„Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” C.Strathie;Wilga

„Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” C.Strathie;Wilga

„Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie”

„Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie”, to kolejna po „Myślisz że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji” i „Myślisz że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie”  genialna książka dla dzieci autorstwa Chae Starathie z ilustracjami Amrisy Morea wydana w Wydawnictwie Wilga!!! Tym razem młody czytelnik uda się w podróż do przeszłości, której miejscem docelowym będzie starożytny Rzym!!! Kolorowe i dowcipne ilustracje, które z pewnością rozśmieszą czytelnika, pozwolą przyswoić sobie kilka ciekawych i cennych informacji dotyczących życia w Rzymie… Ale nie tylko!

zwyczaje, kultura, życie

Mówi się, że dzieci nie doceniają możliwości, jakie daje im współczesny świat. Ale to nie powinno to nikogo dziwić, skoro nie znają one innego świata niż ten, w którym się wychowują. Mogą jednak poczytać o przeszłości i o swoich rówieśnikach żyjących w starożytnym Rzymie, czyli przyjmijmy, zaokrąglając, w okresie około 2 tysięcy lat temu!

Autor w „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” w humorystyczny sposób porównuje życie dzieci i dorosłych w czasach starożytnych, do tego, jakie wiedzie czytelnik obecnie! Dowcipnie ukazując codzienność dziecka, poprzez ilustracje i tekst, stara się mu przybliżyć zwyczaje, stosunki społeczne, kulturę, przyzwyczajenia, ale i zachowania osób żyjących kilka tysięcy lat temu w Rzymie właśnie! Czym więc różni się żywot młodego Rzymianina od osoby, która w rękach trzyma właśnie tę książkę ??? A no, choćby powszechnym dostępem do farby do włosów, a nie korzystaniem z odchodów gołębi lub (w celu farbowania ich na kolor czarny) wcieraniem we włosy pijawek!!! Oczywiście jest jeszcze całe mnóstwo przykładów różnic, które autor szczegółowo opisuje, w tym m.in.  moda (współcześnie wybór jest oszałamiający, jeśli chodzi o wybór stroju, natomiast Rzymianie mogli wybierać  tylko pomiędzy tuniką a togą…), ale i całkiem poważnych tematów, zaznaczając  powszechne i akceptowane w Rzymie niewolnictwo! Nie sposób jednak krótko wymienić wszystkich różnic, można o nich więc śmiało poczytać!!!

Dla dzieci ciekawych przeszłości

„Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie”  to ciekawa propozycja dla czytelników w wieku już nawet i 6 lat! Wydaje się, że książka jest pełna dowcipu i została napisana w lekkim stylu…  A jednak z pewnością pobudzi również w młodym, ciekawym świata młodym człowieku  refleksje nad jego własną sytuacją… Będzie on mógł  porównać swoje życie do życia dziecka, które musiało pracować od świtu do nocy, które nie chodziło do szkoły, czy było dziewczynką i  w wieku 14 lat wychodziło za mąż za dużo starszego mężczyznę… Im dalej zagłębiamy się w książkę, tym więcej poznajemy szczegółów z życia Rzymian i Rzymianek! Autor, żeby korzystać z książki nie tylko dla samej przyjemności czytania, ale również by zapamiętać wiadomości w niej przedstawione, podzielił ją na rozdziały. Podział ten jest również graficznie zaznaczony, toteż  w różnych kolorach na marginesach można znaleźć rozdziały pt. „W domu”, „Nauka”, „Jedzenie”, „Cesarze, którym odbiło” czy „Gry i zabawy”.  Z pewnością przy przyswajaniu tej wiedzy nieco śmiechu nie zaszkodzi, a jest nawet szansa na to, by zapamiętać dużo więcej, niżby ślęczało się nad nudną książką z samym tekstem mając 10 lat!!! I to chyba też mógłby być temat, o którym chętnie byśmy w „Myślisz, że tak ci źle.? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” poczytali!

Kiedy więc dziecko zamarudzi, nie będzie miało ochoty na sprzątanie, czy będzie zbyt długo narzekać na obowiązek szkolny… Warto podsunąć mu tę właśnie książkę… Może akurat poruszy ona lawinę myśli i zmobilizuje do aktywności! 😉

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc