„Ogród zagubionych tajemnic” A.M. Howell; Akapit Press

„Ogród zagubionych tajemnic” A.M. Howell; Akapit Press

„Ogród zagubionych tajemnic”

To pierwsza książka A.M. Howell, która została przetłumaczona na język polski.  Akapit Press lubi książki mądre i ambitne skierowane do młodego czytelnika! Myślę, że Wydawnictwo ma doskonałą intuicję do publikacji, które oferują więcej, niż tylko samą przyjemność z czytania…  „Ogród zagubionych tajemnic” zdecydowanie niesie przesłanie, ale również refleksje na temat świata i ludzi. Podejmuje naprawdę trudne tematy, jednak okazuje się, że warto mówić i pisać o sprawach poważnych, a autorka ma dar do opowiadania o niełatwych wydarzeniach w sposób wyjątkowy! Jej język jest niezwykle bogaty, a sama opowieść zdecydowanie czytelnika zachwyca!!!

Clara – przyjaźń, tajemnica, tęsknota i wojna 

Główna bohaterka książki ma na imię Clara. Pojawia się u swojego wujostwa, które niestety niekoniecznie cieszy się z jej wizyty… Dziewczynka nie wie dlaczego jej przyjazd jest dla nich w pewnym sensie nie na rękę. Wcześniej, zarówno ciocia, jak i wujek byli dla niej bardzo mili! Wujostwo pracuje u Hrabiego, właściciela wielkiego i pięknego majątku. Posiadłość, do której trafia ta 12 letnia dziewczynka jest ogromna! Autorka opisując dom Hrabiego i jego dobytek, wzorowała się na pewnym istniejącym w rzeczywistości budynku w hrabstwie Suffolk, oraz na ogrodach Ickworth House, gdzie kiedyś hodowano ananasy!!! A.M. Howell zainspirowała się również historią o zapiskach sprzed ponad 100 lat, które prowadził pewien ogrodnik! Zostały one całkiem przypadkowo odnalezione w szopie, a ta historia zachwyciła autorkę! Właśnie te wszystkie szczegóły zainspirowały A.M. Howell do napisania tej pięknej, smutnej, ale i wzruszającej powieści dla młodych.

zagadki, sekrety, tajemnice

Książka jest pełna zagadek, tajemnic i niejasnych sytuacji, które Clara postanawia rozwiązać! Sama nosi w swoim fartuszku sekret,  którym nie chce się z nikim podzielić! Autorka zadbała o to, by to właśnie TAJEMNICA towarzyszyła odbiorcy podczas lektury, a wszystkie wydarzenia wiązały się ze sobą tak, by czytelnik był zaintrygowany. Zadbała również o szczegóły! Przeniosła czytelnika do 1916 roku, do czasów I wojny… Tematem książki będzie więc również i wojna oraz jej skutki, a autorka skupi się także na krzywdzie dziecka, jego próbach pogodzenia się z rzeczywistością i poszukiwanie wsparcia. Dzięki lekturze, czytelnik wzbogaci także swoją wiedzę historyczną. Dowie, jak wyglądało życie w I połowie XX wieku na wsi w Anglii, a także o tym, jak podczas wojny radzili sobie ludzie. Nie można również nie wspomnieć, iż jest to książka o pięknej przyjaźni pomiędzy Clarą, a chłopcem, o imieniu Will. Spotkania tych młodych ludzi są pełne wzruszeń, które czytelnik może przeżywać! Wzajemna troska, życzliwość, ale również prawdomówność i ufność – dzieci powierzają sobie swoje sekrety – to przepiękna historia, chwytającą za serce!

„Ogród zagubionych tajemnic”, jak zresztą sam tytuł wskazuje, kryje w sobie wiele zagadek – tych smutnych, ale i leczących duszę! To  piękna, wzruszająca powieść, która zapadnie na długo w pamięci czytelnika!!!

Bardzo polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc

 

Autorka