprawdę interesująco pod jej koniec…

Najkrótsza historia „Mindblow” Martyny Raduchowskiej z Hakerką, jako główną bohaterką, zapowiada się również bardzo ciekawie… Zapowiada, gdyż tak faktycznie zupełnie nie daje szansy czytelnikowi na zaczytanie się – kończy się zdecydowanie za szybko i pozostawia niedosyt… Krótka historia z wielkim potencjałem!

Najbardziej zaciekawiło mnie natomiast opowiadanie Agaty Suchockiej pt. „Nitro”. Tajemniczy i niebezpieczny Charon, bezwzględna Inez i Chimera, która potrafi podjąć własną decyzję… Czym  jest życie???

Ostatnie opowiadanie pt. „Amber” autorstwa Jagny Rolskiej mam wrażenie, że wyłamuje się ze schematu zamieszczonych w Cyberpung Girls opowiadaniach. Jest to interesujący pomysł, jednak odbiega nieco od pozostałych opowiadań, aczkolwiek czyta się je równie dobrze, jak pozostałe.

ANTOLOGIA Cyberpunk Girls

Myślę, że naprawdę warto dać szansę opowiadaniom z tomu „Cyberpunk Girls” choćby po to, żeby zobaczyć, co dokładnie dzieje się w literaturze science-fiction. Zdecydowanie są to konkretne próbki tekstów autorek, które świetnie znają się na gatunku cyberpunk, a prezentując go w krótkiej formie, równocześnie zachęcają do sięgnięcia po lektury nie tylko ich autorstwa!

Polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc