„Niedźwiadek się boi” M.Kamińska; DWUKROPEK :D

„Niedźwiadek się boi” M.Kamińska; DWUKROPEK :D

SERIA O NIEDŹWIADKU AUTROSTWA MONIKI KAMIŃSKIEJ

Współczesna literatura dziecięca, to zwykle przepięknie ilustrowane opowieści, które działają na młodego czytelnika na wielu płaszczyznach. Do młodego człowieka przemawia bowiem nie tylko sam tekst, ale również i ilustracje – kolorowe, pomysłowe i przykuwające uwagę dziecka. Publikacje, które są skierowane do tych najmłodszych, to zazwyczaj niedługie historie o zwierzakach, przyjmujących ludzkie cechy! Bawią one czytelnika i uczą, pozwalają poznawać świat, emocje, pokazują czym jest prawdziwa przyjaźń czy wzajemne wsparcie, a także troska! 

Monika Kamińska, to autorka, która wspaniale rozumie świat dziecka. Jej trzecia w serii o Niedźwiadku część (na rynku wydawniczym pojawiły się: “Niedźwiadek szuka przyjaciół”, „Niedźwiadek chce pomagać” i “Niedźwiadek idzie spać”), z pewnością spodoba się czytelnikom, którzy mają kłopot ze zrozumieniem, czym jest lęk, skąd pochodzi i co można zrobić, żeby go oswoić. 

„NIEDŹWIADEK SIĘ BOI”

„Niedźwiadek się boi” to pełna pięknych ilustracji historia, której graficzną stroną zajęła się wspomniana Agnieszka Wajda. Wydaje mi się, że tu właśnie ilustracje odgrywają bardzo ważną rolę, są sugestywne i na pewno zwrócą uwagę małego człowieka.  

Główny bohater książki, którego przedstawia nam autorka i ilustratorka, jest sporych rozmiarów Niedźwiadkiem. Zwierz jest bardzo wrażliwy i jak się okaże również nieco bojaźliwy, ale przede wszystkim wzbudza wielką sympatię czytelnika. Cała seria książek obfituje w przeróżne przygody, które okazują się dla odbiorcy niezwykle interesujące. Niedźwiadek miewa bowiem również i kłopoty, z którymi stara sobie radzić na swój własny sposób. Mimo iż jest największym zwierzakiem w lesie, miewa także ciężkie chwile!  

W “Niedźwiadek się boi” burza, która rozpętuje się właśnie nad lasem, gdzie Niedźwiadek mieszka z przyjacielem jeżem – Nunkiem, zwiastuje deszcz i porywisty wiatr. Trzeba się gdzieś ukryć, ale gdzie jest bezpiecznie??? Czy jaskinia, nieznana dotąd Niedźwiadkowi, może być dobrym schronieniem??? Niedźwiadek obawia się i ciemności i nieznanego miejsca, zupełnie tak jak większość dzieci… Nie do końca rozumie, czym jest echo, ale na szczęście potrafi już zaufać swojemu przyjacielowi, który jest całkiem rozsądnym, choć naprawdę niedużym jeżykiem! Czy razem znajdą rozwiązanie? 

Książka Moniki Kamińskiej pt. “Niedźwiadek się boi” może zachęcić dziecko do tego, by próbowało przełamywać swój strach, dokładnie tak, jak zrobił to główny bohater! Jeż z kolei będzie dla niego w pewnym sensie wzorem do naśladowania! Może się okazać, że w przedszkolu, szkole, czy w grupie, jest dziecko pełne lęku, które potrzebuje tylko uwagi rówieśnika. A skoro mały jeż Nunek potrafił pomóc wielkiemu Niedźwiadkowi, to dlaczego nie miałoby się to udać dziecku?! Książeczka zainspiruje i zmotywuje, pokaże, jak pomóc komuś innemu, jak wesprzeć potrzebującego w trudnej sytuacji. Zdecydowanie mały czytelnik może wziąć przykład z troskliwego jeżyka, który uczy Niedźwiadka, że nie wszystko trzeba przeżywać tak intensywnie… 

ROZMOWA, POMOC, WSPARCIE DLA DZIECKA

Monika Kamińska wraz z Agnieszką Wajdą stworzyły nie tylko przyjaznych bohaterów, ale przede wszystkim podjęły trudne dla dziecka tematy, które często muszą zostać najpierw nazwane i opisane, by można było nad nimi popracować. Lektura na pewno wesprze dorosłych w dyskusjach z maluchem. Dzięki „Niedźwiadek się boi” można przecież zacząć z młodym człowiekiem rozmowę na temat jego zmartwień, lęków, kłopotów, z którymi sobie nie radzi. Objaśnianie tych trudnych emocji oraz uczuć, to zadanie dla rodzica, a książka staje się świetnym wsparciem.  

Książka została wydana przez Wydawnictwo Dwukropek, które jest przyjazne dzieciom i młodzieży! Składa się z 12 stron i przede wszystkim warto zaznaczyć, iż strony są kartonowe, a co za tym idzie, bardzo odporne na zniszczenie. Tak opracowana graficznie lektura pozwala wracać do siebie bardzo często i z przyjemnością. Serdecznie polecam tę wzruszającą historię o przyjaźni, wzajemnym zaufaniu i pokonywaniu własnych słabości. Można się z niej wiele nauczyć! 

Joanna Kietlińska – Tam, gdzie matka mówi