RECENZJA „Myszonek chce po swojemu” R. Jäntti; FRAJDA

RECENZJA „Myszonek chce po swojemu” R. Jäntti; FRAJDA

SERIA O MYSZONKU

Małe dzieci często budzą się w złym humorze, nie chcą wstać z łóżka, nie chcą się ani ubrać, ani umyć… Do tego reagują bardzo emocjonalnie, płaczą, to znów się śmieją, biegają albo padają nagle umęczone na podłogę! Małe dziecko, które chce być już samodzielne, ale jeszcze tak naprawdę nie opanowało podstawowych czynności, bywa czasem nie lada utrapieniem dla rodzica… Wychowanie takiego malucha wymaga cierpliwości, opanowania i wielkich pokładów sił. Jednak miłość jest zawsze najlepszym rozwiązaniem! 

A jak okazać dziecku tę rodzicielką miłość i wyrozumiałość? Można np. poczytać mu na dobranoc albo na dzień dobry książeczki fińskiej autorki Riikki Jantti! Cykl, którego jest autorką, skierowany jest głównie do dzieci w wieku przedszkolnym, ale również do… ich rodziców!!! Okazuje się, że nie tylko dziecko może z tej książeczki coś wynieść, ale także i sam opiekun! 

“Myszonek chce po swojemu”

“Myszonek chce po swojemu”, to drugi tom serii dla dzieci młodszych –  Riikki Jäntti. Riiki Jäntti nie tylko jest autorką tekstu, ale także ilustracji! Cała seria składa się z czterech części “Myszonek pomaga w domu”, “Myszonek chce po swojemu”, “Myszonek i trzaskający mróz” oraz “Myszonek i gwiazdka”. Bohaterem całego cyklu, przetłumaczonego na język polski przez Iwonę Kiuru i wydanego w wydawnictwie FRAJDA, jest mały urwis Myszonek, który sprawia mniejsze i większe kłopoty! 

W “Myszonek chce po swojemu” mały czytelnik zobaczy, jak to trudno czasem poradzić sobie samemu z codziennymi czynnościami, nawet jeśli się bardzo chce! Trzeba się namęczyć, zużyć sporo energii, żeby np. ubrać się, a nie zawsze może skończyć się to sukcesem…  

Myszonek jest przedszkolakiem! Ma przyjaciół i kochającą mamę, która jest bardzo wyrozumiała! Cierpliwie znosi humory Myszonka, kiedy ten odmawia, krzycząc głośno NIEEEEE. Mama Myszonka wie, że dziecko wymaga od niej spokoju i opanowania, a do tego decyzji. Nie jest on przecież wcale złośliwy, po prostu nie potrafi jeszcze sygnalizować wszystkich swoich potrzeb, a do tego czasem sam jeszcze nie jest pewien, na czym mu tak naprawdę zależy! 

W “Myszonek chce po swojemu” mały czytelnik zobaczy, jak główny bohater spędza swój dzień! Choć budzi się w dobrym humorze, to niekoniecznie po chwili ma ochotę na współpracę. Trudno się przecież ubrać, kiedy tyle innych ciekawych rzeczy jest dookoła. Niekoniecznie wychodzi więc Myszonkowi samodzielne wciąganie ubranka, nawet kiedy bardzo się stara… Ale gdy nie potrafi założyć spodni i bluzki, w pogotowiu czeka na niego kochana mama! To jednak nie jest koniec codziennych wyzwań! W drodze do przedszkola jest tyle ciekawych rzeczy, każda kałuża czy piesek jest dla chłopca wielkim wydarzeniem. Samo przedszkole to miejsce, gdzie Myszonek potrafi już dostosować się do zasad, choć czasem jest mu na pewno trudno… Ale już zakończenie zajęć i opuszczenie przedszkola, po raz kolejny wciągnięcie kombinezonu, może okazać się mało przyjemną czynnością… 

Ale Myszonek tak naprawdę jest bardzo radosny, uwielbia różne aktywności. Cieszy go gra na komputerze, rysowanie, nawet pyszny obiad, choć nie tak gładko przychodzi mu zgoda na wszystkie mamine propozycje. A jednak mamusia jest mu potrzebna. To ona pomaga mu podejmować decyzje, zachęca do zabaw, słyszy stanowcze NIE Myszonka, ale jest rozsądna i cierpliwa!  

DZIECIŃSTWO

Myszonek jest zwykłym maluchem, który jeszcze potrzebuje pomocy i choć może nie do końca sobie z tego zdaje sprawę, to obok ma kochającą mamę, która go wspiera! 

Bardzo przyjemna lektura, zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Ciekawe i szczegółowe ilustracje pomogą podczas rozmów z dzieckiem. 

A samo dzieciństwo jest właśnie takie, jak opisała je autorka Riikka Jäntti i dobrze jest o tym pamiętać nawet dorosłemu!!! 

Bardzo polecam!!!