WYNALAZKI -„Szczęśliwe przypadki” Soledad Romero Marino; MUCHOMOR

WYNALAZKI -„Szczęśliwe przypadki” Soledad  Romero Marino; MUCHOMOR

SZCZĘŚLIWE PRZYPADKI

Pora usiąść w fotelu i poczytać książkę pt. „Szczęśliwe przypadki”! Zanim jednak to zrobię, mogę wziąć zapałki i zapalić świeczki, żeby zadbać o przyjemny nastrój! Mogę nalać sobie szampana lub przygotować filiżankę kawy! W mikrofalówce zrobię pyszną kukurydzę, albo otworzę paczkę chipsów ziemniaczanych, no chyba, że będę miała ochotę na tartę…

Okazuje się, że w życiu niektóre nieplanowane sytuacje mogą pozytywnie zaskoczyć! A, jak można przeczytać w książce zatytułowanej „Szczęśliwe przypadki” autorstwa Soledada Romero Marino, cenne okazują się właśnie niektóre uboczne efekty pewnych działań, które również niekoniecznie zostały zaplanowane! Mogą one niespodziewanie zmienić świat i ludzkie życie! I właśnie o niektórych takich przypadkach, które zaliczyć można zdecydowanie do szczęśliwych jest ta pięknie ilustrowana książka Wydawnictwa Muchomor! Warto tu wspomnieć, iż Muchomor naprawdę po mistrzowsku dobiera książki, które decyduje się wydać! (A TUTAJ kilka recenzji genialnych propozycji tego wyjątkowego Wydawnictwa!)

TREŚĆ I ILUSTRACJE 

Publikacja „Szczęśliwe przypadki”  przeznaczona jest dla młodych czytelników, którzy czują, że świat i ludzie są interesujący i twórczy, a nawet przypadek może okazać się wielkim przełomem! W tej interesującej książce Soledad Romero Marino (autor) wraz z Montse Galbany (ilustrator), wybrali i opracowali kilka ciekawych przykładów wynalazków, które naprawdę  zmieniły naszą codzienność!

Przypadkowo wrzucone ziarna kawy do ogniska!? Winko musujące, które znane jest jako szampan??? Zapałki, bez których nie wyobrażaliśmy sobie życia!? Radioaktywność, która służy ludzkości?! Pyszna tarta, znana chyba każdemu łasuchowi?! Antena odbierająca szum kosmiczny??? Penicylina, ratująca życie?! Kleista ciesz, która staje się znanym super glue? Dzięki tej książce czytelnik dowie się, że te i wiele innych wynalazków powstało zupełnie przypadkowo! Okazały się one jednak w pewnym sensie rewolucyjne! A czytając o tych naprawdę zaskakujących często młodego czytelnika sytuacjach, można złapać się za głowę!!! Czy rzeczywiście często naszym życiem rządzi przypadek i czy warto mu zaufać??? A może nie mamy na niego wpływu? 😉

KSIĄŻKA DLA KAŻDEGO – DLA MAŁEGO I DUŻEGO

Autor bardzo treściwie i zgodnie z wiedzą historyczną opisuje kolejne wybrane i najciekawsze szczęśliwe przypadki, a dodatkowo także i osoby, które często zapisały się w historii nauki na długie lata. Śledzi wynalazców, ale przede wszystkim opisuje ich pomysły, które mimo wszystko, miały często wpływ na przypadkowy efekt końcowy! Wyłuskuje to, co najważniejsze!

Tym niedługim, bo zajmującym po dwie strony opisom, towarzyszą ilustracje Montse’a Galbany. Są one kolorowe, ale utrzymane w kontrastowych barwach, dzięki czemu książka jest wyrazista i bardzo czytelna.  Młody odbiorca, w tym wypadku taki  w wieku  8+, może nie tylko czytać, ale również wzrokowo zapamiętywać te cenne informacje. Ilustracje pomagają wyobraźni!!!

Jak wiemy i jak wynika z książki, los lubi być przewrotny, potrafi zadrwić z człowieka! Okazuje się też, że nie wszyscy wynalazcy, to naukowcy! Niektórzy pracują ciężko latami nad swoimi pomysłami, inni natomiast po prostu przypadkiem docierają do genialnej myśli, czy do szczęśliwego przypadku właśnie! Książka Soledad Romero Marino zainteresuje każdego, kto lubi ciekawostki, ale również interesuje się wynalazkami, nauką i chce poznawać świat!!!

Bardzo polecam!!!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc