CZYTAMY – „Abrakadabra… Mamy problem!” K. Majgier; Nasza Księgarnia

CZYTAMY – „Abrakadabra… Mamy problem!” K. Majgier; Nasza Księgarnia

ABRAKADABRA

Lampa, która spełnia życzenia w XXI wieku… Kto w to uwierzy!? A jednak, jeśli pojawiłaby się w twoim domu, to  czy spróbowałbyś wywołać dżina???

Katarzyna Majgier, to jedna z polskich pisarek, która nie tylko rozbawia swoich czytelników, ale poddaje im również poważne tematy pod refleksje! Książka „Abrakadabra… Mamy problem!”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia, zdecydowanie trafi prosto w serca młodych czytelników, ale i ich… rodziców!  Skierowana do czytników, oceniłabym już wieku 8+, pozwoli na świetną zabawę, ale i przemyślenia, dzięki którym dzieci mogą  powoli dorastać na mądrych i odpowiedzialnych ludzi! Brzmi poważnie??? Ależ skąd! Zanim nasze pociechy rzeczywiście dorosną, zdąża jeszcze mimo wszystko popełnić niejeden błąd i przeczytać masę książek, oby właśnie takich mądrych! 😉

PROBLEMY MAŁE I WIELKIE

Autorka Katarzyna Majgier ma tę wspaniałą umiejętność skupienia uwagi czytelnika nad fabułą już od pierwszych stron! Wprowadza go do świata podobnych mu młodych ludzi, którzy mają swoje małe-wielkie problemy! Bo czy jedynki z matmy mogą być takim poważnym kłopotem (zdarzają się przecież nawet i tym najlepszym), albo niespełnione marzenie o posiadaniu pieska i wyraźny zakaz ze strony rodziców, to naprawdę życiowy problem??? (Kto nie marzy o własnym zwierzaku!)???

A jednak! Każdy ma mniejsze lub większe marzenia ale i problemy, z którymi się boryka! Czasem jednak problemy bywają naprawdę poważne, a marzenia smutne, gdyż powinny być codziennością a nie marzeniami…

Mimo kilku tak poważnych myśli, związanych z lekturą, „Abrakadabra… Mamy problem!” to pełna humoru powieść!

Kamil na śmietniku odnajduje starą lampę! Wyciera ją z kurzu i w taki właśnie magiczny sposób wypuszcza prawdziwego dżina! Wraz z pojawieniem się czarnowłosego chłopca, (który wygląda zupełnie inaczej niż dżin z serialu, będącym właśnie na topie wśród młodzieży), kolejni bohaterowie spełniają swoje, często nieprzemyślane, marzenia!

Z czasem okaże się, ze dżin potrafi używać swoich magicznych mocy, tylko na pewnych zasadach…. Ale czy to w ogóle interesuje dzieciaki i dorosłych??? Nadzieja umiera ostania, więc kiedy lampa trafia w ręce Darii wszystko się zmienia. Czytelnik oddycha z ulgą, a przy tym uruchamia wyobraźnię i zaczyna zastanawiać się nad tym, co jest naprawdę ważne w życiu!!!

NA WESOŁO I NA POWAŻNIE

Katarzyna Majgier w „Abrakadabra… Mamy problem!” podejmuje kilka ważnych tematów, wśród których wymienić możemy internetowy hejt, tak ostatnio głęboko dyskutowany, a wciąż popularny nie tylko wśród młodych ludzi, ale i wśród dorosłych! Zwraca uwagę na problemy młodych ludzi, którzy borykają się z domowymi kłopotami – autorka w tym temacie naprawdę poruszyła moje serce! Pomiędzy wierszami książka mówi ponadto o samotności wśród ludzi, o ubóstwie, zarówno tym materialnym ale i duchowym. Pokazuje, jak powierzchownie młodzież ocenia swoich rówieśników… A to tylko kilka tematów, które podane są bardzo zgrabnie i wplecione w fabułę z taką naturalnością, że młody czytelnik chłonie nie tylko humorystyczną wymowę powieści, ale i jej poważną stronę!

Nie sposób też pominąć wspaniałą okładkę autorstwa Daniela de Latour, zdecydowanie działa  na wyobraźnię i zachęca do sięgnięcia po tę wyjątkową książkę!!!

Warto wspomnieć, iż książka została bardzo zasłużenie wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren,  zwraca  uwagę na teksty wyróżniające się wysokim poziomem artystycznym i etycznym! Zdecydowanie Katarzyna Majgier potrafi pisać o rzeczach poważnych w sposób wyjątkowy, oryginalny a przy tym również ujmuje serce czytelnika humorem i dystansem do świata i szeroką perspektywą!!! Przyznaję, że „Abrakadabra…” to jedna z lepszych propozycji na lekturę dla młodych ludzi, którą ostatnio przeczytałam!

Autorce dziękuję za książkę i za pamięć 🙂

Wydawnictwu gratuluję tak wspaniałej powieści dla młodyc! Takie książki zmieniają i kształtują młodych ludzi!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc