METABOLIZM – „Spalaj się!” Herman Pontzer; Zysk i S-ka Wydawnictwo

METABOLIZM – „Spalaj się!” Herman Pontzer; Zysk i S-ka Wydawnictwo

Ciało człowieka nie działa jak prosty silnik spalinowy!

We współczesnym świecie  często słyszymy o problemach z metabolizmem, głównie z nadwagą, jej przyczynami i skutkami, a także z chorobami związanymi z otyłością. Wydawać by się mogło, że znamy już większość funkcji naszego organizmu, że wiemy, jak organizm ludzki działa! Jednak okazuje się, że wiele z tego, co wydaje nam się pewne i niezaprzeczalne, do końca takie niestety nie jest. Nauka jest pełna mitów, a walka o to, by pseudonaukowe teorie wykorzenić, bywa często walką z wiatrakami… A jednak Herman Pontzer walkę tę i tak podejmuje!

„Spalaj się!”

Herman Pontzer, jako naukowiec dzieli się swoją wiedzą, ale również przemyśleniami dotyczącymi współczesnego życia i jego wpływu na człowieka. Jego fascynacja tematem ewolucji jest bardzo widoczna w książce. Autor stara się badać i zrozumieć metabolizm człowieka m.in. na przykładzie plemienia Hadza, zamieszkującego północną Tanzanię. Jest to społeczeństwo łowiecko-zbierackie, które wciąż żyje zgodnie z rytmem dnia i nocy, walcząc o przetrwanie i korzystając z żywności, którą sama upoluje lub zbierze.  Warto zaznaczyć, iż książka Pontzera, to nie typowy poradnik, ale raczej praca naukowa. Jest to praca, która zajmuje się szeroko pojętą nauką o metabolizmie, często korzystającą z takich dziedzin, jak choćby antropologia, ale przede wszystkim szeroko pojęta biologia.

Od Hermana Pontzera  badacza, profesora w dziedzinie antropologii ewolucyjnej i w dziedzinie zdrowia globalnego, dowiemy się wielu szczegółów o nas samych, o tym, jacy jesteśmy i jacy byliśmy. Czym różnimy się od zwierząt oraz jak na przestrzeni lat zmieniała się dieta człowieka, jego aktywność i czym te szerokie zmiany były podyktowane, a także jakie są ich skutki. Autor przedstawia w swojej książce wyniki długoletnich badań (również tych opartych na badaniu choćby małp człekokształtnych), podpiera się często statystykami, opowiada o eksperymentach, a także o kluczowych odkryciach związanych z metabolizmem człowieka. Rezultaty swoich badań przedstawia w książce popularnonaukowej pt. „Spalaj się!”, która naprawdę podejmuje szeroko przeróżne tematy.

Cenna, zaspakajająca liczne gusta publikacja

Autor zajmuje się powstałą stosunkowo niedawno dziedziną nauki, która bada metabolizm człowieka. Skupia się głównie na biologii człowieka, zwracając uwagę na jego przeszłość ewolucyjną. Stara się również przewidywać, jak w przyszłości zmieniać się będzie organizm ludzki. W swojej książce zwraca uwagę na to, jak do tej pory zapatrywaliśmy się na metabolizm. Czym się żywimy i jak pokarm pozyskujemy. Mówi również o tym, jak styl naszego życia wpływa na metabolizm i czy rzeczywiście warto korzystać z diety cud,  drakońskich treningów, głodówek… Autor podpowiada, że nasz organizm jest skomplikowaną maszyną, która nawet kiedy śpi, to również spala zgromadzoną wcześniej energię. Ważne staje się jednak, jak my sami traktujemy nasz organizm i co sami mu serwujemy! Jego propozycja jest nowatorska, bowiem powołuje się on na pewne odkrycia sprzed kilku lat. Mają one ogromny wpływ na postrzeganie procesu metabolizmu.  Autor w „Spalaj się!” rozprawia się więc ze stereotypami, ale równocześnie zwraca uwagę na potęgę ludzkiego mózgu, a nie tylko mięśni…

Książka ma 400 stron, bardzo bogatą bibliografię i podejmuje tematykę metabolizmu bardzo szeroko. Dodać warto, iż jest napisana językiem ciekawym, choć momentami nieco skomplikowanym, ze względu na samą tematykę. Jednak sam autor doskonale posługuje się dowcipem, potrafi łączyć świetnie fakty, sprawiając, iż jego książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Z pewnością ta popularnonaukowa publikacja spodoba się antropologom, filozofom, ale i pasjonatom, którzy interesują się samym człowiekiem. Trafi do sportowców, dietetyków i każdego, kto chce wiedzieć nieco więcej niż przeciętny czytelnik.

Polecam!

Joanna Kietlińska1 thought on “METABOLIZM – „Spalaj się!” Herman Pontzer; Zysk i S-ka Wydawnictwo”