DRZEWO – „Dusza książki” A. Grudzień; MUCHOMOR

DRZEWO – „Dusza książki” A. Grudzień; MUCHOMOR

Gdzie podziewa się dusza książki…?

Alicja Grudzień jest autorką ciekawej, oryginalniej książki, która opowiada o drzewie i jego losie…  Autorka ma 11 lat, a „Duszę książki” napisała na  konkurs na opowiadanie organizowane przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury. Dziewczynka została laureatką wspomnianego konkursu, a książka wydana została przez wydawnictwo MUCHOMOR.

Drzewo

Jedno z drzew w polskim lesie czuje, że chce być wyjątkowe i pragnie podziwu ze strony ludzi. Czuje się „lubiane i potrzebne”, jednak wciąż chce  czegoś więcej!!!  Pewnego dnia zostaje jednak ścięte i załadowane na przyczepę. Tak zaczyna się jego podróż! Drzewo poznaje kolejne miejsca, w których zostaje to pocięte na deski w tartaku, to znowu zmielone i zamienione w „naleśnik”. Zaczyna rozumieć, że oto dzieje się coś bardzo ważnego i wyjątkowego, choć nieznanego! Na statku „Liberia” dociera do Ameryki, do Nowego Jorku, a stamtąd trafia na halę już jako książka, która staje się po kilku miesiącach bestsselllerem!

„Dusza książki” to opowiadanie autorstwa Alicji Grudzień, która myślę, iż chciała pokazać nieco inne oblicze wykorzystania drewna przez ludzi. Młoda autorka chce uzmysłowić czytelnikowi, że nie każde wycięte drzewo oznacza marnotrawstwo przyrody. Dla dziewczynki  wyjątkowe jest to, iż może ono inaczej przysłużyć się ludziom. Ci, mają możliwość cieszyć się książką przez dłuższy czas! Dusza książki, to właśnie wspomniane drzewo i jego wyjątkowe przeznaczenie. Papier powstał właśnie dzięki niemu i o tym również warto pamieć – zdaje się mówić Alicja Grudzień.

Ilustracje i tekst – prosta a głęboka wymowa

Książka z pewnością spodoba się czytelnikom, którzy szukają nadziei w świecie i pozytywnych historii. Okazuje się jednak, że nie tylko sam tekst jest tutaj istotny. Ilustracje Piotra Fąfrowicza, cenionego twórcy – malarza, ilustratora, grafika – współgrają z prostą opowieścią i dopełniają ją. Przemawiają do młodego odbiorcy całą swoją mocą.

Ich temat odnosi się bezpośrednio do treści i ją dopełnia. Sama historia i zdecydowanie wymowa ilustracji jest jak najbardziej nadziejotwórcza!

„Dusza książki” to ciekawa książka z interesującym finałem!

Polecam!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc