„Ukraina” Olena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz; MUCHOMOR

„Ukraina” Olena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz; MUCHOMOR

„Ukraina” Olena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz

„Ukraina” to książka autorstwa Oleny Michajłowej-Rodiny i Ludmiły Nikorycz. Autorki znalazły schronienie w Polsce i są ogromnie wdzięczne za okazanie im wielkiego wsparcia przez naszych rodaków. Jednak wciąż pragną powrócić do swojego kraju i tęsknią za nim całym sercem. Ich książka jest wyrazem tej tęsknoty, a przynajmniej tak właśnie można ją odczytać. Tęsknota i wspomniana miłość jest w niej obecna poprzez obraz i tekst! Publikacja, skierowana jest głównie do dzieci w wieku 6-10 lat.

Książka przedstawia  młodemu czytelnikowi piękno krajobrazów, zarówno miejskich, jak i wiejskich, które tętniły jeszcze niedawno życiem! Autorki opowiadają o tym, co w ich kraju było najpiękniejsze i ilustrują zabytki oraz miejsca bliskie każdemu Ukraińcowi. Robią to w sposób bardzo interesujący i chwytający za serce! Nadzieja, która wciąż jest obecna w sercach wielu Ukraińców, a mianowicie, że ich kraj kiedyś jeszcze będzie tak piękny, jak niecały rok temu, jest ciągle żywa. Publikacja ma więc według mnie swoją ważną misję – dać nadzieję i pielęgnować miłość do tego kraju!

Ogromny obszar, jaki zajmuje Ukraina, jest bardzo różnorodny, toteż Olena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz postarały się, aby i sama książka była ciekawa dla czytelnika! Autorka, której kroku dotrzymuje ilustratorka, opowiada o Kijowie – stolicy Ukrainy – dumnej niegdyś z zabytków, takich jak choćby Sobór Mądrości Bożej, czy Plac Niepodległości (Majdan). Przedstawiają również inne, barwne miasta np. Charków – skupiają się na jego mocno artystycznym duchu. Zabierają młodego czytelnika do portu w Odessie, czy do Mariupola, znanego z produkcji  sprzętów ze stali. Co ważne, nie omijają pięknego Lwowa… Poza miastami przedstawiają także piękne krajobrazy: Askanię Nową, czy też Pustynię Oleszkowską oraz piękny Krym, znany nam również z dzieł klasyków, czy z wycieczek, które Polacy chętnie odbywali przed wojną. Autorki chętnie piszą również o ukraińskim folklorze, o artystach i postaciach historycznych znanych każdemu Ukraińcowi. Tłumaczą młodemu odbiorcy, skąd wziął się pomysł na barwy flagi Ukrainy.

Ilustracje są doskonale dopasowane i odpowiednie dla dzieci, które przyswajają przecież nie tylko tekst, ale również chłoną obrazy! Dzięki różnorodnym kolorom i grafice, książka jest bardzo czytelna, a tekstu nie jest tu ani za dużo, ani za mało. Jest on jednak naprawdę dobrze dobrany dla młodego czytelnika. Jest on wyważony i można znaleźć w nim to, co najważniejsze dla jego  mieszkańca.

głęboka nadzieja – ku pokrzepieniu serc

Wojna, która toczy się w Ukrainie, codziennie wywiera ogromny wpływ nie tylko na jej mieszkańców, ale również na ludzi zaangażowanych w pomoc uciekającym przed tą tragedią. Ci jednak, którzy tracą swój dom, wciąż mają nadzieję, iż kiedyś do niego powrócą! Książka, którą wydało Wydawnictwo Muchomor ma podtrzymywać tę nadzieję i przypominać o pięknym kraju, który miejmy nadzieję, podniesie się z tej tragedii niebawem. I rzeczywiście jest ona pełna nadziei, choć my dorośli wiemy, że wiele z miejsc, które zostały w niej opisane, już nigdy nie powróci do swojego wcześniejszego kształtu. A jednak pielęgnując historię, zapamiętując już dziś o tym, co się w Ukrainie dzieje, dbamy, aby taka sytuacja się nie powtórzyła…

Bardzo polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą dzieciom pokazać piękno Ukrainy i  wytłumaczyć, jak wielu jej mieszkańców straciło spokój i ten latami budowany kraj…