Recenzja – „Druga szansa” Katarzyna Berenika Miszczuk; Uroboros

Recenzja – „Druga szansa” Katarzyna Berenika Miszczuk; Uroboros
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł książki: Druga Szansa
Wydawca: Uroboros
Liczba stron: 336
Data premiery: 29-09-2021

PRAWDA CZY FAŁSZ – OTWÓRZ OCZY…

Wydawać by się mogło, że historia głównej bohaterki jest już jakby skądś znana… Że gdzieś, kiedyś, ktoś, coś… Ale! Fabuła wciąga czytelnika i sprawia, że pochłania on każdą kolejną stronę powieści w mgnieniu oka! Chce przecież jak najszybciej dowiedzieć się, o co tu tak naprawdę chodzi!!!???

Główna postać, młoda 22 letnia dziewczyna Julia, budzi się pewnego dnia w szpitalu psychiatrycznym nazywanym Drugą Szansą… Czy jest to rzeczywiście szpital??? Nie ma sensu spoilerować… Kiedy jednak Julia odzyskuje świadomość, wszystko w jej życiu wywraca się do góry nogami!

Czytelnik wraz z główną bohaterką stara się odkryć tajemnicę tego dziwnego miejsca, jednak tajemnica okazuje się być bardzo trudna do rozwikłania… Czy to możliwe, że na drodze do prawdy i do wyzdrowienia Julii i pozostałych  kuracjuszy stoi Zofia Morulska – terapeutka, albo groźnie wyglądający sanitariusze?! A może to właśnie Adam, jeden z pacjentów Drugiej Szansy jest prawdziwym „problemem”!? Dziewczyna znalazła się w bardzo trudnej sytuacji i nie wie komu zaufać, nie jest nawet pewna tego, czy zaufać samej sobie…

W głowie Julii pojawia się całe mnóstwo pytań i bardzo mało jasnych odpowiedzi! Czy dziewczyna rzeczywiście słyszy głosy, czy może to tylko (i aż!) jej wyobraźnia??? Dlaczego ktoś woła do niej: „Karolina, otwórz oczy!”??? Kiedy już odbiorca jest niemal pewien, że dziewczyna odkryła prawdę, przypomina sobie, że przecież  jest ona pacjentką szpitala psychiatrycznego! Jednak… Czy na pewno???

DRUGA SZANSA

„Druga szansa” Katarzyny Bereniki Miszczuk została pierwszy raz wydana w 2013 roku! Właśnie wznowiło ją wydawnictwo Uroboros i warto dodać, że obecnie można oglądać na Netflixie serial zatytułowany „Otwórz oczy”, który został nakręcony na podstawie powieści! Oczywiście warto obejrzeć ekranizację, jednak przede wszystkim najpierw dobrze byłoby przeczytać książkę!

Thriller, bo o tym warto wspomnieć, przenosi czytelnika do mrocznego miejsca, w którym dzieją się naprawdę dziwne rzeczy! Autorka świetnie dopracowała fabułę! Sprawiła, że czytelnik nawet jeśli próbuje „przyłapać” ją na nieścisłościach (a sama fabuła jest naprawdę skomplikowana), to niestety będzie musiał się pogodzić z porażką! Zdecydowanie autorka świetnie przemyślała sobie wszystkie punkty zwrotne, często zaskakując odbiorcę. Wprowadziła postaci, które mają swoje historie, a które niebywale fascynują czytelnika. Tajemnica i mrok łączą się ze sobą sprawiając, iż czasem poczuje on kroplę potu na czole! Choć wydawać by się mogło, jak wspomniałam na początku, że sam temat już nie jeden raz był podejmowany przez pisarzy, to jednak powieść Miszczuk jest naprawdę rewelacyjna! Zmusza czytelnika do wytężonej pracy umysłowej lub… do czytania non stop!

Co się stanie z Julią? Kim jest tak naprawdę Karolina? Jaka jest prawda o Ośrodku „Druga Szansa”???  Te pytania z pewnością pojawią się w głowie czytelnika. Być może otrzyma on odpowiedzi na swoje pytanie, choć… nie można być tego pewnym! Ale warto spróbować…

 …OTWÓRZ OCZY

Katarzyna Berenika Miszczuk porwie czytelnika, nieco nim zakręci, ale zaprosi go do świata, w którym prawda miesza się z fałszem i nikt nie wie, co jest fikcją, a co rzeczywistością!!! Wydanie filmowe jak najbardziej do przeczytania!!!

 

Polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc