„Hania i Hania” Joanna Rudniańska; Wyd. MUCHOMOR

„Hania i Hania” Joanna Rudniańska; Wyd. MUCHOMOR

„Hania i Hania”

„Hania i Hania” Joanny Rodniańskiej, to wzruszająca, ale i magiczna książka, skierowana do młodego czytelnika. Ale oprócz tego, że jest wymagająca, to jest przede wszystkim NIEZWYKŁA!

Hania X i Hania Y to bliźniaczki znalezione pewnego dnia na skraju lasu… Dziewczynki zostały rozdzielone, a rodziny, które je przygarnęły, założyły, że bliźniaczki nigdy już się nie spotkają! A jednak los bywa przewrotny!  Pierwszy raz trafiają na siebie w teatrze, jako czteroletnie dzieci. Potem nawiązują kontakt wzrokowy, gdy jedna Hania jedzie tramwajem, a druga przechadza się ulicami Warszawy… Od początku czują, że  nie jest to przypadek, że między nimi jest pewna nierozerwalna więź…

Kiedy nadchodzi wojna, jedna z bliźniaczek zostaje zamknięta wraz z rodziną i ukochanym psem Cyganem w getcie. Druga natomiast wyjeżdża na wieś z okupowanej Warszawy… Kiedy Hani żyjącej z żydowską rodziną udaje się ocaleć z getta, opiekę nad nią przez chwilę przejmuje pewna tajemnicza kobieta… Czy dziewczynka zostanie przygarnięta przez rodzinę swojej siostry bliźniaczki??? Jakie losy czekają obie dziewczynki, które noszą to samo imię i są do siebie podobne, jak dwie krople wody!?

 

 

 HISTORIA

Joanna Rodniańska snuje swoją opowieść bardzo delikatnie, niczym baśń, która ma swoich magicznych bohaterów. Jest w niej dobra wróżka, ukrywająca się pod szatami starowinki. Kiedy trzeba staje się dostojna, starszą panią i pojawia się w chwilach, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Jest w tej opowieści straszliwa wojna, śmierć, a także smutek. Ale jest również i nadzieja oraz siostrzana miłość! Głęboka, nierozerwalna! Historia dwóch bliźniaczek – Hani X i Hani Y, jak autorka nazwała swoje dwie bohaterki – jest opisana pięknem językiem. W tej stosunkowo niezbyt obszernej książce, są niedopowiedzenia, które tylko czytelnik zdoła sobie wytłumaczyć tak, jak sam dziś potrafi. Ilustracje, które wykonała Ewa Beniak-Haremmska również okażą się pomocne podczas lektury. Bardzo realistyczne, ale przy tym przepiękne, pokażą czytelnikowi inny świat, który niekoniecznie można opisać, ale na pewno da się go poczuć…

Jestem pewna, iż ta książka skłoni go do głębszych przemyśleń. Z pewnością sprawi, że myśli skierują się ku wydarzeniom II wojny światowej. Ale również lektura „Hania i Hania” zachęci do poznania historii naszego kraju, w tym także do poznania losów Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozów zagłady lub zakończyli swoje życie w getcie.

Choć lektura jest trudna, tzn. podejmuje temat dla wielu niezwykle bolesny i niełatwy do wyjaśnienia go dzieciom, to jednak równocześnie może właśnie stać się bazą do rozmów o wojnie i cierpieniu.

Smutek jest wpisany w ludzkie życie, a jednak miłość i nadzieja przezwyciężają go. Bliźniaczki znów są razem, a życie toczy się dalej…

Bardzo polecam!

Książka została wydana przez Wydawnictwo MUCHOMOR!

 

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury