ŻYWIOŁY – „Ogień” Anna Skowrońska; MUCHOMOR

ŻYWIOŁY – „Ogień” Anna Skowrońska; MUCHOMOR

SERIA WYDAWNICTWA MUCHOMOR O ŻYWIOŁACH

Do tej pory Wydawnictwo Muchomor w serii książek o żywiołach wydało dwie pozycje zatytułowane kolejno   „Wiatr” oraz „Woda”, do których tekst przygotowała Anna Skowrońska. O opracowanie graficzne i ilustracje zadbały Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Zarówno „Wiatr”, jak i „Woda” są genialnymi wprost publikacjami, które naprawdę zachwycają czytelników! Nie tylko  sama treść, która jest niezwykle cenna przemawia do młodego, współczesnego odbiorcy, ale również szata graficzna, która jest genialnie dopracowana! Informacje zawarte w książkach są często niezwykle przydatne, zwłaszcza w szkolnym, ale i codziennym życiu dziecka! Otwierają umysł młodego człowieka na świat i przyrodę, ale również zaspakajają jego gust estetyczny.

Autorka i ilustratorki zgodnie z planem i z zapowiedziami, oddają w ręce czytelnika kolejną pozycję książkową, tym razem  skupiając się na żywiole OGNIA!

„Ogień”

Książka „Ogień” została opracowana w podobnym stylu, jak poprzednie publikacje tej serii. Liczne ilustracje, a przy tym niedługie, ale bardzo konkretne opisy dotyczące żywiołu ognia, pozwalają poznać jego specyfikę! Anna Skowrońska podejmuje temat niezwykle szeroko, starając się przedstawić żywioł ognia z wielu perspektyw. Nawiązuje m.in. do historii ludzkości, sięgając 2,5 miliona lat  wstecz… Czytelnik znaleźć może w książce również poparte badaniami teorie na temat tego, kiedy szacunkowo ogień został przez człowieka „oswojony”. Autorka odnosi się także do literatury, w tym np. do starożytnych wierzeń, zapisanych w mitach i w podaniach. Wspomina treść mitów, które opowiadają o tym, jak starożytni tłumaczyli sobie zjawiska przyrodnicze – burze, błyskawice, czy sam ogień, który pojawiał się wraz z wyładowaniami atmosferycznymi!

Anna Skowrońska w książce nie stroni również od opisów ognia, który ukazuje także jako zjawisko chemiczne. Przedstawia ogień jako siłę niszczącą, ale również jako siłę twórczą! Opowiada o wulkanach i skutkach ich erupcji. Przytacza przykład Pompejów i wulkanu Wezuwiusz, który w 79 roku zniszczył całe miasto! Skowrońska w swojej książce znajduje również miejsce na przybliżenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obchodzenia się z ogniem! Co więcej, młody czytelnik dowie się z tej wyjątkowej pozycji, co dzieje się z ciałem ludzkim, które poddane zostaje wysokiej temperaturze… Warto zaznaczyć, że Anna Skowrońska nawiązuje także do przeszłości, opisuje wielkie pożary w Londynie, Rzymie, czy we Francji (tutaj za przykład podaje Katedrę Notre Dame, którą trawił pożar w 2019 roku). Obok tych informacji, szeroko podejmuje także temat katastrofalnych w skutkach pożarów w Australii, które są skutkiem zmian klimatycznych.

WYJĄTKOWA KSIĄŻKA O OGNIU

Obok tych wszystkich jakże ważnych tematów, odbiorca może również poczytać o baśniach i legendach, w tym m.in. o smokach ziejących ogniem! Autorka postarała się również o ciekawostki, które są zawsze chętnie zgłębiane przez młodych czytelników i umieściła je na końcu książki.

Tematyka publikacji „Ogień” Anny Skowrońskiej jest naprawdę niezwykle szeroka. Warto zaznaczyć, że ilustracje dopełniają treść i z nią świetnie współgrają. Są one utrzymane w kontrastowych i nasyconych barwach. Proste, aczkolwiek bardzo pomysłowe i działające na wyobraźnię czytelnika, spełniają doskonale swoją funkcję! Informacje są podane w odpowiednich proporcjach wraz ze wspomnianymi ilustracjami, a wszystko działa na wyobraźnię młodego człowieka. Nie da się ukryć, że współczesny świat dzieci odbierają również za pomocą obrazów, które przemawiają do nich równie mocno, co sama treść!

„Ogień” to naprawdę bardzo cenna książka, która ma walory edukacyjne. Jest pasjonującą lekturą dla młodego człowieka, który kocha poznawać świat i fascynuje się zjawiskami, które występują w naturze!

Bardzo polecam i czekam na kolejną część pt. „Ziemia”!

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc