Recenzja „Brygada Brawurowych Kur 5” A. Skrodzki; Akapit Press

Recenzja „Brygada Brawurowych Kur 5” A. Skrodzki; Akapit Press

…że tak kocha drób, to za mało powiedziane!

Kolejna, bo już 5 część Brygady Brawurowych Kur (jak zresztą i każda poprzednia) poprawia nastrój natychmiastowo! Przede wszystkim sama fabuła jest ciekawa i przemyślana. Ale jest to również seria, która ma spory ładunek dobrego humoru, a i tekst jest bogaty w gry słowne (co uwielbiam i wielce podziwiam!).

Tutaj akcja goni akcję, a kury są wciąż nieprzewidywalne i tak bardzo wyjątkowe, że na świecie nie znajdziemy podobnych charakterków wśród kur. 😉

„Brygada Brawurowych Kur 5”

W „Brygada Brawurowych Kur 5” Adam Skrodzki zabiera czytelnika na fermę kur pana Mietka. To właśnie z tej kurzej fermy późniejsi członkowie brygady bohatersko uciekli, marząc o wolności, ale również o tym, by nie zakończyć życia, jako np. kura z rożna… Wspomnienia jak żywe przewijają się w kurzych główkach, a chorążyna Bunt-Zadyma snuje swoją pasjonującą opowieść…

Okazuje się, że pan Mietek Ciek, mieszkaniec Mokła (stąd powszechnie wiadomo, że mieszkanka Mokła to „z Mokła kura”) nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i pojawi się ponownie pewnego dnia w życiu kur! I to pojawi się z  niecnymi zamiarami w asyście cyborgów…

Kury mają jednak swoich wiernych przyjaciół, są przecież naprawdę wyjątkowe! To one nie tylko nauczyły się mówić, ale mają również dowody osobiste, uczęszczały do szkoły, a potem nawet i wojska! Brały udział w misji w Afganistanie (biją się do ostatniej kropli krwi i pióra)! Walczyły na drony i przeżyły (jak na swoje kurze życie) naprawdę sporo! Toteż historia kur jest naprawdę interesująca i jestem pewna, że nigdzie nie przeczytacie podobnej! Wspomniani przyjaciele Brygady, a mianowicie Daniel i Sylwia, wiernie im towarzyszą! Ich miłość kwitnie wciąż w 5 części Brygady Brawurowych Kur. Choć zakochani nie zawsze zgadzają się ze sobą co do niektórych istotnych spraw, to okazuje się, że w ten sposób tak naprawdę sobie pomagają! Ich związek przecież właśnie polega także na wzajemnym motywowaniu się do działania! Bohaterowie będą więc… DZIAŁAĆ!  Warto wspomnieć, iż  miasteczko, w którym zadomowiły się kury, doczekało się pięknej biblioteki. Chęć wzięcia udziału Sylwii i Daniela w warsztatach, obfituje w nowe wspaniałe pomysły (choć ostatecznie po nieprzyjemnych skandalach znanych w całym kraju literatów, to właśnie panie polonistki dbają o rozwój kulturalny młodych talentów. (Ach ci współcześni pisarze i pisarki celebryci… ;))  Adam Skrodzki orientuje się doskonale w zasadach, według których działa światek literackim… Będzie więc śmiesznie po trzykroć, ale i poważnie! Autor zdaje się mówić – Każdy ma prawo tworzyć! A jednak uważajcie! Plagiat zostaje surowo ukarany!!!  Strzeżcie się, złodzieje cudzych tekstów!

on o drobiu wie już wszystko!

Brygada Brawurowych Kur 5 to niewątpliwie pełna akcji i jedyna w swoim rodzaju historia, która rozśmieszy i zadziwi młodego czytelnika! Bohaterki – Generał Masa, Porucznik Gruba Rura, chorążyna Bunt-Zadyma i kilka innych wyjątkowych członkiń Brygady Brawurowych Kur – jak zwykle nas zaskoczą! Dowcipne rysunki Kasi Cerazy dodadzą uroku, poruszą wyobraźnię, a przede wszystkim wywołają uśmiech na twarzy czytelnika! Czego nie da się wyobrazić – to właśnie można zobaczyć na rysunkach w całej pięknej krasie (wciąż żałuję, że nie są one kolorowe)!

Autor o drobiu wie wszystko… Każda kura ma swój urok i to czuje odbiorca podczas lektury! A takiej wyobraźni, pozwalającej stworzyć swoją własną brygadę, której po prostu nie da się nie lubić, można tylko pozazdrościć (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). To książka o przyjaźni, braterstwie, o odwadze, ale również o wzajemnym szacunku. No i o walce pomiędzy kurami także 😉 Daje do myślenia i pozwala się ponieść humorowi!

Uważam, że zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić z kurami! Sama zostałam mianowana na stopień młodszej chorążyny sztabowej! I choć niekoniecznie mam ochotę robić zadymy, to z przyjemnością pośpiewałabym z kurami i pograła na moim ukulele! Kury mają uszy, na pewno usłyszą i zagdaczą ze mną 😉 Oczywiście liczę na kolejną część Brawurowych!

Bardzo polecam całą rewelacyjną serię!

Książka wydana w Wydawnictwo Akapit Press