ZŁOŚĆ JEST DOBRA – „Wrr” E.McLaughlin; MAMANIA

ZŁOŚĆ JEST DOBRA – „Wrr” E.McLaughlin; MAMANIA

ZŁOŚĆ wcale nie jest zła

Czasem tak bywa, że w swojej złości i byciu nieszczęśliwym nie chcemy już słuchać ani rad, ani pomysłów na poprawę humoru, ale wolimy powarczeń i pomarudzić sobie tak po prostu. Dokładnie tak, jak powarczał sobie pewien żółw…

Ten, zazwyczaj bardzo aktywny i pełen energii gad, eksplorował i planował swoje kolejne wyprawy, aż pewnego dnia spadł ze skałki i utknął do góry nogami na swojej skorupie. Jego złość była ogromna! I choć znajome z lasu zwierzęta próbowały mu pomóc, to żółw nie był gotowy, aby skorzystać z ich pomocy. Poza tym one pomóc mu nie potrafiły. W zasięgu wzroku złoszczącego się żółwia pojawił się jeż, który potrafił po prostu poczekać, posłuchać i… POMILCZEĆ RAZEM Z NIM!

EMPATIA 

Ten picturebook, czyli książka bogato ilustrowana wydawnictwa MAMANIA autorstwa Eoina McLaughlina z ilustracjami Polly Dunbar przysłuży się dzieciom, które czasem czują się niezrozumiane podczas okazywania swojej złości lub nie rozumieją, dlaczego czasem trudno uspokoić się komuś, kto przeżywa głęboko emocje. Pomoże także tym, którzy dają wyraźnie znać swoim bliskim, iż nie potrzebują propozycji na poprawę humoru, a po prostu chcą się wyzłościć! Złość jest bowiem emocją niezwykle potrzebną i co ważne, nie jest sama w sobie zła. To dzięki niej dziecko, ale również dorosły wie, że jakieś jego granice zostały przekroczone, bądź stało się coś, co mu się nie podoba czy budzi w nim sprzeciw. Pocieszanie a nawet przytulenie nie każdemu i nie zawsze pomoże, natomiast upust złości sprawi, że nie zostanie emocja ta stłumiona. To dzięki złości wiemy przecież, że coś nam nie odpowiada i nam nie służy, a uciekanie przed nią nie jest dobrym pomysłem. Jeż okazał się niezwykle empatyczny, a żółw dzięki tym wspólnym chwilom bycia razem w złości, znalazł przyjaciela!

CZYTAMY Z MAMĄ I BEZ MAMY!

Książka jest kontynuacją serii, w której ukazały się do tej pory trzy części zatytułowane: „Czy mogę się przytulić?”, „Kiedy nie możemy się przytulić” oraz „Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić”. W „Wrr” głównym bohaterem staje się żółwik i jest on również, mimo złości, która z niego emanuje, pełnym sympatii zwierzakiem! Książka jest starannie wydana, ma twardą oprawę i  skierowana jest do dzieci w wieku 5+, które zaczynają poznawać świat w tym również uczucia i emocje.  Ilustracje są dopasowane do wieku odbiorcy, są kolorowe, przemyślane i prezentują zwierzęcych bohaterów, którzy wywołują sympatię w młodych czytelnikach.

Książka może być pomocna w samodzielnej nauce czytania, tekst nie jest bowiem obszerny, a czcionka jest duża i wyraźna. Poza tym warto dzięki niej pokazać dziecku, iż złość jest emocją taką jak każda, trzeba tylko umieć ją oswoić, zrozumieć i uszanować.

„Wrr” to naprawdę przyjemna lektura na dobranoc, na dzień dobry i na każdą chwilę, kiedy dziecko pragnie czytać. Dzięki niej pozna ono, czym jest złość i jak sobie z nią radzić!

 

Tutaj znajdziesz książkę: „Wrr”

Joanna Kietlińska