„Kocie ścieżki. Japonia” Jola Jaworska; MAMANIA

„Kocie ścieżki. Japonia” Jola Jaworska; MAMANIA

Nowa seria Mamanii „Kocie ścieżki”

Taka publikacja o Japonii dla każdego dziecka, ale i dla rodzica, może okazać się skarbnicą wiedzy!!! Nie jest  ona typowym przewodnikiem, jaki można znaleźć na półce w każdej księgarni czy na stacji benzynowej! Jest to natomiast wyjątkowa książka pełna zapachów, smaków i doznań estetycznych, a przede wszystkim bogata w wiedzę, która może zachęcić młodego człowieka do podróży. Sprawi, że dziecko zakocha się w Japonii (a już na pewno w japońskich kotach 😉 ) i do swoich marzeń doda te związane z Krajem Kwitnącej Wiśni!!! Dobra wiadomość jest taka, że niebawem na rynku wydawniczym pojawi się kolejna część serii „Kocie ścieżki”, której bohaterka, tym razem kotka Lumikki, zaprosi czytelnika do odwiedzenia Skandynawii i Finlandii!

„Kocie ścieżki. Japonia”

„Kocie ścieżki. Japonia” napisała i zilustrowała Jola Jaworska, a wydało je Wydawnictwo MAMANIA. Książka jest nie tylko cenna, jeśli chodzi o treść (merytorycznie oceniam ją bardzo wysoko!), ale bardzo przyjemna dla oka! Rysunki, które zdobią, ale i pomagają młodemu czytelnikowi w wyobrażeniu sobie japońskich krajobrazów i wszystkiego, co związane z Japonią, to akwarelowe cuda! Już sam bohater – kotek o imieniu Kotaru – wzbudzi ogromną sympatię, a jego opowieść będzie niezwykle interesująca.

Japonia

Młody podróżnik wraz z Kotaru odwiedzi nie tylko miejsca charakterystyczne dla Japonii, ale pozna dzięki niemu również historię, kulturę, religie i zwyczaje Japończyków! Dowie się kilku szczegółów na temat położenia geograficznego Japonii,  posłucha co nieco o gospodarce tego kraju i miastach tętniących życiem! A już na pewno z ciekawością zagłębi się w temat jedzenia pałeczkami wszystkich pyszności, które przygotowują Japończycy. Będzie miał szansę dowiedzieć się, jakie są zwyczaje związane ze spożywaniem posiłków, które są bardzo ważne w życiu każdego Japończyka. Czytelnik będzie miał szansę gościć w tradycyjnym japońskim domu, ale i w japońskich świątyniach!

Japonia
Japonia

Autorka postarała się, żeby treść była naprawdę interesująca i pasjonująca dla odbiorcy. Dlatego poczyta on również o samurajach, o wojownikach ninja i ich historii, czy o sumokach, ale to tylko namiastka tego, co czeka na czytelnika jeszcze w książce Joli Jaworskiej! Kot Kotaru będzie snuł opowieści na najróżniejsze tematy i każdy znajdzie w książce coś dla siebie.

Waryo wspomnieć, iż ostatni rozdział opowiada o kotach, które są uwielbiane w Japonii i są tam traktowane z szacunkiem i miłością!

Japonia
Japonia

DUCH JAPONII

Jola Jaworska postarała się, by jej książka była przepełniona duchem Japonii. Niepozorna, choć naprawdę piękna dzięki okładce książka, skrywa w sobie same skarby!

Autorka często posługuje się japońskimi terminami i jest przy tym niezwykle wyrozumiała dla czytelnika. Tłumaczy każdy zwrot, do tego podaje w nawiasach wymowę, aby każdy, kto ma ochotę, mógł spróbować powiedzieć coś w tym języku! Ale może również spróbować coś napisać! Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Sztuka codzienności” i w nim właśnie autorka wyjaśnia zasady kaligrafii, ale i opowiada o umiejętności czytania i pisania po japońsku! Na końcu czeka na czytelnika „krótka lekcja japońskiego”!!! Oczywiście nauczycielem będzie Kotaru!!!

Myślę, że ta naprawdę pięknie, ale i starannie wydana publikacja, powinna znaleźć się na półce każdego podróżnika – małego, czy większego! Jest ona wyjątkowa i robi ogromne wrażenie!!! Już czekam na kolejne części tej serii!!!

Bardzo polecam!!!

 

Joanna Kietlińska