SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ – „777 pomysłów na zabawę z książką” M.Swędrowska; MAMANIA

SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ – „777 pomysłów na zabawę z książką” M.Swędrowska; MAMANIA

„777 pomysłów na zabawę z książką”

Małgorzata Swędrowska to znana zwłaszcza wśród bibliotekarzy i nauczycieli pełna optymizmu osoba, która od lat opowiada o tym jak czytać, by dziecko pokochało książki.

Wydawnictwo MAMANIA wydało właśnie  „777 pomysłów na zabawę z książką” tej autorki i jest to niewątpliwie genialna publikacja! Jestem pewna, że okaże się ona bardzo przydatna podczas pracy z dziećmi w szkołach, w przedszkolach, w bibliotekach, ale również w domowym zaciszu. Dla tych, którzy traktują wspólne czytanie podobnie jak autorka i mają własne pomysły na tę aktywność, poradnik tylko utwierdzi w przekonaniu, iż warto korzystać z własnej wyobraźni, ale i inspirować się i czerpać od innych! Najważniejszy jest bowiem cel – rozkochać dzieci w literaturze!

Jak zainteresować dzieci książkami

Małgorzata Swędrowska w swoim poradniku, bo tak można potraktować tę publikację, podpowiada opiekunom, jak zainteresować dzieci książkami! W świecie, w którym króluje internet jest to nie lada wyzwanie. A jednak ekspertka stara się przedstawić konkretne działania, które mogą pomóc skupić się dziecku na osobie czytającej i przede wszystkim skierować jego uwagę na KSIĄŻKĘ! Są to pomysły proste, a jednak genialne w swojej prostocie! Okazuje się bowiem, że często wystarczy odrobina wyobraźni, jakieś akcesoria, które posłużą podczas czytania konkretnej historii, zaklęcie, wierszyk, wesoły taniec i – dzieją się czary!  Autorka „777 pomysłów na zabawę z książką” krok po kroku podsuwa kolejne propozycje zabaw z książką lub z książkami, z których może tak naprawdę skorzystać każdy. Wystarczy otworzyć poradnik Małgorzaty Swędrowskiej na dowolnej stronie i czerpać z niej garściami!!! 🙂

Autorka „777 pomysłów na zabawę z książką” podsumowuje w swojej publikacji własne sposoby pracy z dziećmi (jest ona bowiem doświadczonym pedagogiem) i pokazuje opiekunom, jak czerpać radość ze wspólnego czytania bardzo świadomie. Używając prostego języka, prezentuje wnioski, radzi i zachęca do wspólnej aktywności i swobody twórczej, a wszystkie wskazówki oparte są na jej wieloletnim doświadczeniu. Mam wrażenie, że Swędrowska wychodzi z założenia, że aby zachęcić dziecko do lektury, trzeba mu zaproponować coś więcej, niż tylko samo czytanie… Dzieci są bowiem wymagające i z pewnością pewne „sztuczki”, o których w swojej książce mówi M. Swędrowska, sprawdzą się doskonale. Ci, którzy pracują z młodszymi dziećmi, zdają sobie sprawę z tego, że czytanie, to taka trochę zabawa w teatr! Dialog, który jest często niezbędny podczas czytania, pozwala na wspólne przeżywanie. A Małgorzata Swędrowska bawi się językiem, swoim głosem, bawi się z dzieckiem słowem, ilustracją. Czyta książki od początku do końca lub od końca do początku… Wymyśla z dzieckiem historie i czyta ilustracje, robi rzeczy dla dziecka nieprawdopodobne, pokazując mu kreatywną zabawę i magię liter, wyrazów, zdań! Wciąż jest jednak przy tym nie dorosłym, który staje się dzieckiem, ale raczej taką Czarodziejką, która ma w sobie wiele radości i masę pomysłów na każdą chwilę!

porady i podpowiedzi

W książce znajdują się więc praktyczne porady w stylu: jak zachęcić i zakomunikować dziecku o tym, że nadszedł czas na wspólne czytanie. Ale także: jakich wierszyków użyć, jakie słowa, będą pasowały do danej chwili, czy konkretnego dziecka! Mam wrażenie, że autorka wykonuje niemal całą pracę za opiekuna, podając na tacy pomysły, ale równocześnie inspiruje, zachęca, wspiera dorosłego – czytającego! Swędrowska jest bardzo uważna na dzieci, na ich oczekiwania, ale i na reakcje i to widać podczas lektury „777 pomysłów na zabawę z książką”. Wciąż podpowiada, w jaki sposób do dzieci mówić i czego oczekują one tak naprawdę od swoich opiekunów. Ma wiele pomysłów związanych z  nauką czytania i chętnie się nimi dzieli, wychodzi poza schematy! Uważam, że  poradnik jej autorstwa jest niezwykły!!! Dodam jeszcze, że ja sama, jako bibliotekarka pracująca z dziećmi i kochająca aktywne czytanie, uważam Małgorzatę Swędrowską za swoją bratnią duszę 🙂

„777 pomysłów na zabawę z książką” to taki SEZAM, w którym znajdują się skarby! Tę wyjątkową książkę doceni  każdy, kto kocha dzieci i chce, by pokochały one książki!

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc