Recenzja – „Łatwo być miłym!” F. Pirrone; Wydawnictwo Muchomor

Recenzja – „Łatwo być miłym!” F. Pirrone; Wydawnictwo Muchomor

„Łatwo być miłym!”

Są książki dla dzieci, które czyta się z zapartym tchem! I działają one na małego czytelnika całą swoją mocą! Ale są również i takie publikacje, które OGLĄDA się „jednym tchem”! I mam tu myśli te propozycje, które niosą ze sobą przekaz głównie poprzez ilustracje! Wydawnictwo Muchomor zaproponowało najmłodszym czytelnikom właśnie tego typu książkę! Nosi ona tytuł „Łatwo być miłym!”. Okazuje się, że często za pomocą obrazu/ilustracji można dziecku przekazać dużo więcej, niż za pomocą słów! Zbyt dużo tekstu może skomplikować odbiór u maluchów, natomiast ilustracja i krótki komentarz potrafią zdziałać cuda! Poza tym, warto dzieciom czasem zostawić pole do namysłu, zaufać im i zobaczyć, co mogą one same z książką zrobić! Bo dzieci opowiadają piękne historie!!! I jestem pewna, że takie historie powstaną przy okazji lektury „Łatwo być miłym”!

Głównym bohaterem książki Francesci Pirrone (tłumaczonej przez Katarzynę Radziwiłł) jest Prosiaczek w żółtej bluzeczce! Bardzo proste, ale i przykuwające uwagę czytelnika ilustracje, klasyczny rysunek i posługiwanie się autorki tylko kilkoma wybranymi i kontrastowymi barwami sprawia, że książka nas pozytywnie zdumiewa! Genialne jest to, że ta prostota przemawia do czytelnika ze zdwojoną siłą! W tym wypadku ważne jest, CO ilustracje przedstawiają! Na kilku z nich widać Prosiaczka, któremu wypada z kieszeni czerwone autko. Po chwili znajduje go Myszka! Bardzo niewiele trzeba, by Prosiaczek się uśmiechnął, a samo krótkie zdanie „Dziękuj!” już sugeruje, że kiedy ktoś ci pomaga, miło jest mu podziękować! Dziecko nie tylko uczy się reagować pozytywnie na pomoc, ale również może zobaczyć, jakie są prawidłowe zachowania. Zguba ma bowiem zawsze swojego właściciela!

Kolejne scenki, w których biorą udział inne zwierzątka w tym m.in. Zajączek, Ptaszek, Żółwik, ale i Jabłuszko czy Roślinka podpowiadają, co warto zrobić, by być miłym dla innych! Są to podstawowe zasady, którymi warto się kierować w życiu. Świat będzie wtedy piękniejszy, ludzie milsi, a nawet i nasza planeta stanie się piękniejsza!

Piękne ilustracje, mądry przekaz

Książeczka „Łatwo być miłym” wzbudzi w maluchach (wiek sugerowany 3-6 lat) i w rodzicach pozytywne emocje. Poprawi nastrój, przypomni, że czasem naprawdę trzeba niewiele, by ludzie dookoła byli bardziej szczęśliwi, a świat i otoczenie piękniejsze! Ładnie wydana w twardej okładce może stać się książką, do której wracamy z dzieckiem w chwilach, w których nie zawsze wie ono, jak się zachować. Naprawdę bardzo przyjemna lektura!!!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc