RODZEŃSTWO – „Matylda, Tymon i Supermoce” I. Kostecka; MAMANIA

RODZEŃSTWO – „Matylda, Tymon i Supermoce” I. Kostecka; MAMANIA

„Matylda, Tymon i Supermoce”

„Matylda, Tymon i Supermoce” to już druga po „Matylda Odważna i pralkowy potwór” książka w serii MOGĘ WSZYSTKO, wydanej w wydawnictwie MAMANIA. Jej autorką jest Ilona Kostecka blogerka znana z prowadzenia od kilku lat bloga pt. „Mum and the city”. Swoim życiowym doświadczeniem w sposób przesympatyczny, ale i niezwykle interesujący, dzieli się  się właśnie w sieci. Niedawno zaskoczyła czytelników  wspomnianym cyklem książek, którego bohaterami są Tymon i Matylda – rodzeństwo. Choć dzieci Ilony Kosteckiej to Kostek i Basia, jednak nie da się oprzeć wrażeniu, że autorka inspiruje się swoją codziennością! Książki są więc nie tylko niezwykle interesujące, ale i pełne humoru! Humoru, który każde dziecko zrozumie i będzie się świetnie bawiło  podczas zgłębiania lektury!

TYMON I MATYLDA 

Bohaterowie serii to Tymon, mający 6 lat chłopiec i Matylda, jego młodsza siostra, która wpatrzona jest w brata, jak w obrazek. (Choć bywa również nieco kłopotliwym towarzystwem dla chłopca!)

W „Matylda, Tymon i Supermoce” Tymek przypadkiem podsłuchuje rozmowę rodziców… Nie zawsze zgadza się z młodszą siostrą, która często mu przeszkadza – to fakt! Jednak kiedy Tymon słyszy, że rodzice szepczą: „Matylda nie może tu zostać (…) resztą jeszcze dzisiaj zajmie się pan Kazimierz”, chłopiec wpada w czarną rozpacz! Postanawia wprowadzić w życie plan, w którym użyją z Matyldą supermocy, by siostra została w domu i nie ponosiła kary…Okazuje się, że rodzeństwo supermocy ma naprawdę sporo!

dowcip i mądrość idą tu w parze

„Matylda, Tymon i Supermoce”  to niezwykle dowcipna historia, choć warto zwrócić uwagę, iż z perspektywy głównego bohatera wydaje się nieco dramatyczna!!! Pokazuje świat dziecka, które potrafi samo już myśleć i wyciągać wnioski… Choć tak naprawdę to, co wydarzyło się w książce jest nieporozumieniem, to jednak Tymon, dzięki swojej bujnej wyobraźni, potrafi poradzić sobie z trudną sytuacją! Jest kreatywny, ma świetne pomysły, a do tego pragnie uratować swoją siostrę, z którą nie raz jeszcze na pewno się będzie sprzeczał!

Autorka oczywiście troszkę przestrzega dzieci przed podsłuchiwaniem i pochopnym wyciąganiem wniosków… Jednak pokazuje również, że ważne jest, aby znać swoje mocne strony i je wykorzystywać nie tylko w zabawie, ale i w prawdziwym życiu!  Ilona Kostecka świetnie orientuje się w relacjach, które łączą rodzeństwo! Co dzień spotyka się przecież z problemami, jakie miewają jej dzieci, ale i widzi, jak potrafią o siebie walczyć i troszczyć się o siebie nawzajem!

POLECAM!

Książka została pięknie zilustrowana przez Anne Simeone! Z pewnością sprawi radość najmłodszym, wywoła uśmiech na twarzy, ale także zachęci do rozmów o supermocach! Być może sprawi, że rodzeństwo porozmawia ze sobą o sprawach ważnych. O tym, co ich łączy i co w sobie cenią, a co dzieli i jak sobie z tym radzić!

Bardzo polecam na miły wieczór w gronie bliskich!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc