NAUKA – „Niezwykła Nauka. Ukryty świat” Dara Ó Briain; WILGA

NAUKA – „Niezwykła Nauka. Ukryty świat” Dara Ó Briain; WILGA

Ta książka jest ŚWIETNA!

„Mamo! Ta książka jest świetna” wykrzyknęła moja młodsza córka – lat 9 – która przez dłuższą chwilę oddawała się w skupieniu lekturze „Niezwykła Nauka. Ukryty świat” Dara Ó Briaina! I rzeczywiście, taka ocena jest chyba najbardziej adekwatna! Książka jest naprawdę ŚWIETNA!

„Niezwykła Nauka. Ukryty świat” wydana niedawno w Wydawnictwie Wilga, to propozycja dla młodych czytelników (w wieku 9-12 lat), którzy są ciekawi świata i poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania, dotyczące świata i tego, jak on działa! Jednak nie tylko! Kwestie podejmowane w publikacji, dotyczą bowiem również tematów związanych z działaniem ludzkiego ciała, ale i wyprawami kosmicznymi na Marsa! Wszystkie informacje lądują w jednej książce, która za temat główny obrała sobie jeden dzień z życia młodego człowieka!

Autor w genialny sposób – pomiędzy główny temat dotyczący tego, jak wygląda zwykły dzień nastolatka i czynności, jakie wykonuje – wplata dygresje o wielu interesujących procesach zachodzących w świecie i w organizmie głównego bohatera!  Jest tutaj więc mowa o chemicznych procesach, ale i fizycznych siłach oraz całkiem sporo różnych kwestii, związanych z szeroko pojętą NAUKĄ. Autor Dara Ó Briain podaje ją w sposób niezwykle interesujący dla czytelnika. Wciąga go w „magię” funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale również przy okazji, podpowiada ciekawe kwestie związane choćby z działaniem urządzeń codziennego użytku, takimi jak np. mikrofalówka!

Pomysł na świetną lekcję

Niezwykła Nauka. Ukryty świat” Dara Ó Briaina to utrzymana w kolorach błękitu, bieli, czerni i czerwieni książka, której oryginalność opiera się również na ilustracjach autorstwa Dana Bramalla, ale i na wspomnianym ciekawym pomyśle opisania nastolatka (i świata, który go otacza), który budzi się rano, je śniadanie i wyrusza do szkoły! Tutaj jest więc miejsce na wszystko, co wiąże się ze zwykłą codziennością. Czytelnik uzyskuje więc sporo informacji, dotyczących działania swojego mózgu podczas snu, ale i np. tego, czy naprawdę musi się myć. Może dowiedzieć się również, co było pierwsze: Jajko czy kura?!!! Ale uzyska także informacje w stylu: „ślina ma właściwości zabójcze dla zarazków”!

Czytamy jednym tchem

Narracja prowadzana jest bardzo swobodnie, bowiem choć wyjaśnienia zostają potraktowane serio, to jednak autor komentuje je z odpowiednią dozą humoru. Nie ma tu miejsca na niesprawdzone informacje, wszystkie są bowiem rzetelne. Sam autor jest znanym irlandzkim komikiem telewizyjnym, który studiował również fizykę matematyczną! W swojej książce dla dzieci świetnie połączył humor z nauką, a to naprawdę niełatwe zadanie!

Ta książka nie pozwoli na to, by podczas jej zgłębiania dziecko się nudziło! Każda kolejna informacja okazuje się ciekawsza od poprzedniej. Interesująco dobrana grafika, a przy tym wyróżniki w tekście, pozwalają skupić na nim dłużej uwagę . Natomiast wesołe, komiksowe ilustracje, często pełne dowcipu i humoru, przemawiają do młodego czytelnika, który chłonie wiedzę naturalnie!!! I to jest właśnie genialny sposób na podanie ważnych wiadomości, które podczas czytania, same wpadają do mądrej głowy dziecka i już tam zostają!

Bardzo polecam! Otwiera dziecięcy umysł, buduje wrażliwość na świat, pozawala na podróż w głąb NAUKI i po prostu sprawia przyjemność!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska  – Tam, gdzie matka mówi dobranoc