PRZYJAŹŃ – „Skunks i Borsuk” Amy Timberlake; Mamania

PRZYJAŹŃ – „Skunks i Borsuk” Amy Timberlake; Mamania

„Skunks i Borsuk”

Jak niedużo czasem trzeba, żeby się zaprzyjaźnić… Wystarczy uważnie słuchać, być życzliwym i mieć w sobie chęci na akceptację wszystkich słabości swojego przyjaciela… Niby nie tak dużo, a jednak…

„Skunks i Borsuk” jest książką o przyjaźni właśnie!  Autorka Amy Timberlake (nagrodzona Newbery Honor) ma lekkie pióro i jak się okaże podczas zgłębiania lektury, wspaniałą wyobraźnię. Czaru książce dodają oryginalne ilustracje Jona Klassena (ilustratora Association for Library Service to Children, oddział American Library Association nagrodziło Caldecott Medal). Książka została wydana w Wydawnictwie Mamania. Ucieszy ona wszystkich, którzy kochają opowieści o uczuciach i emocjach, ale takie z wartką akcją i ciekawą fabułą!

O czym?

Borsuk mieszka pod nieobecność cioci Luli w jej domu. Jest zapalonym naukowcem, badającym skały i minerały! Do pracy potrzebuje względnego spokoju, a zajada się płatkami na zimnym mleku… Jego życie jest poukładane, nie ma tu zbyt dużo miejsca na spontaniczne decyzje i żarty! Pewnego dnia do jego drzwi puka Skunks. I tak zaczyna się historia dwóch bohaterów, którzy są zupełnie od siebie różni, a będą  mieszkać pod jednym dachem! Jak można się domyślić Borsuk nie jest zadowolony z nowej sytuacji i nowego współlokatora. Próbuje go umieścić w niewielkim schowku w korytarzu, mając do dyspozycji sporą sypialnie na piętrze… Niekoniecznie przyjmuje wytłumaczenia Skunksa, którego przysłała ciocia Lula.

Skunks ma według Borsuka „dziwne pomysły” – tak przynajmniej myśli początkowo jego współlokator. Kocha kury, o których chciałby mówić w nieskończoność, chętnie gotuje pyszne posiłki, ale każe Borsukowi sprzątać po posiłkach! Borusk zastanawia się jednak, o jakie kury Skunksowi chodzi i nie do końca ma ochotę na wprowadzenie nowych zasad. A jednak ciocia Lula zdecydowanie nie chce słyszeć o problemach Borsuka! Przecież dom jest duży i wkrótce się okaże, że zmieści się w nim i Borsuk i Skunks… A nawet cała gromada KUR!!!

dać szansę przyjaźni

„Skunks i Borsuk” to historia, która może rozweselić, ale również wzbudzić refleksje młodego czytelnika! Przyjaźń, która mimo początkowych nieporozumień rodzi się pomiędzy bohaterami rzeczywiście jest wymagająca! Są oni od siebie zupełnie różni, a jednak jeden uczy się od drugiego nowych, cudownych rzeczy! Wspólne rozmowy, odkrywanie nie tylko tego drugiego, ale i samego siebie, okaże się przygodą życia! Pierwsze wrażenie może być mylne, a samo nastawienie okazuje się niezwykle ważne, dlatego warto czasem dać szansę nowej przyjaźni i zaryzykować!

Ta książka uczy, że zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, dotyczącą drugiego, warto się głęboko zastanowić, bo można wiele stracić!

Skunks i Borsuk to historia, jak już wspomniałam, o emocjach i uczuciach. Jest to powieść dla dzieci starszych, mówiąca o  wybaczaniu, o dawaniu drugiej szansy. O tym, że zawsze można się zmienić, a do tego warto po prostu rozmawiać. Jest to również książka o istnieniu zasad, które warto zachowywać, a przy tym liczyć się z drugą osobą! Wesoła, sympatyczna i mądra powieść opatrzona jest ciekawymi ilustracjami.

 

Bardzo polecam tę ciepłą opowieść dla młodych czytelników

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc