Seria Legendy polskie – Agnieszka Frączek – Wydawnictwo MAMANIA

Seria Legendy polskie – Agnieszka Frączek – Wydawnictwo MAMANIA

LEGENDY

W pewnym wieku zasłyszane nawet i przypadkiem legendy, mają ogromny wpływ na małego czytelnika!  Zabierają go do świata, który był do tej pory dla niego nieznany! Nagle pojawia się w  umyśle, rodząc u dziecka pytania i budząc jego wyobraźnię!!! Każdy się zgodzi, że znajomość legend jest przydatna i to nie tylko w szkole. Dzięki nim dziecko często po raz pierwszy ma szansę poznać choćby mały skrawek przeszłości, ale i jakąś część historii swojego kraju i regionu.

Literatura jak wiemy, nie tylko bawi, ale i uczy! W wypadku legend, które proponuje WYDAWNICTWO MAMANIA sytuacja jest  jeszcze bardziej wyjątkowa! Wszystko dzięki  AGNIESZCE FRĄCZEK, genialnej poetce, autorce książek dla dzieci, językoznawczyni! Jej pomysł to rymowane wersje wybranych i tych chyba najbardziej znanych legend polskich, które dzięki takiej właśnie formie, dotrą do nawet całkiem małych szkrabów! Piękne, solidne kartonowe książeczki (wcale nie takie malutkie), sprawią ogromną radość nie tylko samą treścią, ale i wyglądem!!! A mowa tu o następujących pozycjach książkowych wydanych we wspomnianym już Wydawnictwie Mamania: „Legendy polskie. Syrenka warszawska”,Legendy polskie. Poznańskie koziołki”, „Legendy polskie. Bałtycka flądra”, „Legendy polskie. Toruńskie pierniki”  – jestem pewna, że nowa seria  oczaruje niejednego czytelnika!!!

CZAS NA RYMOWANE LEGENDY POLSKIE!

Syrenka warszawska jest bohaterką kilku legend, a u Agnieszki Frączek spotykamy ją jako „cud istotę” mieszkającą w trzcinach! Główna bohaterka „Syrenka warszawska” urzeka ludzi śpiewem i nikt nie potrafił jej „pochwycić”… Ucieka szybko przed ludźmi, a kiedy wraca  po 200 latach do Warszawy, widzi miasto pełne „pośpiechu, zamętu, wrzawy”. Zamienia się w kamienną postać syrenki!!! Wesoły rym, do tego ciekawa treść i barwne ilustracje sprawiają, że lektura „Syrenki warszawskiej” jest naprawdę bardzo przyjemna dla oka i ucha malucha 😉 !

Podobne odczucia pojawiają się podczas lektury, choćby „Bałtyckiej flądry”. Ta rybka, nie dość, że miała taki tupet, by zażądać tronu, to jeszcze uważała się za najlepszą w całym Bałtyku… Z tym niekoniecznie zgodzić chciał się Neptun (ale i inne ryby!). Władca mórz sprawił więc, że piękna niegdyś flądra stała się… zupełnie płaska! O historii bałtyckiej flądry dowiadujemy się właśnie z wesołego, wpadającego w ucho wierszowanego utworu Agnieszki Frączek! Oczywiście uroku tej legendzie dodają śmieszne, humorystyczne ilustracje Magdaleny Jakubowskiej, której rybki są naprawdę piękne i wszystkie są wyjątkowe!!!

Kolejna legenda z nowej serii książek dla dzieci, to „Poznańskie koziołki”! Któż o nich nie słyszał??? Małe nicponie niszczyły wszystko, co stanęło im na drodze, a jednak nie były takie do końca głupiutkie! Kiedy już zaczęło je ścigać cale grono rozeźlonych Poznaniaków, wskoczyły na wieżę ratusza i do dziś „wyskakują z owej wieży”! A przyznać należy, że „Poznańskie koziołki” chyba są jedną z najsympatyczniejszych historyjek (nam sprawiły najwięcej radości)!!!

 

„Toruńskie pierniki” natomiast, przeniosą czytelnika prosto do Torunia! Sekret, który Piekarczykowi zdradziła Królowa Pszczół na zawsze sprawi, że pierniki toruńskie już nie tylko według króla będą najlepsze na świecie!!! Wystarczy dodać do nich trochę miodu i cieszyć się wyjątkowym smakiem! „Toruńskie pierniki” tak jak pozostałe legendy są kolorowe a rym autorki sprawia, że szybko wpadają w ucho i naprawdę mały czytelnik za chwilę będzie sam recytował je wierszem!!!

 

POLECAMY!

Wszystkie wspomniane legendy są niezwykle sympatyczne w odbiorze! Tym, co dodatkowo ucieszy malucha, to oczywiście ilustracje! Kolorowe, pełne barw, a do tego odwzorowujące w bajkowy sposób rzeczywistość. Będą dla dziecka niezwykle miłym akcentem podczas wspólnego czytania rymowanych utworów!  Autorką ilustracji jest wspomniana Magdalena Jakubowska, która tak jak i Agnieszka Frączek, posiada wspaniałe poczucie humoru, co można zauważyć niemal na każdej stronie „Legend…”! Jej obrazy świetnie pasują do rymowanych historii, są one dynamiczne, ciepłe i przede wszystkim skierowane do tego małego czytelnika, który dopiero zaczyna przygodę z książką i legendą!

Bardzo polecamy! Taka podróż do przeszłości z Agnieszką Frączek może okazać się bardzo owocna! Myślę, że zainspiruje malucha do pierwszych prób wyrażanie siebie za pomocą poezji!

 

Polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc