RADOŚĆ – „Radość. Opowiastki dla dzieci” Leo Bormans; Papilon

RADOŚĆ – „Radość. Opowiastki dla dzieci” Leo Bormans; Papilon

„Radość. Opowiastki dla dzieci”

„Radość. Opowiastki dla dzieci” to książka autorstwa Leo Bormansa napisana specjalnie z myślą o dzieciach, ale i rodzicach! Afirmacja życia, radość z codzienności, nadzieja, ale również działanie,  wzajemna pomoc i planowanie przyszłości z uśmiechem, to główne cele, które autor sobie założył podczas pisania tej książki! Jej przesłaniem jest właśnie szerzenie radości, która jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka! Optymizm, pozytywne spojrzenie na świat dookoła i siebie samego, jest w naszych czasach niezwykle ważne! Myślę, że autorowi udało się świetnie przekazać tę konkretną emocję i dzięki opowiastkom, dotrze do młodego czytelnika, wyzwalając w nim pozytywne uczucia!!!

Seria dla młodego czytelnika

W serii, w której ukazała się „Radość. Opowiastki dla dzieci” znajdziemy również „Szczęście. Opowiastki dla dzieci” oraz „Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci”. Wszystkie autorstwa wspomnianego  Leo Bormansa z ilustracjami Sebastiaana Van Donincka, wydane w Wydawnictwie Papilon.

Bohaterowie – ptaki

Bohaterami książki „Radość. Opowiastki dla dzieci” są ptaki. Ptaki te istnieją naprawdę, mają one w opowiastkach jednak dodatkowo cechy ludzkie i dlatego ich historie przemawiają do młodego czytelnika, który może się z nimi utożsamiać! Wśród ptaków, o których Leo Bormans snuje opowieści, znajdziemy: kolibra, kosa zwyczajnego, sowę, kowalika zwyczajnego, pelikana różowego, słowika rdzawego, trzmielojada, strzyżyka zwyczajnego oraz bociana białego! Każdy ptak ma imię i prezentuje pewne zachowania, cechy i postawy, dzięki którym mały odbiorca będzie potrafił zrozumieć przesłanie kolejnych historii. A te są niezwykle interesujące i pasjonujące dla młodego odbiorcy!

Wspólna aktywność – czytanie

Jednak książka prezentuje nie tylko chwytające za serce opowiastki, ale przede wszystkim zachęca do wspólnego czytania opiekuna i dziecka! I ten fakt chyba sprawia, że jest to książka bardzo wyjątkowa! Takie wspólne działanie niesie ze sobą bowiem wielką zachętę na radosne zgłębianie marzeń i planów, które są w życiu niezwykle ważne! Do każdej opowieści, która kończy się „happy endem” autor dołącza pytania do dziecka! Są to m.in.  pytania o to, czy zrozumiało tekst, ale również pytania bardziej szczegółowe, odnoszące się do marzeń młodego czytelnika, jego nadziei, życia codziennego, czy tego, w jaki sposób myśli on sam o sobie!  Pytania te mają na celu wzbudzenie w czytelniku refleksji na temat tego, że warto pozytywnie i optymistycznie podchodzić do życia! Podpowiadają jak  czerpać z niego radość i nadzieję! Ale równocześnie wspierają w rozwoju, podpowiadając nie tylko dzieciom, ale również rodzicom czy opiekunom jak żyć, by być w zgodzie ze sobą i z innymi. Każdy tytuł powiastki jest również znaczący, warto przytoczyć kilka z nich: „Współpracuj z innymi”, „Nie poddawaj się”, „Wyznacz sobie cel” itp.

Autor w „Radość. Opowiastki dla dzieci” postanowił też dodać kilka słów o samych ptakach, informacje te są podane bardzo przystępnie. Można więc dowiedzieć się do jakiej rodziny należy konkretny ptak, co potrafi robić, czym się wyróżnia, jak długo żyje i w czym jest wyjątkowy! Leo Bormans dodaje również propozycje zadań, które mogą być traktowane jako zabawy!

Tym co jednak przyciąga oko, są przepiękne ilustracje, zwłaszcza te, przedstawiające ptaki! Robią one wspaniałe wrażenie! Są pełne kolorów i bardzo podobają się dzieciom, które same mogą zainspirować się tymi ilustracjami i spróbować namalować własnego pięknego ptaka o wyjątkowych mocach!

Pięknie wydana książka, z której można korzystać nie tylko w domu, ale i na zajęciach z dziećmi!

Polecam!