„Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” Z.Turowska; Marginesy

„Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”  Z.Turowska; Marginesy

Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”

Autorką biografii pt. „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” – biografii nieco odmiennej od tych, z którymi zwykle się spotykamy jest Zofia Turowska. Książka została wydana przez Wydawnictwo Marginesy. Warto dodać, że niedawno pojawił się serial o Agnieszce Osieckiej, niestety recenzje nie są najlepsze… A jednak kolejne publikacje i choćby wspomniany serial pokazują, że zainteresowanie samą Osiecką i jej wyjątkową poezją  nie maleje z upływem czasu! Warto więc rzeczywiście poczytać o twórczości, która wciąż jest wyjątkowa, a przy okazji dowiedzieć się o tej utalentowanej kobiecie nieco więcej!

Specyficzna lektura

Myślę, że warto jednak zastanowić się, dlaczego ta biografia jest nieco „inna”?  Może dlatego, że Zofia Turowska postawiła na oryginalną twórczość swojej bohaterki??? W większości tekstem lektury (a przynajmniej takie odnosimy wrażenie) są wiersze, piosenki i wspomnienia samej Osieckiej. W biografii autorka cytuje szeroko również listy, wywiady czy dzienniki, podając przy tym dokładne źródła. Oczywiście Zofia Turowska, jako doświadczona autorka, ale i reportażystka przybliża najważniejsze wydarzenia z życia swojej bohaterki i je komentuje w specyficzny dla siebie sposób, dodatkowo popiera je głównie wspomnianymi tekstami Osieckiej. Dzięki temu właśnie biografia „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” jest w pewnym sensie bardziej wymagająca. Być może nie wszystkim przypadnie do gustu, ale przyznać trzeba, że czytelnikowi, który chciałby poznać przede wszystkim teksty Agnieszki Osieckiej, na pewno sprawi radość. Będzie miał on szansę zapoznać się z samą Osiecką, właśnie dzięki jej piosenkom, listom i wywiadom itp. Ponadto warto wspomnieć, iż bogata bibliografia, dzięki której odbiorca dotrze do tekstów, o których być może wcześniej nie słyszał, dostarczy mu dodatkowej przyjemność!

Turowska przeniesie czytelnika do świata, w którym żyła Osiecka. Pokaże jej marzenia, codzienne życie, miłości i przyjaźnie, niezwykły charakter. Daleka będzie od oceny, raczej skupi się na głównych punktach życiorysu swojej bohaterki.

TEKSTY Osieckiej

Zofia Turowska w moim odczuciu starała się przestawić w  biografii w sposób wyjątkowo „poetycki” Osiecką i jej twórczość oraz życie. Dlatego jej książka niekoniecznie spotyka się z tylko pozytywnymi recenzjami. Kiedy bowiem bierzemy do ręki biografię, oczekujemy, że nie tylko dowiemy się czegoś wyjątkowego o pasjonującym życiu bohaterki, ale również opowieść będzie jasna, płynna i  porwie nas, jak dobra powieść. Turowska chyba nie do końca skłania się ku takiej konwencji, być może nie o taką formę jej też chodzi, mam więc wrażenie, że przeciętny czytelnik oczekuje nieco innej formuły… „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” miejscami jest też nieco monotonna i przyznam, że bywały momenty, kiedy niekoniecznie można było się w niej zanurzyć całym sobą, tak jak zanurzyć się można w tekstach Osieckiej…

Pomijając te detale i biorąc pod uwagę całokształt biografii, autorka bardzo postarała się, żeby dostarczyć czytelnikowi samej Agnieszki Osieckiej! Dzięki temu, że w książce jej teksty są tak często cytowane, będzie to  mimo wszystko pasjonująca lektura.

Agnieszka Osiecka to jedna z najbardziej oryginalnych polskich poetek, która na zawsze pozostanie w sercach kochających jej twórczość osób, zwłaszcza dzięki niezapomnianym piosenkom!

Książka „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” jest na pewno  interesującą pozycją na rynku wydawniczym i myślę, że taka właśnie będzie, zwłaszcza dla zakochanych w tekstach Osieckiej osób! Patronami medialnymi książki jest TVP 1 i TVP 2 a także BOOKLIPS.PL i Fundacja Agnieszki Osieckiej Okularnicy.

Polecam

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc