PORADNIK – „Rodzicielstwo bez awantur” D. Siegel, T. Payne-Bryson; MAMANIA

PORADNIK – „Rodzicielstwo bez awantur” D. Siegel, T. Payne-Bryson; MAMANIA

Nie ma idealnych rodziców

Kryzysy zdarzają się w każdej rodzinie! Dobrze znany jest nam wszystkim moment, kiedy czujemy, że awantura jest już blisko… Nie da się ukryć, że czasem bywa naprawdę ciężko zwłaszcza, gdy brakuje zasad, wyznaczania granic  i mądrej miłości dorosłych w stosunku do dzieci. Poradnik autorstwa Daniela Siegela, Tiny Payne-Bryson „Rodzicielstwo bez awantur” wydany w wydawnictwie MAMANIA może przyjść z pomocą wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy pragną zmieniać relacje z  dziećmi na lepsze. Książka pomoże tym, którzy chcą nie tylko zrozumieć dziecko, ale mądrze je wychowywać! Autorzy w bardzo przystępny sposób przedstawiają bowiem mechanizmy oraz wynikające często z rozwoju  dziecka zmiany, które mają wpływ na zachowanie młodego człowieka. Proponują różne strategie zażegnywania konfliktów, uczą jak do dzieci się odnosić i jakich zasad przestrzegać.

Poradnik

Daniel Siegel jest doświadczonym psychiatrą, natomiast Tina Payne-Bryson jest pracownikiem socjalnym, ale także prężnie działającą założycielką i dyrektorką gabinetu multidyscyplinarnego gabinetu klinicznego. Autorzy są również rodzicami i warto zaznaczyć, że  ich przemyślenia, strategie, czy porady są wypróbowane i sprawdzone!

Język, jakim posługują się Daniel Siegel i Tina Payne-Bryson jest ze względu na sam temat bardziej wymagający, jednak przystępny dla czytelnika. Sama książka skierowana jest do świadomych rodziców, którzy pragną zrozumieć bardziej szczegółowe kwestie, związane z rozwojem dziecka. Poradnik przede wszystkim skierowany jest jednak do rodziców i opiekunów, którzy wierzą w to, że każdy konflikt można zażegnać rozmawiając, dyskutując i dbając o więź ze swoim dzieckiem. U podstaw autorzy stawiają bowiem wzajemne podstawowe wartości, takie jak szacunek do drugiego człowieka, uczciwości, czy odpowiedzialność za siebie i swoje czyny. Metody, które proponują autorzy są sprawdzone i wymagają przede wszystkim konsekwencji od rodzica. „Rodzicielstwo bez awantur”  jest więc poradnikiem przede wszystkim objaśniającym kwestie psychologiczne, ale równocześnie dzięki znajdującym się w książce przykładom z życia, lektura pozwala zastosować w praktyce wszelką zdobytą wiedzę! Autorzy nakierowują w ten sposób odbiorcę, który może na zasadzie analogii, korzystać z proponowanych rozwiązań. Dużo miejsca autorzy poświęcają także dyscyplinie, początkowo zaznaczając, jaka jest jej definicja i na czym ona polega.

bliskość, wyrozumiałość, miłość, dyscyplina, konsekwencja

Daniel Siegel, Tina Payne-Bryson wpisują się w filozofię bliskości, bowiem jeśli chodzi o ich podejście do wychowywania dzieci, a nawet do ich dyscyplinowania, najważniejsza jest przede wszystkim miłość do dziecka, ale miłość mądra i odpowiedzialna. Zdarzają się mniejsze czy większe kryzysy w każdej relacji, jednak autorzy wciąż zaznaczają, że z każdego dylematu, czy problemu, dziecko powinno wynieść jakąś naukę. To właśnie ten cel jest najważniejszy i to na nim musi skupić się rodzic, który pragnie wychowywać dziecko mądrze, a nie korzystać z agresywnych metod. Te ostatnie nie dają pozytywnych efektów, zwłaszcza kara niestety jest mało edukacyjna.

Autorzy „Rodzicielstwa bez awantur” dużo piszą nie tylko o dyscyplinie, ale również o napadach złości, które zdarzają się często małym dzieciom. Starają się pokazać, w jaki sposób reagować. Ale zwracają również uwagę rodzica/opiekuna na fakt, dlaczego napady złości w ogóle się pojawiają. Uważność, ale również znajomość psychiki dziecka, pozwala na spokojne opanowanie sytuacji. Małe komiksowe obrazki, którymi posługują się autorzy podczas opisywania problemów, są bardzo pomocne. Podpowiadają one jak reagować, jak rozmawiać, jakiego kontaktu z dzieckiem użyć, żeby być zrozumianym! Ciekawa lektura, z której można czerpać wiedzę na temat wychowywania dzieci.

Bardzo potrzebna na rynku pozycja!

Polecam

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc

 

 1 thought on “PORADNIK – „Rodzicielstwo bez awantur” D. Siegel, T. Payne-Bryson; MAMANIA”