„Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych” J.M. Masson; RELACJA

„Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych” J.M. Masson; RELACJA

Miłość i śmierć

Jestem pewna, że każdy opiekun, który szczerze kocha swojego zwierzaka, często martwi się o jego zdrowie i życie! To naturalne, że przywiązujemy się do zwierząt i kochamy je całym sercem! Chętnie przygarniamy i zapraszamy je do swojego domu, dzieląc z nimi nasze radości i smutki…

Ciesząc się towarzystwem psów, kotów, koni, kur czy nawet rybek w akwarium, równocześnie przeżywamy trudne chwile związane choćby z ich chorobą. Zwracamy uwagę na słabsze dni, czy na widoczne  cierpienie naszego pupila i przeżywamy je wspólnie… Tym, o czym nie myślimy może na co dzień, ale z czym się spotykamy u kresu, jest niestety śmierć naszych zwierzaków. Właśnie o niej i o jej wpływie na człowieka, ale i o pięknym wspólnym życiu jest  książka Jeffreya Moussaieffa Massona.

Jeffrey Moussaieff Masson w „Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych”

Autor „KIEDY ODCHODZI PRZYJACIEL. REFLEKSJE O ŚMIERCI ZWIERZĄT DOMOWYCH” Jeffrey Moussaieff Masson, w książce wydanej niedawno w Grupie Wydawniczej Relacja, rzeczywiście bardzo dogłębnie przepracowuje temat śmierci zwierząt. Jego przemyślenia są niezwykle interesujące i często skłaniają czytelnika do zadawania pytań (i do prób odpowiedzi na nie). Dotyczą one wielu trudnych kwestii w temacie spraw ostatecznych i skłaniają do głębokich refleksji w trakcie lektury.

Autor otwarcie stwierdza, że nie potrafimy mówić o emocjach, które pojawiają się wraz ze śmiercią przyjaciela – psa, konia, kurczaka, a nawet rybki… Według Massona często czujemy wstyd i bywa, że  nie znajdujemy zrozumienia dla swoich uczuć wśród bliskich. Książka jest więc niewątpliwie próbą pomocy w tych trudnych momentach, a autor daje przyzwolenie na żałobę po swoim pupilu. Sama śmierć dla wielu jest na pewno bardzo bolesnym przeżyciem, niosącym głębokie cierpienie. Autor podpowiada, jak zadbać o zwierzę, które odchodzi… Mówi także o tym, jak zadbać o siebie i swoje złamane serce!

Jeffrey Moussaieff Masson zachęca, by upamiętnić swojego przyjaciela. Mówi, że warto uczyć żegnać się ze zwierzętami i przyjmować te naturalne emocje. Podpowiada czytelnikowi, jak szanować zarówno życie, jak i śmierć swojego pupila… Przywołuje w książce  również własne i niestety bolesne wspomnienia, opowiada o swojej przeszłości i o trudnych relacjach z matką. Wspomina smutną historię swojego kota… Często przywołuje również opowieści bliskich, którzy żegnali się ze swoimi zwierzakami.

refleksje autora

Jeffrey Moussaieff Masson w „Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych” stara się  przede wszystkim pisać o tym, co czuje i jak widzi świat, w którym nie traktujemy zwierząt odpowiednio. Jego wrażliwość na cierpienie jest wysoka i czytelnik może to poczuć podczas zgłębiania kolejnych rozdziałów. Zwierzęta są niezwykle ważne w życiu Massona i jego bliskich. Autor zdaje się więc także pokazywać, iż jako rodzice, uczymy swoje dzieci odpowiedniego traktowania zwierząt i szacunku do nich. Uświadamia w pewnym sensie czytelnikowi, że nasze zachowanie wpływa na otoczenie, na dzieci, ale także na innych dorosłych. W kontekście ochrony zwierząt autor naprawdę stara się respektować ich prawa i równocześnie zadaje w swojej książce liczne pytania filozoficzne…

„Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych”  to książka, którą przede wszystkim trzeba potraktować jako przemyślenia i refleksje autora, ale myślę, że wpłynie ona w istotny sposób także na sposób myślenia czytelnika. Podda sporo pytań pod refleksję i zachęci do dyskusji na temat zarówno śmierci zwierząt, jak i emocji, z którymi człowiek musi sobie poradzić. Zainteresuje tematem eutanazji zwierząt, ale także wegetarianizmem, czy weganizmem. Ponadto jest skarbnicą interesujących historii o zwierzętach, ale i ludziach!

Bardzo polecam!