Baw się i czytaj – „EMOMISIE” A. Matraś; Wyd. Papilon

Baw się i czytaj – „EMOMISIE” A. Matraś; Wyd. Papilon

EMOMISIE

Dzieci uwielbiają kolorowe książki, które są pełne różnorodnych barw! Nasze pociechy (zwłaszcza te w wieku 3- 5 lat – ale i czasem młodsze!), uwielbiają oglądać specjalnie stworzone z myślą o ich potrzebach książeczki – nie jeden czy dwa razy – ale przynajmniej kilkanaście razy dziennie 😉 ! Twarde stronice i solidne wykonanie sprawia, że nie rozpadają się one ani pod wpływem intensywnego czytania, ani nawet w przypadku obśliniania stron!

Z książką warto zaprzyjaźniać się już od najmłodszych lat i wybierać to, co dziecko lubi najbardziej,  by pielęgnować tę miłość i czerpać z niej jak najwięcej. Warto pamiętać też, że są lektury, które nie tylko czytamy, ale z którymi można się świetnie bawić. I tak własnie jest z książeczką dla dzieci pt. „Emomisie”!

GENIALNA AGATA MATRAŚ

Agata Matraś to nie tylko autorka książek dla dzieci, wśród których wymienić warto: „Liczyświnki” czy „Kolorysie”, ale również ilustratorka oraz graficzka, która pokochała zwłaszcza komiksy. W pewnym sensie tę miłość można zauważyć we wspomnianych lekturach, ale i w cudownych „Emomisiach”!

„Emomisie” to książeczka dla najmłodszych, która mówi o emocjach właśnie! Wydana została, tak jak i jej poprzedniczki w Wydawnictwie Papilon i jestem pewna, że okaże się dla wielu czytelników, tych małych i starszych, cudowną lekturą. Tym razem tematem przewodnim są EMOCJE! Bohaterami Emomisiów są właśnie Misiaki, które jak już sam tytuł podpowiada, odczuwają bardzo różne emocje – zupełnie jak nasze dzieci ;)!

Autorka postawiła na współpracę z małym czytelnikiem! Nie dość, że wybrała sobie m.in. radość, smutek, zdziwienie, złość, zazdrość, strach i jeszcze kilka innych emocji, to dodatkowo pozwoliła małemu czytelnikowi  na samodzielność! A jest to naprawdę ważne, by dziecko samo starało się rozpoznawać uczucia i w ten sposób je oswajało!

Fascynujące są więc same Misie, które autorka uwieczniła w bardzo różnych momentach. Są Misie, które bawią się na urodzinach i oczywiście odczuwają radość, są również takie Misie, które odczuwają DUMĘ, ale i takie, którym nieobca jest NIECHĘĆ! Agata Matraś pomyślała o emocjach, które w życiu dziecka, ale i dorosłego, odgrywają naprawdę istotne role! A do tego skorzystała z rymowanej formy przekazu – Trąf Trąf… 🙂

WIERSZYK I PYTANIA

Każdą opisywaną Emocję autorka rozpoczyna się od śmiesznego wierszyka, który z czasem dziecko szybko zapamiętuje. Następnie zadaniem młodego czytelnika jest znaleźć odpowiedź na kilka pytań, które będą nie tylko pomocne w zrozumieniu samej emocji, ale i sprawią, że czytanie i rozmowy o uczuciach okażą się całkiem przyjemną zabawą dziecka z dorosłym! Maluch  będzie starał się odnaleźć buźkę Misia, który odczuwa daną emocję, ale przy okazji również będzie mógł sprawdzić kilka innych szczegółów, w tym spostrzegawczość, swoje „sokole oko”, ale i np. różnice pomiędzy pozornie identycznymi obrazkami. Będzie miał szansę przejechać paluszkiem przez labirynt i dojść do prawidłowej  odpowiedzi. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych każda historyjka będzie wyjątkowa, a do tego pełna humoru! Co ważne, książeczka przyniesie ze sobą mimo śmiechu, także i poważne pytania ze strony dziecka. Spełni więc swoje edukacyjne funkcje!

Same Emomisie pokochałam! Agata Matraś jest genialna, pełna humoru i wielkiego talentu. Sama ma dzieci, więc świetnie wie, jak z nimi rozmawiać, a to również widać w książce! Bezpośredniość, szczerość, uśmiech i dystans, to ważne elementy, kiedy mamy do czynienia z książkami dla dzieci!

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc