MAGIA WYOBRAŹNI – „Czarodziejskie miasto” E. Nesbit; MUCHOMOR

MAGIA WYOBRAŹNI – „Czarodziejskie miasto” E. Nesbit; MUCHOMOR

„Pożeracze książek” i „Czarodziejskie miasto” 

„Pożeracze książek” to seria dla młodych czytelników, którzy kochają powieści oryginalne, ale także i klasyczne, bo takie też w tym cyklu się znalazły! To książki bardziej wymagające, a przede wszystkim liczące sobie już sporo stron. Lektury w sam raz dla czytelnika, który naprawdę kocha CZYTAĆ!

„Czarodziejskie miasto” Edith Nesbit, to już kolejna książka tej brytyjskiej autorki wydana w serii „Pożeracze książek”. Cykl publikowany jest w Wydawnictwie Muchomor i uzupełnia pewną lukę na rynku wydawniczym, przypominając ważne dzieła również zagranicznych i klasycznych autorów młodym czytelnikom! Do tej pory w serii ukazały się książki: „Dom dla Tosi” polskiej autorki Kai Malanowskiej, „Wiatr z księżyca”  autorstwa Szkota Erica Linklatera, „Był sobie dwa razy baron Lamberto, czyli tajemnice wyspy San Giulio” Włocha Gianniego Rodariego,  a także „Zaczarowany zamek” wspomnianej już brytyjskiej autorki – Edith Nesbit!

„Czarodziejskie miasto” to kolejna po wspomnianym „Zaczarowanym zamku” powieść, która jest pełna magii! Pokazuje, jak działa wyobraźnia młodego człowieka i jak dziecko może reagować na zmiany, które w jego życiu następują… Współczesny czytelnik wciąż może się w niej zatopić, choć sama powieść napisana została ponad 100 lat temu!

FILIP I HELEN

Główny bohater książki Filip mieszka ze swoją siostrą,  która zastępuje mu też matkę. Helen jest od brata dużo starsza. Rodzeństwo świetnie się rozumie, potrafi spędzać ze sobą na zabawie długie godziny. Chłopiec kocha Helen całym swoim sercem oczywiście z wzajemnością! Okazuje się jednak, że kobieta postanawia wyjść za mąż za wdowca, dawnego przyjaciela z lat dziecięcych. Filip jest z tego powodu bardzo niezadowolony, zwłaszcza gdy Helen wyjeżdża w podróż poślubną z Peterem… Nie dość, że chłopiec będzie musiał się przeprowadzić, to w jego życiu pojawia się też Lucy, córka męża Helen… Chłopiec nie potrafi cieszyć się z  nowej przyjaźni i  jest dla dziewczynki o rok od siebie młodszej bardzo niemiły! Ona zaś, początkowo przeszczęśliwa, wkrótce zaczyna buntować się przeciw złemu traktowaniu przez Filipa. Aby uniknąć smutku i frustracji, chłopiec zaczyna uciekać w zabawę! Buduje z klocków i z zabawek, które ma pod ręką, miasto. Ożywa ono w jego wyobraźni pewnej księżycowej nocy!

Jak to możliwe, że miasto zaczyna wydawać się prawdziwe???

U Nesbit dzieje się magia!

Filip będzie musiał wykonać pewne naprawdę trudne i wymagające heroizmu zadania, by przetrwać… Czy zostanie wybawicielem??? Czy sam poradzi sobie ze smokiem? Czy uratuje Lucy i się z nią zaprzyjaźni?  Na bohaterów czekają prawdziwie niebezpieczne przygody, które autorka z wielką wyobraźnią opisała w książce! I koniecznie trzeba o nich przeczytać!

ZAGUBIONY FILIP 

Tytułowe Czarodziejskie miasto jest pewnego rodzaju ucieczką dziecka od rzeczywistości. Do tej pory chłopiec żył szczęśliwie ze swoja siostrą, a teraz jego życie uległo zmianie, z którą ciężko mu się pogodzić. Dla czytelnika, który przeżywał podobne rozterki, identyfikacja z takim bohaterem nie jest trudna. Dzieci podobnie reagują, zwłaszcza kiedy nie potrafią sobie poradzić ze swoimi emocjami i uczuciami. Powieść Nesbit jest pełna zwrotów akcji, zagadek do rozwikłania, myśli do przemyślenia… Autorka posługiwała się żywymi opisami, fantazją i korzystała ze swojej wyobraźni podczas opisywania przygód swoich bohaterów z rozmachem!

Warto wspomnieć o tłumaczce Madalenie Sobolewskiej, która wspaniale i z wyczuciem przetłumaczyła tekst „Czarodziejskiego miasta”. Piękna polszczyzna, a przy tym dynamika przekładu (czytelnik naprawdę czuje płynność i rytm powieści całym sobą) sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. A nie jest ona łatwa mimo wszystko w czytaniu, gdyż przygody Filipa są naprawdę niecodzienne, plus – książka ma ponad 100 lat!  Ilustracje, które wykonała Maria Prokop są natomiast oryginalne. Oddają atmosferę powieści, są nieoczywiste i wymagają od czytelnika skorzystania z wyobraźni!

Bardzo polecam tę powieść młodym, którzy kochają magię i przygody!

 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi dobranoc

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”