LOGOPEDYCZNA SERIA – „Jano i Wito uczą mówić SZ. Grosz na szczęście” W. Wołoszyn; MAMANIA

LOGOPEDYCZNA SERIA – „Jano i Wito uczą mówić SZ. Grosz na szczęście” W. Wołoszyn; MAMANIA

Jano i Wito nie tylko dla maluszków

Jano i Wito to sympatyczni chłopcy, którzy przeżywają różne przygody. Dwie serie – dla najmłodszych i dla nieco starszych –  ukazują się w Wydawnictwie MAMANIA i zyskują coraz większą popularność wśród czytelników! Obie gwarantują dzieciom przyjemność z czytania, ale również uczą i edukują!

Cykl „Jano i Wito”  przeznaczona jest dla maluchów (liczy sobie już 7 tomów), natomiast seria „Jano i Wito uczą mówić”  skierowana jest do czytelników nieco starszych, zarówno do przedszkolaków, jak i dzieci rozpoczynających lub kontynuujących naukę w szkole! Autorka Wiola Wołoszyn ma w planie jeszcze kilka tomów, które będą wspomagać dzieci w nauce wymowy głosek!

„Grosz na szczęście” to już część czwarta! Autorka w trzech poprzednich częściach zajęła się kolejno głoskami R, S, K, teraz omawia głoskę SZ.

PRZEDSZKOLE WITA

Mały Wito szykuje się do przedszkola, jest nieco przestraszony, ale podekscytowany. To jego wielki dzień! Wstaje z łóżka, ubiera się i je śniadanie, karmi też swojego kota Puszona, a potem z mamą wyrusza do przedszkola! Tam poznaje nowe koleżanki i kolegów, bawi się, je obiad, świętuje urodziny Marcela i wraz z dziećmi idzie na spacer! W kieszeni chowa grosz, który znalazł w drodze do przedszkola. Ten grosz, jak powiedziała mama, ma mu przynieść szczęście! Czy będzie to szczęśliwy dzień dla chłopca???

Mały Wito to sympatyczny i rozsądny chłopiec, który uczy się, co jest w życiu dobre, a co złe! Wraz z nim tych podstawowych zasad uczy się również i młody czytelnik! Autorka  stara się przybliżyć dzieciom pozytywne wzorce zachowania, co jest współcześnie niezwykle ważne! Jednak przygody Wito mają na celu nie tylko zainteresować młodego czytelnika jego perypetiami, ale również sprawić, by wspólnie z opiekunem – mamą, tatą, babcią, czy inną osobą –  próbował on czytać tekst i tym samym pracować nad wymową poszczególnych głosek! Jeśli jednak dziecko czytać jeszcze nie potrafi, to  może wymawiać wyrazy (te sugerują obrazki), zawierające głoski, z którymi miewa kłopot!

„Grosz na szczęście” skupia się na głosce SZ i autorka dzięki prostym i tematycznym obrazkom, które w tekście zastępują niektóre słowa, zachęca dziecko do współpracy! Autorem ilustracji oraz wspomnianych obrazków jest Przemek Liput, który za pomocą barwnych ilustracji przedstawia przygody chłopców oraz ich rodziny i przyjaciół. Ilustracje są często dowcipne, a przy tym czytelne dla dzieci. Mają w sobie charakter i myślę, że trafiają w gust młodych czytelników!

POMOC LOGOPEDYCZNA

Na końcu książki można znaleźć wskazówki logopedyczne, dotyczące tego, jak z dziećmi pracować – BAWIĆ SIĘ! Autorka zachęca bowiem przede wszystkim do tego, żeby wspólna lektura nie była tylko czasem nauki, ale przede wszystkim zabawy! Dziecko najlepiej uczy się przecież przez zabawę, a sam tekst i obrazki, które  będzie odczytywać, są wyzwaniem i świetną zabawą! Autorka „Grosza na szczęście” pragnie wspomóc rodziców i opiekunów w dbałości o język i o mowę naszych pociech! Przede wszystkim ciekawa historia małego Wito, ale także forma tekstu urozmaicona o obrazki, daje szansę zarówno młodszym, jak i starszym w pierwszych próbach wspólnego czytania! Jest to bardzo cenne, gdyż nie tylko wzmacnia relację pomiędzy bliskim a dzieckiem, ale również uczy spędzać czas z cenną lekturą!

Świetna seria, doskonały pomysł! Bardzo polecam oba cykle!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc