„Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka” Blakemore; Mamania

„Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka” Blakemore; Mamania

„Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka”

„Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka” książka autorstwa Sarah-Jayne Blakemore  wydana w Wydawnictwie Mamania to niezwykła i bardzo potrzebna na rynku wydawniczym publikacja, która na swój warsztat bierze mózg młodego człowieka! Książka ma na celu wyjaśnić czytelnikowi „jak działa” mózg dojrzewającego nastolatka, zwracając szczególną uwagę na strukturę i funkcje tego ważnego w ciele człowieka organu.

Autorka tej interesującej pozycji Sarah-Jayne Blakemore jest naukowcem, profesorem w Institute of Cognitive Neuroscience londyńskiego University College. Jest ona również laureatką Royal Society Insight Investment Science Book Prize. Jej prace są skierowane głównie do osób z jej środowiska naukowego, w tym m.in. również do psychologów. I choć publikacja „Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatków” może okazać się pozycją  trudną w odbiorze, to jednak równocześnie niezwykle ciekawą dla zainteresowanych tematem, niekoniecznie związanych z nauką, czytelników.

badania mózgu dorastającego człowieka

Blakemore w swojej książce omawia liczne naukowe badania i rezultaty badań, wyjaśniające działanie i budowę mózgu ludzkiego, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Można odnieść wrażenie, iż książka napisana została w pewnym sensie w obronie nastolatków, o których czasem żartuje się, iż  są momenty, w których „nie używają oni swojego mózgu” (autorka wspomina o tym na samym początku książki). Faktycznie jednak jej praca pokazuje, jak mało jeszcze wiemy o tym skomplikowanym organie, o różnicach w jego budowie w poszczególnych etapach rozwoju człowieka.  I choć sam temat, który podejmuje Blakmore jest wymagający, to równocześnie okazuje się być niezwykle fascynujący!

Autorka zdecydowanie przyznaje w swojej książce, że dojrzewanie nie jest łatwym okresem. Choć często oczernia się zachowania nastolatków, to Blakemore w swojej publikacji wyjaśnia wiele kwestii, przytaczając argumenty naukowe. Tłumaczy zachowania młodych ludzi, odnosząc się do poziomu rozwoju ich mózgu. Porównuje budowę tego organu u dzieci, nastolatków oraz u osób dorosłych, zaznaczając różnice, które wpływają na konkretne zachowania osób w poszczególnych etapach życia. Dodatkowo, wprowadza również porównywalne badania przeprowadzone wśród zwierząt (m.in. szczurów). Jej wnioski są bardzo interesujące i pozwalają na stawianie kolejnych pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi. Autorka sugeruje również kolejne badania, które warto byłoby w tej skomplikowanej wciąż dziedzinie neurobiologii przeprowadzić.

ryzyko, intensywność życia – młodość

Sarah-Jayne Blakemore  w „Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka” poddaje ocenie kilka szczególnych spraw, które podczas dojrzewania okazują się być wyjątkowo istotne. Wśród nich zaznacza te najbardziej charakterystyczne: podejmowanie ryzyka (tutaj Blakemore pisze szeroko o  tym, że w mózgu aktywuje się pozytywny system nagrody, stąd też i młodzież chętnie podejmuje ryzyko, zwłaszcza w towarzystwie rówieśników), relacje pomiędzy nastolatkami, w tym przyjaźnie, które okazują się się być bardzo intensywne w młodym wieku, ale również podejmuje ona temat chorób psychicznych. Te ostatnie ujawniają się często podczas dojrzewania i niewątpliwie jest to bardzo ważna kwestia, która powinna być wciąż szczegółowo zbadana. Choroby m.in. depresja czy schizofrenia pojawiają się bardzo często właśnie w młodym wieku i wczesna diagnoza może pomóc w leczeniu…

Książka oprócz wyników badań zgromadzonych przez Sarah-Jayne Blakemore jest skarbnicą ważnych informacji na temat zachować młodych ludzi, które z perspektywy dorosłego są trudne do wyjaśnienia i zrozumienia. Przekazywanie wiedzy zawartej w książce pozwoliłaby młodym ludziom zrozumieć, że często ich zachowania, emocje itp. mają podłoże w naturalnych procesach biologicznych! O tym nie mówi się niestety w szkołach i autorka o tym również wspomina w swojej publikacji. Podpowiada i daje wskazówki, jak wprowadzić te tematy do szkół (ćwiczenie uważności)!  Autorka podejmuje naprawdę sporo tematów, które są współcześnie naprawdę istotne. W książce wspomina o wielu problemach, choćby o wpływie technologii na mózg młodego człowieka dopowiadając, iż jest to wciąż niezbadana sfera…

W „Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka” autorka bardzo szeroko omawia działanie mózgu  młodego człowieka, dając także wskazówki, w jaki sposób z dorastającymi ludźmi rozmawiać. Zdecydowanie bardzo cenna, choć i trudna książka na rynku wydawniczym!

Bardzo polecam!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc