NIESAMOWITOŚĆ – „Podniebny cyrk” Peter Bunzl; Akapit Press

NIESAMOWITOŚĆ – „Podniebny cyrk” Peter Bunzl; Akapit Press

„Podniebny cyrk”

„Podniebny cyrk” autorstwa Petera Bunzla, to kolejne przygody Lily i jej wyjątkowych przyjaciół. Wcześniej na rynku wydawniczym ukazały się książki „Nakręceni” i „Księżycowy medalion” – powieści Wydawnictwa Akapit Press – których akcja rozgrywa się pod koniec XIX-ego wieku w Londynie. Tym razem Lily wraz z Robertem i Malkinem trafiają do Paryża –  w bardzo niemiłych okolicznościach!!!

CZŁOWIEK, MASZYNA, HYBRYDA 

Zbliżają się 14 urodziny Lily! Niestety jej ojciec zdaje się o nich zupełnie zapomnieć, choć to tylko gra pozorów z jego strony… Tak naprawdę chce zrobić Lily niespodziankę… Ta jest jednak rozczarowana i zawiedziona, że jej ukochany ojciec całkowicie ignoruje ten ważny dzień! Kiedy więc Lily dostaje tajemniczą paczkę, w której znajduje się pamiętnik  jej nieżyjącej matki, a w nim dwa bilety do podniebnego cyrku, nie zastanawia się więc zbyt długo, czy z  skorzystać prezentu. Niestety, ta decyzja będzie wszystkich drogo kosztować!

„Podniebny cyrk” jest fantastyczną powieścią, która wciąga czytelnika całkowicie! Akcja rozwija się bardzo ciekawie i pochłania czytelnika bez reszty! Jest pełna tajemnic, a sami bohaterowie są barwni i charakterystyczni! Lily, główna postać, jest rozsądną dziewczynką, skrywającą w swoim sercu wiele uczuć…. Tajemnica, którą nosi w sobie – dziewczyna ma bowiem mechaserce – czasem ją przerasta i sprawia, że świat wydaje się jej niezwykle skomplikowany! To właśnie wspomniane mechaniczne serce jest powodem porwania, w którym bierze udział pewna „pachnąca” konwaliami Mademe… Chęć zemsty i łatwego zarobku, nienawiść, intryga, a do tego sprytny plan, który ma na celu uwięzienie dziewczynki, to główny cel porywaczki…

NIESAMOWITY ŚWIAT WYKREOWANY PRZEZ AUTORA

Książkę czyta się bardzo płynnie, jest ona pełna barw przekazanych za pomocą słów! Wyobraźnia czytelnika działa od pierwszej strony, po ostatnią! Krajobraz wiktoriańskiej rzeczywistości, a do tego także samego budzącego ostatecznie grozę podniebnego  cyrku, głęboko fascynuje! Mechaniczne „potwory”, piękna i bezbronna Angelique, ale i zwierzęta nie do końca „naturalne”, zdają się być baśniowymi tworami! Oprócz tego, że akcja jest bardzo wartka, zmusza ona także czytelnika do przemyśleń. „Podniebny cyrk” to historia o tym, jak bycie z pozoru „innym” może wywrzeć piętno… Jak odmienność staje się często ciężarem nie do uniesienia! Ale również jest to opowieść o trwałej przyjaźni, która pozwala akceptować drugiego, mimo różnic! Choć w świecie wykreowanym przez Petera Bunzla panuje pokój pomiędzy ludźmi a wyspecjalizowanymi maszynami, to jednak tzw. hybrydy – pół maszyny a pół ludzie – nie są już tak mile widziane…Lily należy do tej ostatniej kategorii, jej możliwości są znacznie większe niż naturalnych istot czy maszyn… A to budzi wielki niepokój!

POLECAMY!

Ważne tematy, niesamowita sceneria i wciągająca akcja oraz niezwykli bohaterowie, to już niezły zadatek na świetną powieść dla młodych! Tym, co dodatkowo oczaruje czytelnika jest bogata wyobraźnia autora, przejawiająca się na każdej karcie powieści! Nie zapomina on o żadnym szczególe, robiąc ze wszystkiego dzieło sztuki!

Niesamowita powieść dla młodzieży!!!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc