RECENZJA – „Play Therapy” M. LaVigne; MAMANIA

RECENZJA – „Play Therapy” M. LaVigne; MAMANIA

PLAY THERAPY

Terapia przez zabawę, to doskonały sposób na to, aby dotrzeć do dziecka, które może się z nami komunikować właśnie poprzez wspólne działanie! Gry, zarówno te ruchowe, rytmiczne, jak i sensoryczne czy społeczne, pozwalają dziecku na wyrażanie siebie. Kiedy więc potrzebujemy wspomóc je w walce z codziennymi troskami – ale i po przebytych traumach, gorszych momentach, trudnych sytuacjach – zabawa oparta na tytułowej „play therapii” może okazać się bardzo pomocna. Książka Melissy LaVigne wydana w Wydawnictwie MAMANIA ma dać czytelnikom – opiekunom, nauczycielom, rodzicom – pewne narzędzia, dzięki którym można będzie nawiązać z dzieckiem relację i popracować nad problemem.

ZABAWY I GRY DLA DZIECI

Autorka proponuje, by korzystać z jej „zabaw terapeutycznych wspierających rozwiązywanie problemów z zachowaniem i wzmacniających relacji” w dowolnym momencie. I dokładnie właśnie w tym duchu została wydana jej publikacja, gdyż znaleźć tu można całą gamę propozycji na wspólne aktywności zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Zabawy będą przydatne dla dzieci w wieku 3 – 9 lat. Inspirując się pomysłami Melissy LaVigne, można również próbować rozmawiać i bawić się w ten sposób ze starszymi dziećmi – warto skorzystać z jej pomysłów! Oczywiście proponowane przez autorkę gry nie zastąpią regularnej terapii, zwłaszcza w trudnych przypadkach, mają one bowiem za zadanie dopełniać czy też wspierać rodzica w radzeniu sobie z problemami. Z pewnością jednak przysłużą się one budowaniu zaufania, poczuciu bezpieczeństwa, jakie dziecko potrzebuje poczuć od rodzica w młodym wieku.

Autorka na wstępie porusza kilka ważnych tematów dotyczących Play Therapy. Dzieli się również swoim własnym doświadczeniem. (Jej malutka córka spadła pewnego dnia ze schodów i choć fizycznie skończyło się to na szczęście na niewielkich obrażeniach na ciele, to psychicznie trudno było zarówno dziecku, jak i matce, dojść do siebie. Na szczęście mąż autorki wykazał się zimną krwią, dziewczynka wspólnie z rodzicami starała się przepracować ten trudny moment na swój własny sposób. A robiła to, poprzez zabawę właśnie!)

JAK KORZYSTAĆ Z PORADNIKA

Melissa LaVigne podpowiada, w jaki sposób wykorzystać informacje zawarte w jej poradniku.  Wyjaśnia szczegółowo, czym jest proponowana przez nią metoda, polegająca głownie na zabawie z dzieckiem. Autorka podchodzi natomiast bardzo twórczo do proponowanych gier i zabaw, które skupiają się na kilku sferach: na więzi: rodzic – dziecko, na twórczych aktywnościach, zabawach ruchowych i sensorycznych, na opowiadaniu historii i odgrywaniu ról, na ćwiczeniach – wyzwaniach, zabawach w plenerze oraz na relaksie i oddychaniu. Tych kilka rozdziałów z pewnością wystarczy, żeby popracować nad problemami małego czy nieco starszego dziecka. Zabawy terapeutyczne są bardzo pomocne, otwierają bowiem nie tylko dziecięcy świat przed dorosłym, ale przede wszystkich budują relację z dzieckiem.

Poświęcając czas dziecku, stosując przykładowe zabawy, można rzeczywiście pomóc młodemu człowiekowi w jego codziennych zmaganiach. Autorka proponuje 101 zabaw. Są to gry jej autorstwa, ale również zaczerpnięte z ulubionych publikacji o podobnej tematyce czy blogów. Przykładowe gry to np. m.in. zrobienie rodzinnego słoiczka zmartwień, dzięki któremu młody człowiek uczy się nie zamartwiać kłopotami przez cały dzień. Pytanie brzuszka, czy jest głodny, spragniony, czy się po prostu nudzi. Tworzenie kamyków opowieści, dzięki czemu dziecko może opowiadać o trudnych sytuacjach w swoim własnym języku. Autorka podpowiada, jak zachęcić dziecko do porannego ubierania się – śpiewając i sprawiając, że czynności staną się mniej problemowe.

LaVigne daje mnóstwo twórczych porad i inspiruje rodzica, opiekuna do wymyślania różnych scenariuszy zabaw, które mogą rozwijać wyobraźnię dziecka i pomagać mu również w integracji z innymi. Bardzo ciekawy poradnik, który doskonale sprawdzi się w każdym monecie, również w wakacje, czy podczas ferii – skarbnica mądrych gier i zabaw, które nie tylko bawią, ale przede wszystkim pomagają!

Bardzo polecam!