„Makowa spódnica” Zofia Mąkosa; Publicat SA Książnica

„Makowa spódnica” Zofia Mąkosa; Publicat SA Książnica

„Makowa spódnica” Zofia Mąkosa

„Makowa spódnica” Zofii Mąkosy zrobi ogromne wrażenie na czytelniku, który pragnie poczuć moc wyobraźni AUTORA! Tym, co zwraca jego uwagę i wychodzi na pierwszy plan, to tło historyczne powieści, ale i bohaterowie, a także sam język pisarki! Zofia Mąkosa dopracowała doskonale wszystkie te detale. Jako nauczycielka historii, zadbała ona o każdy szczegół, dzięki czemu książka posiada nie tylko walory powieści barwnej i interesującej, ale także niosącej wiedzę historyczną! Książka ukazała się 26 stycznia 2022 roku w Wydawnictwie PUBLICAT SA. – Książnica .

PODRÓŻ W CZASIE

Lektura przenosi czytelnika do 1647 roku i znaleźć w niej można wiele wątków, a także bohaterów, którzy czytelnika zaintrygują! Główna akcja  rozgrywa się na pograniczu Królestwa Polskiego i Brandenburgii, w czasach niezwykle burzliwych. Jest to okres kończącej się wojny trzydziestoletniej, a niebawem w 1655 roku Rzeczpospolitą zaleje Potop Szwedzki. Tymczasem burzliwe dzieje kraju mają swoje odzwierciedlenie w losach ludzi mieszkających w Karge i w jej okolicach… Obok autentycznych postaci historycznych, autorka wprowadza bohaterów fikcyjnych, a sama powieść działa na wyobraźnię czytelnika, pochłaniając go bez reszty!

ŻYCIE W KARGE

Karge to miejscowość, do której dociera Baltazar von Lesk, szlachic. Będzie on zarządzać majątkiem swego kuzyna Krzysztofa… Wraz z Baltazarem do wsi przybywa również mały Jakub, o którym autorka pisze na samym wstępie. Chłopak został znaleziony przez von Leska i przygarnięty, nikt nie zna jego pochodzenia, choć Mąkosa zdradza, iż jest Francuzem… W Karge mieszka też Wiga, szeptunka – garbuska, która pomaga chorym i zna się na zielarstwie. Wychowuje wnuczkę swojej zaginionej córki Doroty… Czy okres palenia na stosach czarownic zbliża się również do Karge???

REALIZM MAGICZNY

„Makowa spódnica”, to niezwykła powieść historyczna, która sprawia, że czytelnik zatapia się w bohaterów i ich losy bez reszty! Autorka kreuje genialnie nie tylko świat przedstawiony, ale przenosi czytelnika do tej XVII wiecznej wsi, która dzięki niezwykle realistycznym opisom Mąkosy, rodzi się w wyobraźni odbiorcy jakby naprawdę! Wprowadza do powieści realizm także magiczny, a przy tym dba o wielowymiarowość swoich bohaterów. Ich losy są dobrze przez autorkę przemyślane i czytelnika intrygują!

Ciężka praca, życie podporządkowane naturze, choroby, cierpienie, a przy tym także mentalność ludzi, którzy wciąż wierzą w prawdy ludowe i jednocześnie boją się gniewu bożego sprawia, że odbiorca czytając lekturę, całym sobą odczuwa prawdę życiową, którą przekazuje autorka. Nie zapomina ona jednak o nadziei i radości, o przyjaźni i miłości, które choć może nie górują, to jednak istnieją w świecie przez nią przedstawionym! W powieść wplata również ocenę sytuacji kobiet w XVII wieku – „Kobiety są przeznaczone do dźwigania ciężarów, a jeśli nawet czasem umierają ze zmęczenia, to nic nie szkodzi, bo przecież po to są” – zwracając uwagę czytelnika na tę ważną kwestię. Tytułowa makowa spódnica Doroty, w której ostatni raz widziała ją matka, jest symbolem pewnego rodzaju buntu… Dlaczego Dorota się buntowała i czy jej córkę Rozalkę czeka marne życie w Karge??? To tylko jedno z pytań, które zada sobie czytelnik na początku powieści, a poznając kolejnych bohaterów i ich losy, pytań zada o wiele więcej…

Zofia Mąkosa i jej nowa seria „Kamień w wodę” zapowiada się naprawdę interesująco! Z niecierpliwością czekam na dalsze losy bohaterów!

 

Bardzo polecam

Joanna Kietlińska – tam, gdzie matka mów dobranoc