RECENZJA „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń” D.Eagleman; Zysk i S-ka

RECENZJA „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń” D.Eagleman; Zysk i S-ka

„Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”

Davin Eagleman w sposób niezwykły potrafi mówić o ludzkim mózgu i jego potędze. Jego popularnonaukowa książka pt. „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”, to publikacja, dzięki której spojrzymy na mózg zupełnie inaczej niż dotychczas! Dzięki  temu niezwykle skomplikowanemu organowi, który posiada nie tylko ogromny potencjał, ale jest przede wszystkim niesamowicie plastyczny i dynamiczny właśnie, człowiek może odzyskać to, co wcześniej w rezultacie choroby lub wypadku utracił. I choć ma on również swoje ograniczenia, które wraz z wiekiem stają się, jak się okazuje, coraz większe, to jednak neuronauka i jej badania sprawiają, że przyszłość jawi się zwłaszcza dla naukowców, ale i przyszłych pacjentów, niezwykle optymistycznie, jeśli chodzi choćby o pomoc osobom dotkniętym różnymi chorobami czy deficytami.

 

NEUROPLATYCZNOŚĆ

Eagleman jest popularyzatorem nauki, znany jest w szerokich kręgach naukowców, prowadził programy, których przedmiotem była właśnie m.in. neuronauka, czynnie zajmuje się neurologią. Jest on autorem wielu poczytnych książek, a na język polski przetłumaczono już kilka z nich m.in. „Mózg incognito” czy „Mózg. Opowieść o nas”. Tym razem Zysk i S-ka wydało „Livewired. The Inside Story of the Ever-Changing Brain” czyli „Dynamiczny Mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”.

Sam autor w bardzo intersujący sposób odnosi się w tej książce do neuroplastyczności mózgu. To, co pragnie podkreślić Eagleman, to stwierdzenie, że ludzki mózg posiada niezwykłe możliwości zmiany i to w tym duchu o nim pisze. Opierając się na konkretnych przykładach np. dziewczynki, która urodziła się tylko z połową mózgu czy chłopca, któremu usunięty został chirurgicznie jeden z płatów, autor wskazuje na wspaniałą umiejętność reorganizacji tego organu. Zwraca uwagę przy tym na wiele szczegółów – nie tylko na wiek pacjenta, ale i stopień przejmowania utraconych funkcji przez inne, działające wciąż rejony mózgu, a także na wpływ wielu różnych czynników środowiskowych, ale też np. na doświadczenie. Jest więc to naprawdę głęboka, a przy tym niezwykle interesująca analiza, która daje czytelnikowi mnóstwo tematów do przemyśleń. Warto dodać również, że David Eagleman posiłkując się ciekawymi porównaniami (m.in. takimi jak zarządzanie państwem) wskazuje, w jaki sposób działa mózg, neurony i połączenia neurologiczne, jak rozwiązuje on problemy z amputowanymi kończynami czy zmysłami utraconymi w różnych okolicznościach, dogłębnie prowadząc czytelnika poprzez wybrane przypadki. Eagleman wskazuje także na ważność bodźców, które są w stanie sterować neuronami i sprawiać, że się one rozwijają lub w ogóle się  nie pojawiają, a tym samym nie może się rozwinąć np. mowa u „dzikich” dzieci, ale rozwija się np. zjawisko echolokacji u człowieka niewidzącego. Wszystkie przykłady, które podaje autor, są poparte odniesieniami do badań i tekstów, a sposób w jaki o mózgu pisze sprawia, że nawet laik zainteresowany tematem, jest w stanie  zrozumieć i docenić tę naprawdę interesującą książkę i wiedzę samego autora.

Bardzo ciekawa propozycja na docenienie swojego mózgu i bycia człowiekiem!

Polecam

Joanna Kietlinska