Recenzja – „FarMagia. Sekret lodowego klucza” Magdalena Jasny; Novae Res

Recenzja – „FarMagia. Sekret lodowego klucza” Magdalena Jasny; Novae Res

FARMAGIA

„FarMagia. Sekret lodowego klucza” to długo oczekiwana kontynuacja powieści dla młodych czytelników, która nareszcie pojawiła się na rynku wydawniczym!!! Została Wydana w Wydawnictwie Novea Res. Cieszę się z tego niezmiernie, gdyż pierwsza część FarMagii była dla mnie i dla moich córek wielkim odkryciem! Magiczne miejsce, do którego miała dostęp główna bohaterka Tereska i nowy przyjaciel Jonatan, stało się również naszym małym azylem!

Magiczna farma zagościła w naszych sercach dzięki pani Magdalenie Jasny! Do dziś pielęgnujemy zarówno to wspomnienie, jak i samo wyobrażenie FarMagii! Wspólne doświadczanie zgłębiania tej historii z perspektywy czasu, wydaje się być czymś naprawdę wyjątkowym! Dzieci pochłonięte lekturą, czekały z niecierpliwością na czytaną na głos wieczorami powieść i dalsze losy bohaterów… Tereska i Jonatan, a także zwierzęta FarMagii, otworzyły nas na świat magii i tego, co nieodgadnione! Magii delikatnej, wyważonej, takiej idealnej dla młodych, wrażliwych czytelników, którzy nie potrzebują jeszcze przecież zbyt brutalnych scen, ale już rozumieją co jest dobre, a co złe!

„FarMagia. Sekret lodowego klucza”

„FarMagia. Sekret lodowego klucza” to kontynuacja „FarMagii”. Część drugą, jak najbardziej można czytać bez znajomości pierwszej. Jednak trudno będzie oprzeć się sięgnięciu po pierwszą część tej pięknej powieści! To wiemy na pewno!

W „FarMagia. Sekret lodowego klucza” Magdalena Jasny zabiera młodego czytelnika do świata, w którym żyją pegazy, chimery, smoki, syreny…  Ten świat, do którego Tereska otwiera drzwi swoim magicznym kluczem jest zupełnie inny od znanego dzieciom na co dzień. Jest magiczny, baśniowy, mityczny!

Główna bohaterka wraz ze swoim przyjacielem Jonatanem przeżywa w nim kolejne przygody, które momentami mrożą krew w żyłach! Ale przywracają także wiarę w człowieka i jego dobre serce! Tereska jest mądrą dziewczyną i wraz z Jonatanem szuka sposobu nie tylko na to, jak zakleić dziury w dachu pracowni w FarMagii, ale również wie, komu można zaufać… (Dzieci szukają pomocy u nauczyciela geografii i wciąż muszą być czujni, aby nie dać się wytropić Łowcy, polującemu na smoka, oddanego całym sercem Teresce.)

Łuski ze złota, wyprawa do Afryki na smoczym grzbiecie, zwiedzanie jaskiń pełnych tajemnic, to naprawdę tylko mała część tego, co dzieje się w „FarMagia. Sekret lodowego klucza”!!! W powieści jest obecny wątek kryminalny, w którym znany z pierwszej części wspomniany Łowca Gromny za wszelką cenę chce schwytać smoka i staje się coraz bardziej niebezpieczny i natarczywy – do tego stopnia, iż omal nie zabija głównej bohaterki…

Farmagia

Książce uroku dodają ilustracje, których twórcą jest sama Autorka Magdalena Jasny. Są subtelne, a jednocześnie działają na wyobraźnię i inspirują! Młody czytelnik z wielką ciekawością przygląda się mitycznym stworom, ale i symbolicznym, otwierającym rozdziały ilustracjom.

PRZYJAŹŃ POMIĘDZY LUDŹMI I ZWIERZĘTAMI

„FarMagia. Sekret lodowego klucza” to piękna opowieść o tym, że przyjaźń i oddanie wciąż są istotnymi elementami w życiu ludzi i zwierząt! To historia, która pokazuje, jak piękny jest świat dookoła, choć bywa też skomplikowany, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje pomiędzy ludźmi… To także powieść o przyjaźni pomiędzy młodymi ludźmi, ale i o miłości do zwierząt. O tym, że mimo młodego wieku można zawsze pomagać słabszym i potrzebującym!

Magdalena Jasny ma wielki dar pisania pięknie o tym, co bywa trudne i nie do końca zrozumiałe dla młodego czytelnika. Jest jak Czarodziejka, która maluje obraz, na którym widać wszystko, co jest w życiu ważne i cenne! Jej mityczni bohaterowie, to nie  bajkowe stwory, ale raczej wydają się dla czytelnika całkiem realistyczni, nie zawsze są grzeczni i potulni… By im pomóc, trzeba znaleźć sposób i metodę… To dokładnie tak, jak z niektórymi ludźmi…

Polecam serdecznie tę piękną powieść, która wzrusza, zachwyca, otwiera szeroko oczy na świat i jego wyjątkowość! Ale i wyjątkową moc wyobraźni, którą Autorka ma ogromną!

Opinia o  pierwszej części zatytułowanej „FarMagia” TUTAJ!

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc2 thoughts on “Recenzja – „FarMagia. Sekret lodowego klucza” Magdalena Jasny; Novae Res”