Recenzja – „Świat Lema” projekt graficzny Marta Ignerska; MUCHOMOR

Recenzja – „Świat Lema” projekt graficzny Marta Ignerska; MUCHOMOR

„Świat Lema”

Książka „Świat Lema” miała premierę miesiąc temu, dokładnie 12 września 2021 roku, czyli w rocznicę urodzin Stanisława Lema. Jest zbiorem wybranych fragmentów z książek tego niezwykłego twórcy, które zostały niezwykle ciekawe zinterpretowane przez Martę Ignerską! Mogłoby się wydawać, iż publikacja  skierowana jest głównie do młodych czytelników… A jednak okazuje się, że wielką radość sprawia również i dorosłym! Pięknie wydana i zilustrowana, dla wielu będzie zachętą do sięgnięcia po dzieła Stanisława Lema. Dla tych natomiast, którzy już odkryli jego geniusz, może stać się pewnego rodzaju skarbnicą, z której można czerpać inspiracje!

Stanisław Lem to polski pisarz, filozof, futurolog oraz krytyk. Jego twórczość znana jest niemal na całym świecie. I choć Lem nie zdobył Nagrody Nobla (a był do niej nominowany), to według wielu, to właśnie on powinien otrzymać to wyróżnienie. Debiutował powieścią „Astronauci” w 1951 roku. Napisał takie książki jak: „Bajki robotów”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Solaris” czy „Wysoki Zamek”.

Wiele z fragmentów wyżej wymienionych tytułów dzieł Lema, znajduje się właśnie w publikacji wydanej przez Wydawnictwo Muchomor!

TEKST I OBRAZ

Tym, co zwraca uwagę czytelnika, sięgającego po „Świat Lema”, to grafiki, które zostały przygotowane przez Martę Ignerską. Wykorzystuje ona nie tylko akwarele, czy pastele, ale również i kredkę. I to właściwie oryginalna kreska ilustratorki sprawia, że w sposób doskonały wręcz widzimy i odczytujemy fragmenty z dzieł Lema. Każda kolejna ilustracja w tej książce, staje się genialnym odzwierciedleniem konkretnego fragmentu. Podświadomie czujemy, że powinna wyglądać właśnie tak, jak ją  przedstawiła utalentowana projektantka! Kolory i kontrasty odgrywają ważną rolę, ale uderza w czytelnika chyba przede wszystkim pomysł na bohaterów powieści Lema! Ignerska doskonale przenosi na papier obraz, powstający w wyobraźni czytelnika po przeczytaniu fragmentu twórczości Lema i nadaje mu kształt!

WYJĄTKOWA KSIĄŻKA

Interpretacje fragmentów tekstu, wyrażone przez Martę Ignerską za pomocą grafik, to naprawdę coś wyjątkowego! Książka liczy sobie  64 strony! Jest tutaj więc naprawdę sporo do zobaczenia i do poczytania! Ta wędrówka, to podróż po światach, które Lem stworzył, czy widział! Wraz z nim czytelnik może odwiedzić nie tylko kosmos, ale i przyszłość! Z pewnością będzie to niezapomniana podróż dla tych, którzy kochają gatunek science fiction, ale i czują filozoficzną wymowę dzieł Stanisława Lema.

Rok 2021 został ustanowiony rokiem Lema, a publikacja zatytułowana „Świat Lema” z pewnością jest wspaniałym upamiętnieniem twórczości autora! Zwróci ona uwagę na jego geniusz. Odczytywane na nowo fragmenty z dzieł Lema, oraz odbiór przez czytelnika jego twórczości, to pewnego rodzaju zagłębianie się w wyobraźnię Lema wciąż i wciąż na nowo…

Bardzo polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc2 thoughts on “Recenzja – „Świat Lema” projekt graficzny Marta Ignerska; MUCHOMOR”