POEZJA DZIECIĘCA – „365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”; Wilga

POEZJA DZIECIĘCA – „365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”; Wilga

“365 wierszy i rymowanek na każdy dzień roku”

Tekst: praca zbiorowa

Ilustracje: Natalia Berlik

Ilość stron: 400

Wydawnictwo WILGA

ŚWIAT BEZ POEZJI???

Świat bez poezji byłby pusty i smutny! Poezja dodaje życiu smak sprawia, że człowiek czuje więcej, dotyka „innego świata”… I nie mam na myśli tylko utworów czytanych przez  dorosłych miłośników wierszy, ale klasyczną poezję dla dzieci, która uwrażliwia malucha na piękno świat!  Pełni ona wiele różnych funkcji, w tym m.in. uczy poetyckiego języka, jakim może dziecko później przy poznawaniu rzeczywistości operować!

„365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”

„365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”, to przepięknie wydana propozycja Wydawnictwa Wilga! Naprawdę jest się czym zachwycać!!! Nie tylko cieszy ona oko, ale i rozwija mięśnie 😉 – waży bowiem całkiem sporo, ale jest to słodki ciężar! Publikacja liczy sobie prawie 400 stron! Można powiedzieć, że to całkiem naturalne, kiedy chce się zmieścić 365 wierszy, które czytałoby się z przyjemnością, w jednym tomie! Oczaruje on młodego czytelnika również magią prostych, aczkolwiek idealnych dla  dziecka, ilustracji!!! Warto zaprosić „365 wierszy i rymowanek na każdy dzień” na swoją domową biblioteczną półkę, gdyż posłużą one naprawdę długo, zarówno dzieciom całkiem małym, jak i nieco starszym! Przyznam, że myślę, iż nawet i dorosłym, którzy lubią wracać do  poezji znanej z lat dziecięcych!

Wśród autorów, których wiersze znalazły się w tej publikacji są klasycy, tacy jak choćby Maria Konopnicka, Władysław Bełza, Urszula Kozłowska, Ignacy Krasicki, Julian Tuwim czy Jan Brzechwa, ale także ci mniej znani, ale szanowani i cenieni od lat przez miłośników poezji autorzy! Wiersze zostały bardzo ciekawie poukładane, gdyż książka, a raczej piękna księga, stworzona została na kształt kalendarza! Każdy kolejny wiersz zaznaczony dniem i miesiącem, otrzymał swoje miejsce na kartach książki! Bardzo pomysłowo dobrano również utwory do różnych świąt, które obchodzimy w ciągu roku. I mowa tutaj nie tylko o tych najbardziej powszechnych wydarzeniach, ale również o świętach nietypowych, które cieszą dzieci, młodzież i dorosłych! Dzień Pszczół czy Dzień Kundelka, ale i Światowy Dzień Oceanów jest przecież równie doskonałą okazję na dobry wiersz!!!

 

 

Myślę, że książka sprawdzi się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych np. wśród  nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury. Można czerpać z niej inspirację na obchody choćby wspomnianych świąt, korzystać z wierszy, które do nich się odnoszą. Przyda się w przedszkolu, czy w klasach młodszych jako przywitanie się nauczyciela z dziećmi i rozpoczęcie zajęć. Będzie wtedy stałym punktem programu, a dzieci bardzo dobrze reagują zarówno na poezję, jak i na powtarzającą się umówioną czynność. Ale i cudownie rozpocząć dzień malucha, który budzi się rano, wierszykiem płynącym z ust ukochanej osoby!

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc