PORADNIK „Porozumienie przez współpracę” dr Ross W. Greene; Mamania

PORADNIK „Porozumienie przez współpracę” dr Ross W. Greene; Mamania

 „Porozumienie przez współpracę”

„Porozumienie przez współpracę”, której podtytuł brzmi Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem, to poradnik autorstwa  dr Rossa W. Greene’a. Jego książka niedawno pojawiła się w Wydawnictwie Mamania i jest kolejną, a do tego bardzo interesującą publikacją, skierowaną do rodziców, opiekunów ale i nauczycieli, którzy pragną rozwijać się i poszukiwać nowych ścieżek w jakże odpowiedzialnej funkcji wychowywania młodych ludzi.

Myślę, iż w większości systemów, skupiających się na wspieraniu dziecka rozsądnie i w zgodzie ze znajomością współczesnej psychologii, znaleźć można pozytywne i wartościowe treści. Jedną z metod, która naprawdę może zachęcić rodzica czy opiekuna do jej zastosowania, jest metoda dr Greene’a. Jego ponad 25 letnie doświadczenie pozwoliło na to, by zaobserwował on rzeczywiste problemy, jakie pojawiają się w rodzinie w obszarze wychowania dzieci. Ten znany i doświadczony lekarz, kliniczny psychiatra, oparł swoją metodę na współdziałaniu/współpracy i porozumieniu. I właśnie w swojej książce pisze o tym szeroko i co ważne, przekonywująco! Według niego takie podejście, jest kluczem do wychowywania zgodnego z potrzebami dziecka, które przede wszystkim pragnie bezpieczeństwa i pomocy w dorastaniu, a nie krytyki, oceny, kontroli czy nakazów albo kar i nagród… Młody człowiek ma ogromny potencjał, który wystarczy wspierać, umożliwiać dziecku również samodzielne próby rozwiązywania problemów (autor często używa terminu niedopasowanie – to ono według niego jest przyczyną wszelkich kłopotów).

WZMOCNIĆ WIĘŹ – PARTNERSTWO, POROZUMIENIE, WSPÓŁPRACA

Metoda dr Rossa W. Greene’a, która szeroko opisana jest właśnie w „Porozumieniu przez współpracę” ma przede wszystkim na celu wzmocnienie zarówno rodzica, jak i dziecka. Priorytetem jest tutaj właśnie obserwacja, wnikliwa analiza, która ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy uważnym, pełnym zrozumienia rodzicem. Książka skupia się na przekazaniu najważniejszych informacji, które pomogą działać zgodnie z dzieckiem, z jego osobowością, temperamentem, umiejętnościami – działać, ale przede wszystkim współdziałać – stawiając w centrum młodego człowieka.

W „Porozumieniu przez współpracę” autor bardzo empatycznie podchodzi do młodych ludzi, ale również stara się pokazać dorosłym, na czym polega niedopasowanie, które przeszkadza często dzieciom w realizacji codziennych wyzwaniach. Tłumaczy, że każde zachowanie ma swoją przyczynę, że niedopasowanie również gdzieś ma swoje źródło, które należy dobrze zidentyfikować i przeanalizować, jeśli chce się dziecku pomóc.  W swoim poradniku autor zamieszcza bardzo dużo przykładów z życia różnych rodzin, mających problemy i jest to na pewno bardzo pomocne w zrozumieniu jego przesłania. Czytelnik może dzięki temu spojrzeć na schematy zachowania, przeanalizować je właśnie i wyciągnąć wnioski. Ponadto znaleźć może również konkretne podpowiedzi np. jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, gdzie poszukiwać pomocy i rozwiązań. Autor podzielił swoją książkę również  graficznie i ułatwił w ten sposób jej studiowanie. Scenki rodzajowe są przedstawione inną kursywą, sekcje  z różnego rodzaju pytaniami i odpowiedziami są również wytłuszczone, co ułatwia korzystanie z poradnika.

Partnerstwo

Ważne miejsce w „Porozumieniu przez współpracę”  zajmuje przedstawienie przez dr Rossa W. Greene’a trzech planów zachowania dorosłego w relacji z dzieckiem. Pierwszy zakłada jednostronne rozwiązywanie problemów przez opiekuna, drugi współdziałanie, a trzeci współdziałanie, współpracę, która oparta jest przede wszystkim na empatycznym podejściu, gdzie dziecko będzie w stanie poradzić sobie z problemem w odpowiednim czasie, a rodzic jest mentorem, czuwającym nad dzieckiem. Autor ciekawie więc przestawia same relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi, a czytelnik może szczegółowo przeanalizować swoje postępowanie i ocenić je, biorąc pod uwagę zdobytą dzięki książce wiedzę.

Myślę, że książka  „Porozumieniu przez współpracę” pozwoli zwłaszcza rodzicowi, czy opiekunowi na przemyślenie swoich priorytetów, na zastanowienie się, jakim jest opiekunem, czym się kieruje, wychowując dziecko. Natomiast bardzo ważne jest, że to właśnie na dziecku skupia się autor, który dzięki tej książce rzuca światło na umiejętności młodego człowieka, które są bardzo ważne i to ich brak może być przyczyną problemów. Rodzic powinien wspierać je mądrością, doświadczeniem, a nie karać i nagradzać.

Bardzo ciekawa i skłaniająca do zaufania dziecku, ale również potencjałowi dziecka, który często jest tłumiony!

Bardzo polecam!