Małe wielkie zmiany – „Srebrny dzwoneczek” E. Kiereś; HarperKids

Małe wielkie zmiany – „Srebrny dzwoneczek” E. Kiereś; HarperKids

Emilia Kiereś, to autorka powieści dla młodych czytelników, która poprzez swoje książki, przemawia bardzo wyraźnie do wrażliwego odbiorcy. Autorka ma na swoim koncie kilka ciekawych pozycji, w tym m.in. takie tytuły jak: „Brat”, „Złota gwiazdka”, „Miedziany Listek”, czy „Przepowiednia”. Wszystkie te opowieści są w pewnym sensie magiczne! Autorka w każdej z nich potrafiła bowiem wspaniale zbudować klimat i atmosferę pewnego rodzaju osobliwości… Emilia Kiereś wprowadza do swoich książek bohaterów, którzy są jednocześnie wyjątkowi, ale i podobni do czytelnika! Przeżywają oni  najróżniejsze przygody i odbiorca może się z nimi identyfikować! Autorka naprawdę rozumie dzieci i ich problemy. Jak nikt inny potrafi o tym opowiadać!

Marysia

„Srebrny dzwoneczek”, to historia dziewczynki, która spędza wakacje w małej miejscowości, u swojej cioci Ani – krawcowej. Marysia z niecierpliwością i radością czeka też na braciszka! Niewątpliwie są to dla niej wyjątkowe wakacje, bowiem po ich zakończeniu dziewczynka pójdzie do I klasy! Oczekując na dobre wieści od rodziców, którzy zostali w mieście, Marysia ma szansę odpocząć w ogrodzie cioci i nabrać sił przed tym, co czeka ją w niedalekiej przyszłości. Pewnego dnia budzi się w niej niepohamowana ciekawość… Słyszy bowiem dziwny „furkot”, dochodzący z sąsiedniego podwórka, gdzie według cioci stoi „opuszczony dom”.  Łamiąc zasady, Marysia przedostaje się przez ogrodzenie do sadu pewnej starszej pani! Okazuje się, że dom jest zamieszkany, gdyż Marysia spotyka w nim staruszkę o srebrnych włosach… I tak rodzi się przyjaźń pomiędzy Marysia, a właścicielką domu (nazywaną w myślach przez dziewczynkę Czarodziejką).

Dorastanie

Dziewczynka choć jeszcze mała, zaczyna powoli dorastać do pewnych nowych emocji, które się w niej  pojawiają.

Powoli nawiązuje relacje z rówieśnikami… Daje szansę Dorocie, która jest początkowo „dziwną i niemiłą” sąsiadką. Dziewczynki wspólnie ratują kota z opresji i powoli obie przestają bać się czekających na nie zmian…

„Srebrny dzwoneczek” to sentymentalna opowieść, która wzbudzi we wrażliwym sercu czytelnika  wyjątkowe uczucia. Skłoni go do refleksji, otworzy serce i duszę na nowe wyzwania oraz doświadczenia. Pokaże także, że czasem pozory mogą mylić i warto dawać drugą szansę. Uczuli na niedolę, na chorobę, ale i na starość, która bywa trudna. Da nadzieję i pokaże, iż kiedy ma się obok siebie dobrych ludzi, starość może być także piękna…

A co najważniejsze, dzięki książce czytelnik zobaczy, że przyjaźń pomiędzy starszą panią, a małą dziewczynką może być bardzo budująca dla obu stron!

I to właśnie chce czytelnikowi przekazać autorka…

Emilia Kiereś, jak nikt inny potrafi zbudować atmosferę wiejskich wakacji w swojej powieści. Pięknie opisuje przyrodę i to, jak się ona zmienia. Oddaje nastrój i klimat wsi, ale potrafi także bardzo interesująco pisać o ludziach i ich uczuciach! Książka skierowana jest do młodych czytelników w wieku 6+. Ma jednak także nieco głębszą wymowę…  Upływ czasu, zmiana, starość, wszystko to ma swój cel. Życie płynie, a człowiek w sercu zachowuje to, co dla niego najcenniejsze!

Ilustracje do książki wykonała Małgorzata Musierowicz, znana i uwielbiana przez czytelników autorka Jeżycjady. Jej piękne ilustracje pozwolą młodemu czytelnikowi na to, by wyobraźnia sama zadziała i podczas zgłębiania lektury czytelnik poczuł nie tylko przyjemność z tekstu, ale również estetyczne uniesienie!

„Srebrny dzwoneczek”, którą to książkę wydało Wydawnictwo HarperKids, to mądra i ciepła opowieść.

Bardzo polecam!